fonradar

Çıraklık Okulları Ve Kafama Takılan Sorular

18 yaşından küçüklerin çalıştırılamayacağı işler var kanunlarda.
Ayakta durmayı gerektiren kaynak soğuk demircilik vs.

Bu kanun nasıl işliyor.
Bu ağır işlerin çıraklık okulları mevcut.O okula yazılınca bu işllerle ilgili kanun geçersiz mi oluyor?

Çıraklık okuluna göndermesi için yalandan ibaret forumlar mı dolduruluyor
Mesela günde 11 saat çalışıp 8 saat mi deniliyor.
Buna hiç bi anlam veremedim kanunlar ağır işlerde çalıştırılamaz çocuklar diyor ama birde çıraklık okulları var bu ağır işlerin.

Keremcem arkadaş bilgin varsa yardımlarını bekliyorum.
Bilgisiolan diğer arkadaşlarada şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Sn.Keremcem beyin bilgi vermesini istemişsiniz,kendisi de cevap verebilir ama müsaadenizle paylaşmak isterim.
Konu başlığından hareketle çırak,kalfa ve ustaların eğitimi ile okul ve işletmelerde yapılacak mesleki eğitime ilişkin esaslar 3308 sayılı kanunda düzenlenmiştir.
6331 sayılı Kanun ile artık "ağır işler"tanımının yerine tehlikeli ve çok tehlikeli işler tanımı getirilmiştir.
Kanunlar uygulanmak için yürürlüğe konulur,geçersiz olmaz/sayılmaz,çıraklık okullarında belirttiğiniz işler yönünden verilen eğitimle konusunda,mesleki eğitim kurulunun görüşleri doğrultusunda hareket edilir.

Sn.Keremcem beyin bilgi vermesini istemişsiniz,kendisi de cevap verebilir ama müsaadenizle paylaşmak isterim.
Konu başlığından hareketle çırak,kalfa ve ustaların eğitimi ile okul ve işletmelerde yapılacak mesleki eğitime ilişkin esaslar 3308 sayılı kanunda düzenlenmiştir.
6331 sayılı Kanun ile artık "ağır işler"tanımının yerine tehlikeli ve çok tehlikeli işler tanımı getirilmiştir.
Kanunlar uygulanmak için yürürlüğe konulur,geçersiz olmaz/sayılmaz,çıraklık okullarında belirttiğiniz işler yönünden verilen eğitimle konusunda,mesleki eğitim kurulunun görüşleri doğrultusunda hareket edilir.

Tam anlayamadım biraz daha açıklayabilir misiniz.Yani bu çalıştırılamayacak işlerde okula gönderip çalıştırılabilir mi.
Ve çalışma şartları ücreti nasıl olmalıdır.Yada hiç bi şekilde çalıştırılamaz mı.Kaynak soğuk demircilik metal eğme presleme tehlikeli iş grubunda yer alıyor

Adı üzerinde orası okul. Gerek meslek lisesi gerek çıraklık okulunda asıl amaç çalıştırmak değil birşeyleri öğretmektir. Öğrencinin asıl amacı para kazanmak değil iş öğrenmektir. Diyeceksiniz ki bende öğretmek için çalıştırmak istiyorum. Sizin iş öğretme yetkiniz yok. (Staj amaçlı işyerine gönderme ile karıştırmayın.)

Adı üzerinde orası okul. Gerek meslek lisesi gerek çıraklık okulunda asıl amaç çalıştırmak değil birşeyleri öğretmektir. Öğrencinin asıl amacı para kazanmak değil iş öğrenmektir. Diyeceksiniz ki bende öğretmek için çalıştırmak istiyorum. Sizin iş öğretme yetkiniz yok. (Staj amaçlı işyerine gönderme ile karıştırmayın.)
Kardeşim ben bunu mu soruyorum ben işveren değilim.Bir kişi okula göndermeden çalıştırıyor şikayet edecem ve bunu araştırıyorum.
Okula gidince o iş yeri o çocuğu çalıştırabilir mi işçi gibi diye soruyorum.Konuyu anlamamışsın

Sorunuzu doğru dürüst sormaz iseniz yanlış anlamalar olur.
Çıraklık okulları kanunlarından aldıkları yetki ile öğrencilerini özel sektör işyerlerinde çalışmaya yollayabilmektedir. Çocuk belli günlerde okulda teorik eğitim belli günlerde pratik eğitim için çalışabilir.

