Çekleri işverene tahsilat makbuzu ile çıkmak.?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan aday
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

aday

Katkı Sunan Üye
Bankaya takasa yaklaşık 1.000.000 tl lik çek verdik patron diyor ki ; bu çeklerin hepsini bana tahsilat makbuzu olarak kesin.Bu uygulamadaki amaç ne olabilir,bir sıkıntı oluşturur mu,bu şekilde kesebilirmiyiz tahsilat makbuzunu?

Ynt: işverene tahsilat makbuzu kesmek

Elde bekleyen çekler ile tahsile verilmiş çekler ayrımını yapmak istiyor olabilir.

1.500.000 SERMAYESİ bu durumda transfer fiyatlandırması mı olacak şirkete ek masraf çıkar mı?

Konunun transfer fiyatlandırması ile ilişkisini kuramadım.

(İki mesaj arasında 40 sn zaman tanımlanmış, size bu mesajı 3.denemeden sonra yazabiliyorum. Değerli bir mesaj oldu)

Elde bekleyen çekler ile tahsile verilmiş çekler ayrımını yapmak istiyor olabilir.
üstadım bende bu söylediklerinizle konu arasında bir bağlantı kuramadım ortak kendine çek almış ve şirkete vermiş şirket kullansın diye sanırım çekleri resmileştirmiş.şirketin ortağı şirkete bu tutarda çek verirse adama sorabilmezler mi heç ne için aldın neden aldın nasıl bu kadar tutarı şirkete ödedin senin cürmün ne bunu kurumlarda göster örtülü ödenek,sezon başı transfer ve bonservis bedeli v.b. ben konuya tam hakim değilim de siz hakim ya da avukatsanız ya da savcı bizide bilgilendirirseniz çok memnun olurum saygılar üstadım

Konu şimdi daha net anlaşıldı, ortağın kendine aldığı çek neyin karşılığı. Ortağın başka bir yerde ticari faaliyeti vb... var mı, ve/veya ortağın şirkete borcu var mı?

6 aylık mizanda 331 nolu bu patrona ait hesap 104.000 tl gibi alacak bakiyesi veriyor başka bi yerde ticari faaliyeti yoktur

Ynt: Çekleri işverene tahsilat makbuzu ile çıkmak.?

Ben anlamadım bu işden bir şey patrona tahsilat makbuzu kestik biz patrondan 1.000.000 tl lik çek aldık çeki de bankaya takasa verdik.Pekş bu patron nasıl oluyorda 1.000.000 tl lik şahsı için çek alabiliyo,bunun hesabı sorulmuyor mu,madem sıkıntı yok önce patron sonra nötron diye 2 işlem yerine direk bu çekleri firmamız almış olsa olmaz mı o çklerde cari ormayan fima ve kişilerden alınan çek için mi önce patron alıyor sona da patron dan firmaya giriyor bu çekler sanırım anlayabilmeye başlayabiliyorum.