fonradar

Çek bordrosu ile birlikte tahsilat makbuzu kesilirmi.?

aday

Katkı Sunan Üye
çek giriş,çıkış ve iadelerinde bütün firmalar kendi muhasebe programından çıktı alıpkaşleyip karşı firmadan da kaşe ve imza alıyorlar ama bazen bunların yanında tahsilat makbuzuda isteniyor ya da veriliyor ama bazende tahsilat makbuzu hiç devreye girmiyor.Bu durumda hangisi yasalar karşısında daha geçerli her çek alış verişinde çek çıkış bordrosu yerine ya da yanına tahsilat makbuzu kesme zorunluluğu var mı?

Ynt: tahsilat makbuzu

her ikiside olabilir hem makbuz hemde çek giriş/çıkış bordrosu aynı anda her ikisininde olması karışıklık yaratabilir biri tercih edilmeli...

Tahsilat makbuzuna ..... adet çekle ....... TL. tahsil edilmiştir yazıp ekine de çek çıkış bordrosunu koyabilirsiniz.

YAKAMOZZ ' Alıntı:
neye göre cevapladınız sayın emasur.

sayın yakamoz tabiki bilgi ve tecrübeye göre cevapladım bununla ilgili bir kanun genelge veya tebli olduğunu sanmıyorum aksi bir bilgi varsa da paylaşırsanız öğrenmiş oluruz...tahsilat makbuzu varsa tahsilat makbuzu kullanılır tahsilat makbuzu yoksa programın yapmış olduğu çıktı ile o da yoksa excel de açıklayıcı bir form düzenleyip kaşe ve imza ile de iş görülür...

Ynt: Çek bordrosu ile birlikte tahsilat makbuzu kesilirmi.?

Önemli bir konu olduğunu düşünuyorum bizde firmamızda sık sık karşılaşıyoruz da, o yüzden sordum sayın emansur. Teşekkür ederim.

Bu tip işlemler kanıtlamak açısından önemlidir. İkisi de olabilri öenmli olan açık net ve tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde olsun.

Luca programında çek giriş/çıkış bordrosu var mı acaba?