Çek Sorunu

Kızıldereli

Katkı Sunan Üye
Slm Kolay gelsin
Bir firma ile iş yapacaktık bizden peşin olarak 23.000 ytl lik çek talep ettiler bizde verdik fakat aramızda sözleşme yoktur avans olarak verildi diye daha sonra bu işi yapmadık anlaşamadık çekimizi geri istedik fakat vermediler bizde çek günü gelmeden banka ya 'rızam hilafım dışında çıkmıltır' diye talimat geçtik ve çek vadesinde arkasına ödemeden men talimatı yemiş yani ttk 711,fakat çeki verdiğimiz kişi çeki başkasına vermiş yani başkasında iken men olmuş bunun üzerine çek elinde olan kişi bizi icraya verecekmiş şimdi burda biz neler yapabiliriz bizi gerçekten icraya verebilirlermi tamam en son çek elinde olan kişiyi ilgilendirmez fakat bu çek yapılmış bir işin çeki değil resmen çekimize el konulmuş ve başkasına yeni kendi borçlusuna vermiş ve borçluda ben sizi tanımam aranızdaki sorun beni ilgilendirmez ben icra işlemlerine başlarım diyor
Bu durumda ne yapmalıyız
Görüşlerinizi bekliyorum
Teşekkürler

Ynt: Çek Sorunu

Merhaba
Ne tesadüf. 2 gündür aynı problemle uğraşıyorum bende. Avukatla görüştüm.
Çeki bankaların ödememe yetkisi yoktur. Çeki adliyeden iptal ettirmek gerektiğini ancak keşideci ile borçlu aynı kişi ise çekin iptalinin yapılamayacağını söyledi. Eğer ödemezsek icraya çok rahat koyabileceklerini ve çeki ödememizi daha sonra sebepsiz zenginleşme davası açılması gerektiğini söyledi. Bizde bugun çekin ödenmesi talimatını bankaya verdik.

Bu durumda yapılacak işlem:
1-Bankaya ödememe talimatı verilir . Çekin kaybolduğu bildirilir.
2-Derhal tedbir kararı aldırılır. (Bu öyle çok uuzun bir işlem değildir Mahkemeler derhal karar verir)
3-Daha sonra borç alacak itirazı davası açılır.

Avukat işin doğrusunu söylemiş. Çek sebepsiz (illetten beri) bir ödeme aracıdır. Bu nedenle çek verilen kişinin (muhatabın) taahhüdünü ifa etmediği gerekçesi ile çekin iptali istenemez.
Özellikle çekin ciro edildiği kişiyi (cirantayı) hiç ilgilendirmez. Eğer çeki kanuni şekle uygun olarak iktisap etmişse çeki tahsile verir ve banka da bunu ödemekle yükümlüdür.

Diğer taraftan çeki veren kişi haksız iktisap ve sebepsiz zenginleşme nedeniyle muhatabı dava edebilir. Ama bu davayı kazanması için sağlam deliller gerekir. Yani işi zor...

Eğer çek keşide edilen tarafından başkasına ciro edilirse. ciro edilen 3. kişinin iyi niyetli olduğu kabul edilir. Çekin ödenmemesinden dolayı icra işlemine başlayabilir.