fonradar

Cumartesi Çalışmaları Ve Fazla Mesai

Arkadaşlar kamuya ait bir sosyal tesiste haftada 6 gün çalışıyor yani cumartesilerde dahil . Mesai saatleri sabah 8:00 Akşam 17:00 personel öğle aralarında 15-20 dakikada yemeğini yedikten sonra işe devam ediyor. Haftalık çalışma saati en fazla 45 saat olduğuna göre bu iş yerinde çalışma saati kaç saat oluyor her hangi bir fazla mesai hakkı doğuyormu?

Saygılar.

Günlük 7,5 saati geçen çalışma sürelerinde ;toplam en az 1 saat ara dinlenme süresi verilmesi zorunluluğu vardır iş kanununa göre. Yani bir şikayette bu nedenle ceza uygulanması ihtimal dahilindedir işletmenize.

Haftada 6 gün çalışıldığına göre; günlük çalışma süresi : 7,5 saat olur. 7,5 saati aşan çalışma fazla çalışmadır.
Yani: (9 saat) 540 dk-15dk ara dinlenme= 525dk günlük yapılan çalışma süresi,
7,5 saat günlük= 450dk yapar
525-470= 75dk günlük çalışma süresi;
60+15 dk yani; 1 saat 15 dk günlük fazla çalışma, ( 15dk yı aşan fazla çalışma süresi yarım saate tamamlanır:) )
yani günlük 1,5 saat fazla çalışma için ücret ödemeniz gerekir demek oluyor benim hesabıma göre

Günlük 08.00-17.00 saatler arası iş süresi: 9 saat
Kağıt üzerinde ara dinlenme süreleri 1.5 saat olabilir.Fiili uygulama dışında durum böyle ise 9-1.5=günlük 7.5 saatx 6 gün=haftalık 45 saat.
ANCAK fiili uygulamada bu sürenin 1.5 saat olmadığı, dolayısıyle sn.Keremcem beyin hesabı doğru ama bu noktanın (yani ara dinlenme sürelerinin) tam olarak netleştirilmesi gerekmektedir.

Asıl önemli olan sizin iş başvurunuzda işveren ile yapmış olduğunuz sözleşmedir.
bir sözleşme var ise ve bu bilgiler ışığında tam doğru bilgi verilebilir.

İyi Günler.

Doğru,evet asıl önemli olan bu noktaya ilişkin sözleşme hükmü.
Benim "kağıt üzerinde"dememin amacı da sözleşme idi.

Ama sözleşme de muhtemelen 1.5 saat yazılmış olmalı ki,işveren sözleşme üzerinde buna fırsat vermez ve vermemiştir.
(Yani 9-1.5=7.5 x 6 gün=45 saat)
Neticede,işci önce fazla çalışma yaptığını ispat edecek ki,ücret alacağı doğsun,doğması halinde de işveren zaten bu ücretin ödendiğini ispat edemiyecek,çünkü ödemedi.

Soruyu soran arkadaş zaten işveren tarafı ,
bu çalışma düzenine göre de , fazla çalışma doğup doğmadıgını anlamaya çalışıyor benim anladığım, yanılıyormuyum?

Arkadaşlar cevaaplarınız için teşekkür ederim. Aslında hem işveren hem işçi tarafında görülebilir. Çünkü görevimin muhasebe olması aynı zamanda da işçi olmam nedeni ile yıllar sonra doğabilecek mahkemelerde tarafıma sıkıntılar doğurabilir düşüncesindeyim. Yani kısaca doğrumu yapıyoruz yanlış mı işin o kısmına takıldım.

İşçilerle yapılan sözleşmede günlük 7,5 saat Haftalık 45 saat şeklindeki klişe kanun maddesi var ama çalışanlar sosyal tesis olması nedeni ile bu sözleşmedeki hükme uyulamıyor. Çünkü her dakika müşteri var her dakika temizlik var. Yani bu ara izin süreleri çokta fazla kullanılamıyor sadece öğle arası 15 dk da hızlıca öğle yemeği ve işe devam ediliyor zaten işçi etmese bile bu defa iş yetişmiyor. Giriş çıkış imzalarda ise 08:00-17:00 diye imza attırılıyor.

Biraz bahsetmeye çalıştım fazla mesai vermelimiyiz...Olası mahkeme durumunda sıkıntı yaratırmı? Öğrenmek istediklerim bunlardı.

Teşekkürler.