Sn.azap1974
Siz tam izah edemediğiniz,dolayısıyle biz de tam anlayamadığımız için ortak noktada buluşamıyor olabiliriz!:)
Şimdi bu kimse çırak ise 3308 sayılı kanuna tabi,İş Kanununa da tabi değil) ama çırak olmayıp, İş Kanunu madde 71- "...14 yaşını doldurmuş ve ilköğretimini tamamlamış olan çocuklar,bedensel,zihinsel ve ahlaki gelişmelerine VE EĞİTİME DEVAM EDENLERİN OKULLARINA DEVAMINA ENGEL OLMAYACAK hafif işlerde çalıştırılabilirler."
Yine anılan Kanun un bu maddesinin yasal dayanak olduğu"Çocuk ve genç işcilerin çalıştırılma usül ve esasları hakkında yönetmelik"mevcut,bahsettiğiniz iş"Metal ve metalden mamül eşya sanayii ile ilgili olup" tehlikeli işlerden olduğunu düşünüyorum ve sözkonusu yönetmelik ek inde de, çocuk ve genç işcilerin çalıştırılabilecekleri işler ile çalıştırılamayacak olan işler ayrıca belirtilmiştir.
Çocuk ve genç işci çalıştırmak yüksek düzeyde hassasiyet gerektirir,özellikle iş sağlığı ve güvenliği yönünden.

Sorunuzu doğru dürüst sormaz iseniz yanlış anlamalar olur.
Çıraklık okulları kanunlarından aldıkları yetki ile öğrencilerini özel sektör işyerlerinde çalışmaya yollayabilmektedir. Çocuk belli günlerde okulda teorik eğitim belli günlerde pratik eğitim için çalışabilir.
Bana göre soru açık ama biraz karışık olduğu için yanlış anlaşılmış olabilir.
Bu çalışan kişi okula gönderilmiyor.Kanunlarda bu işlerde çalıştırılamaz diyor.
Benim asıl sorum şu çıraklık okuluna gönderince bu tehlikeli işlerde çalıştırması serbest mi oluyor kesinlikle çalıştırılamaz maddesi hükmünü kayıp mı ediyor?
Ve okula gönderip çalıştırılabilirse iş yaptırabilir mi normal işçi gibi günde 11 saat çalıştırılabilir mi?Ne tür koşularda çalıştırabilir bunu öğrenmek istiyorum.
Umarım bu kez biraz anlaşılır olmuştur teşekkür ederim ilgilendiğiniz için

Bana göre soru açık ama biraz karışık olduğu için yanlış anlaşılmış olabilir.
Bu çalışan kişi okula gönderilmiyor.Kanunlarda bu işlerde çalıştırılamaz diyor.
Benim asıl sorum şu çıraklık okuluna gönderince bu tehlikeli işlerde çalıştırması serbest mi oluyor kesinlikle çalıştırılamaz maddesi hükmünü kayıp mı ediyor?
Ve okula gönderip çalıştırılabilirse iş yaptırabilir mi normal işçi gibi günde 11 saat çalıştırılabilir mi?Ne tür koşularda çalıştırabilir bunu öğrenmek istiyorum.
Umarım bu kez biraz anlaşılır olmuştur teşekkür ederim ilgilendiğiniz için
Daha önce sorduğunuz şu konuda >>>> http://forum.alomaliye.com/kanunu-mevzuati/57162-18-yasindan-kucuk-isciler.html sorunuza yanıt vermiştim aslında.
11 saat çalıştırılamaz.
iş yaptırılabilir , ama her iş değil.
Okula gönderilince kanunda yasaklanmış olan durumlar mübah olmuyor, okula gönderilir, ama kanunda yönetmelikte belirtilen işler yaptırılabilir, kaynak işi yaptırılamaz, ağır eşya taşıtılamaz, gibi gibi gibi....

Aşağıdaki yönetmelikleri birlikte incelerseniz , bu konudaki sorularınızın tamamına yanıt bulabilirsiniz.
ÇOCUK VE GENÇ İŞÇİLERİN ÇALIŞTIRILMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLER YÖNETMELİĞİ
http://www.alomaliye.com/agir_tehlikeli_isler_yonet_ekleri.zip

Daha önce sorduğunuz şu konuda >>>> http://forum.alomaliye.com/kanunu-mevzuati/57162-18-yasindan-kucuk-isciler.html sorunuza yanıt vermiştim aslında.
11 saat çalıştırılamaz.
iş yaptırılabilir , ama her iş değil.
Okula gönderilince kanunda yasaklanmış olan durumlar mübah olmuyor, okula gönderilir, ama kanunda yönetmelikte belirtilen işler yaptırılabilir, kaynak işi yaptırılamaz, ağır eşya taşıtılamaz, gibi gibi gibi....

Aşağıdaki yönetmelikleri birlikte incelerseniz , bu konudaki sorularınızın tamamına yanıt bulabilirsiniz.
ÇOCUK VE GENÇ İŞÇİLERİN ÇALIŞTIRILMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLER YÖNETMELİĞİ
http://www.alomaliye.com/agir_tehlikeli_isler_yonet_ekleri.zip

Tamam kardeşim sonunda anlaşıldı :).Ben sadece bu okula gönderince işler değişiyor mu diye sormuştum.Teşekkür ederim cevap için.