Ceza Yansıtması

Üyelik
3 Nis 2013
Mesajlar
99
Konum
Antalya
merhaba

personel'in kullandığı araç için trafik cezası gelmiş. kendi hatasından kaynaklandığı için personele yanstılacak. bu yansıtma dekont ile yapılabilir mi ?

saygılar
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,698
Konum
İSTANBUL
merhaba

personel'in kullandığı araç için trafik cezası gelmiş. kendi hatasından kaynaklandığı için personele yanstılacak. bu yansıtma dekont ile yapılabilir mi ?

saygılar

4857 sayılı İş Kanunun 38 maddesine göre ;

Ücret kesme cezası

Madde 38 - İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.

İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye'de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir.

şeklindedir. Dolayısıyla eğer işçinin iş sözleşmesinde hatasından kaynaklanan trafik cezası yansıtılması yazıyorsa 4857 sayılı iş kanunun 38. maddesine göre hareket edilmelidir.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,806
Konum
izmir
Bu bir ücret kesme cezası değil, çalışanın kendi dikkatsizliği nedeniyle işyerine verdiği maddi zarardır.
Dolayısıyla 38.maddeye göre değerlendiremezsiniz.

Çalışana araç teslim ederken, herhangi bir belge imzalatmışmıydınız?
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,698
Konum
İSTANBUL
Bu bir ücret kesme cezası değil, çalışanın kendi dikkatsizliği nedeniyle işyerine verdiği maddi zarardır.
Dolayısıyla 38.maddeye göre değerlendiremezsiniz.

Çalışana araç teslim ederken, herhangi bir belge imzalatmışmıydınız?

Sayın Kerem

Eğer bu iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında ise ücret kesme cezasıdır. Dolasıyıla bu iş sözleşmesinde veya iş yeri yönetmeliğinde yoksa işçiden kesilemez firma için de K.K.E.G olarak kayıtlara alınır.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,806
Konum
izmir
Sn.Ferhat;
cam bardak dolu bir kasayı taşıyan işçinin , yanından geçen mini etekli bir bayana bakmak için arkasına dönüp baktığı anda önündeki direğe çarpıp elindeki bardakları yere düşürmesi nedeniyle oluşan örneğin 3**TL lik bir maddi zararın, o bardakların bedelinin işçiye fatura edilmesi ve tutulan bir tutanakla o bedelin ücretinden kesilmesi işinin adı;
cezamıdır? zararın tazminimidir?
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,698
Konum
İSTANBUL
Sn.Ferhat;
cam bardak dolu bir kasayı taşıyan işçinin , yanından geçen mini etekli bir bayana bakmak için arkasına dönüp baktığı anda önündeki direğe çarpıp elindeki bardakları yere düşürmesi nedeniyle oluşan örneğin 3**TL lik bir maddi zararın, o bardakların bedelinin işçiye fatura edilmesi ve tutulan bir tutanakla o bedelin ücretinden kesilmesi işinin adı;
cezamıdır? zararın tazminimidir?
:):alkış:

İş sözleşmesinde var mı ? Yok mu ? ve iş yeri yönetmeliğinde var mı ona bakarım
 
Üyelik
3 Nis 2013
Mesajlar
99
Konum
Antalya
Peki en başında araçları personele zimmet etsek ve zimmete de oluşacak trafik ceza ve diğer personelin kişisel kusuru nedeni ile oluşacak zararın tanzimini isteyen bir madde eklense.


personelin şahsi hataları ile oluşan bir durumda şirketin oluşan zarar için ödeme yapması da mantık dışı oluyor.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,806
Konum
izmir
Peki en başında araçları personele zimmet etsek ve zimmete de oluşacak trafik ceza ve diğer personelin kişisel kusuru nedeni ile oluşacak zararın tanzimini isteyen bir madde eklense.


personelin şahsi hataları ile oluşan bir durumda şirketin oluşan zarar için ödeme yapması da mantık dışı oluyor.

Bunu yapmanız gerekir zaten.
 

Benzer konular

Üst