Biraz bahsetmeye çalıştım fazla mesai vermelimiyiz...Olası mahkeme durumunda sıkıntı yaratırmı? Öğrenmek istediklerim bunlardı.

İşci ara dinlenme süresi içinde çalışmış/çalıştırılmış ise bu süre iş süresinden sayılır (dolayısıyle haftalık 45 saat aşılacağından)f.çalışma ücreti ödenmelidir.
Ücrete ilişkin alacak davasında sıkıntı yaşanması muhtemeldir,takdir edersiniz ki hukuki açıdan mahkeme süreci bir yana hakkaniyet açısından da ödenmesi gerektiği malumunuzdur.

Merhaba bu konuyla alakalı benimde bir sorum olacaktı.Ben özel büyük bir firmada çalışmaktayım.
Çalışma saatlerimiz 08:30-17:45 günlük çalışma saatlerimiz 9 saat 15 dakika sözde günde 1 saat ara dinlenmemiz var ama yemekhane yemek yenip herkes işin başına dönüyor.Bir saati kabul bile etmeseler 8 saat 15 dakikagünlük çalışmamız.Cumartesi de 08:00-12:15 saatleri arası mesaimiz.Bu cumartesinin sebebi haftalık 45 saati doldurmakmış.Aynı firmamın Ankara şubesindeki arkadaşlar cumartesi çalışmıyor.Çalışma saatlerimizde aynı üstelik.Buna kanunda itiraz etme hakkımız var mıdır?Öğle tatili 15 dakka dışında kullanılmıyor ya da bu saatleri kullanmadığımızı nasıl kanıtlayıp hak talep edebiliriz.Haktan kastım cumartesi öğlene kadar çalışmamak.

Gün içinde çay molası yemek molası gibi ara dinlenme sürelerinizin toplamı nedir, sadece yemek molası olarak bakmayın ara dinlenme süresine.

Katılıyorum.

Şahsi düşüncem;
a-hafta içi
08.30-17.45...................9.15 dk.
ara dinlenme..................1 saat ise..........fiili süre 8.15 dk x 5 iş günü=41.15 dk.
b-cumartesi
08.30-12.15....................4.15 dk.
ara dinlenme................ 30 dk.ise.............fiili süre 3.45 dk

Toplam fiili(çalışılan)süre..........................41.15 dk +3.45 dk=44.60 dk(yani 45 saat)

Durum böyle ise sorun yok demektir.

Çalışma saatleri aynen böyle doğrudur ama günde 1 saat yemek saati varya işte biz o süreyi 1 saat olarak kullanamıyoruz.İş yeri içesinde hızlıca yemek yiyip yeniden herks masanısın başına,eksradan çay saati mola saatimiz yok.Am iş yerimiz 1 saat senin dinlenme süren diyor fakat biz 15 dakikada hızlıca yemek yiyip tekrar iş başındayız :(

Çalışma saatleri aynen böyle doğrudur ama günde 1 saat yemek saati varya işte biz o süreyi 1 saat olarak kullanamıyoruz.İş yeri içesinde hızlıca yemek yiyip yeniden herks masanısın başına,eksradan çay saati mola saatimiz yok.Am iş yerimiz 1 saat senin dinlenme süren diyor fakat biz 15 dakikada hızlıca yemek yiyip tekrar iş başındayız :(
Şayet böyle ise(ki böyle diyorsunuz)bu takdirde,haftalık çalışma süresi(45 saat) aşılmış olacağından,aşan süre(ler)f.çalışma olarak değerlendirilecektir.

Şayet böyle ise(ki böyle diyorsunuz)bu takdirde,haftalık çalışma süresi(45 saat) aşılmış olacağından,aşan süre(ler)f.çalışma olarak değerlendirilecektir.

durum böyle biz bu yüzden cumartesi öğleye kadar olan mesaiyi gelmeyelim diye taleptw bulunuyoruz,sonuçta aynı firmamızın Ankara şubesi cumartesileri tatil yapıyor,ama patronlarımız bizimkini kabul etmiyor,ne yapabiliriz ki bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

durum böyle biz bu yüzden cumartesi öğleye kadar olan mesaiyi gelmeyelim diye taleptw bulunuyoruz,sonuçta aynı firmamızın Ankara şubesi cumartesileri tatil yapıyor,ama patronlarımız bizimkini kabul etmiyor,ne yapabiliriz ki bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

Maalisef işveren de istemedikçe bu değişilik yapılamaz