fonradar

Çıkış Bi̇ldi̇rgesi̇ni̇ Süresi̇nden Sonra İptal Etme

merhaba,

bir personelimizin çıkışını 10 gün geriye dönük olarak bildirdik.

fakat daha sonra personel tekrar çalışmak istediğini bildirdi sigortasından kesinti olmasın diye 11. gün çıkış bildirgesini iptal ettim süresinden sonra oldugu için cezaya girecek

şimdi

1) süresinden sonra da olsa iptal ettiğim için tekrar giriş yapmama gerek var mı yani iptal geçerli sayılmış mıdır ?

2) personel 6111 den faydalanıyordu hiç çıkmamiş gibi görüneceği için yararlanmaya devam edebilir mi ? ( alo 170 yararlanamaz dedi mantığıma ters düştüğü için üstad larımın yardımını istiyorum)

Selamlar
Sgk konusunda aramızda benden daha bilgili arkadaşlar vardır,şayet yanlış bilgi verirsem eminim düzelteceklerdir.
İptal işlemini sanıyorum kuruma bizzat başvurarak yaptınız.Çünkü sistemin 10.günden sonra iptale izin vermemesi gerekir.
Başka bir sitede benzer konu için verilmiş olan bir cevabı aynen alıntılıyorum..

Soru: 29.08.2013 tarihine sigortalının çıkışını verdik, 2013/08 dönemi aylık bildirgeyi henüz vermedik. çıkış bildirgesini iptal etmek istiyorum, ama iptal etmek için 10 günlük süre geçti. böyle bi durumla karşılaşan var mı arkadaşlar?ne yapmak lazım

cevap: APHB nizi normal olarak gönderin. Yani işçinin çıkışını APHB inde göstermeyin, aynı gün SGK ya ilgili personelin TC bilgilerinin de yer aldığı bir dilekçe yazarak çıkışın sehven yapıldığını belirterek iptalini talep edin.
Hiç bir sorun olmayacaktır.

Saygılarımla,
Ferhat SERTEL
Smmm

2- Eğer kurum, çıkışı hiç yapılmamış kabul ederse 6111 teşviğininde devam edebileceğini düşünüyorum....

Çıkışa ait aylık bildirim verildi mi,onuda belirtmediniz tabiki......

öncelikle ilginiz için teşekkür ederim

çıkışa ait dönemin bildirgesi verilmedi.

internet üzerinden gerçekleştirdim. bende yanıldım 10 gün geçse onaylamayacaktır herhalde çıkış yaprken yanlışlık yaptım diye düşündüm fakat tekrar hesapladıgımda 11. gün oldugunu farkettim

yani 09.12.2014 tarihinde
30.11.2014 e çıkış yaptım

bugun de iptal ettim

Alıntı

İşten Ayrılış Bildirgelerinin Verilme Süresi

Sigortalıların hizmet akdinin sona ermesi (işten ayrılmaları) halinde, bu durumun, sigortalının işten ayrıldığı tarihten itibaren en geç 10 gün içinde sigortalı işten ayrılış bildirgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekmektedir.
10 günlük sürenin ne zaman sona erdiğinin belirlenmesi sırasında, süre, sigortalının işten ayrıldığı tarihi takip eden günden itibaren başlatılmaktadır.
Örnek vermek gerekirse 10.6.2013 tarihinde işten ayrılan bir sigortalıya ait işten ayrılış bildirgesinin en geç 20.6.2013 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesi gerekmektedir.

Bu durumda siz süresinde çıkış vermiş oluyorsunuz :)
Yani 30 kasıma ait çıkış,son gün 10 aralık olarak verilebilir zaten...

şu ''takip eden'' kurtardı bizi bugüne kadar yanlış hesaplamışım tekrar teşekkürler iyi akşamlar

Siz,kurumlara direk,"bildirgeyi geç iptal ettim,ceza kesilecektir" şeklinde bir bilgi verdiyseniz,kurumunda size o şekilde bilgi vermesi normal.. Tarihleri de söyleseydiniz belki hiç bu sıkıntıya düşmeyecektiniz.
Kolay gelsin..

Merhaba eşim çalıştığı kurumdan istifa etmek istedi ancak kurum bunu kabul etmedi. Eşimde 05.01.2015 tarihinden noter aracılığıyla istifa etti. ve çektiğimiz ihtar kurumun eline 08ç.01.2015 tarihinde ulaştı. Hala çıkışını vermediler. Ayrıca çalışma belgesinide veremeyeceklerini söylüyorlar. Ancak yeni başlayacağı kurum çalışma belgesini istiyor.
Benim sorum çıkış için 10 günlük süre 05.01.2015'ten itibaren mi başlar yoksa ihtarımızın kuruma ulaştığı 08.01.2015 tarihinden itibaren mi başlar. Ayrıca çalışma belgesini vermemeleri durumunda bununyerine geçen başka bir belge var mıdır kurum dışından temin edebileceğimiz?

Çalışma belgesi vermiyorlar ise bölge çalışma müd. şikayet edeceğinizi şikayet ederseniz ceza yiyeceklerini söyleyin. 05/01 istifa eden kişi için 15/01 son gün.

Peki 15.01.2015 tarihini beklemeli miyiz yani o gün çıkış yaparlarsa sgk.dan çıkışımı gösteren bir belge almam mümkün mü yoksa direk zaman kaybetmeden şikayette bulunmalı mıyız?

Selamlar
Konunuz maaalesef birkaç cümle ile özetlenebilecek bir konu değildir.
Sorularınzıa basitçe cevaplar alabilirsiniz.Mesela 05.01 tarihinde ki çıkış, en geç 15.01 tarihine kadar yapılmalıdır.
Çalışma belgesi verilmemesinin veya içeriğinde hatalı bilgilere yer verilmesinin,işveren üzerinde kanuni müeyyidesi vardır, gibi.....
İş kanununda işçi ve işverenin birbirlerine karşı bildirimde bulunma yükümlülükleri (özellikle ihbar öneli anlamında) vardır.Mesela sorunuzda istifa kabul edilmedi demişsiniz.Sebebi nedir,ihbar öneline mi uyulmamıştır,başka nedenleri mi vardır.
Bence sorunuzu iki konu üzerinden değerlendirmek lazım.
Hem istifa yönünden,hemde çalışma belgesinin verilmek istenmeyişi yönünden..
Aslında iki konuda kendi içinde biraz teferruatlı.Detaylara burada girmeyeceğim.Ama okumanız için özelinize birkaç link gönderdim.Vakit ayırıp okursanız,epeyce bir bilgi edinebileceğinizi sanıyorum.
Saygılar

Son düzenleme: