fonradar

Cumhuriyet Altın Alımının Muhasebe Kaydı

Şirket çalışanına hediye olmak üzere 3 adet cumhuriyet altını aldı. 1.020 TL ödedi KDV yok. Muhasebe kaydı nasıl olacak?

Lütfen başlık açmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz. Forum'da büyük harflerle başlık ve mesaj içeriği yazmak yasaktır.

Ynt: Cumhuriyet Altın Alımının Muhasebe Kaydı

altın alımı

157-diğer stoklar 1.020

100-kasa 1.020

personele hediye

770-personel ücretleri 1200,56

360-ödenece vergiler-180,56
gelir+damga

157-diğer stoklar 1.020

Sayın Maksel! Teşekkür ederim sağlıcakla kal..

rica ederim aşağıda ufak bi değişiklik yaptım.Kuruşlar oynadı o kadar :)

maksel ' Alıntı:
altın alımı

157-diğer stoklar 1.020

100-kasa 1.020

personele hediye

770-personel ücretleri 1200,08

360-ödenece vergiler-180,08
gelir+damga

157-diğer stoklar 1.020

Pardon,157 neden?

Kaydın özüne baktığımızda bahsekonu hediyenin ücret olarak değerlendirilmesi ve bordroya alınması ok.
Ama diğer stoklar hesabının kullanılmasında bir anlam göremedim.

Muhasebe olarak kullanılması gereken doğru hesabın 108-Diğer Hazır değerler olması gerektiğini düşünüyorum.

Selamlar.

PoSeiDoN ' Alıntı:
Pardon,157 neden?

Kaydın özüne baktığımızda bahsekonu hediyenin ücret olarak değerlendirilmesi ve bordroya alınması ok.

Muhasebe olarak kullanılması gereken doğru hesabın 108-Diğer Hazır değerler olması gerektiğini düşünüyorum.

Selamlar.

Konu ile ilgili olarak biraz daha ayrıntılı araştırma yaparsanız 108 hesabın uygun olmadığını görürsünüz.157 kullanılması en uygun olan hesaptır.

sercan ' Alıntı:
PoSeiDoN ' Alıntı:
Pardon,157 neden?

Selamlar.

Konu ile ilgili olarak biraz daha ayrıntılı araştırma yaparsanız 108 hesabın uygun olmadığını görürsünüz.157 kullanılması en uygun olan hesaptır.

Sayın Sercan,
Ne gibi bir ayrıntılı araştırma yapmaktan bahsettiğinizi anlamamakla beraber çok net bir şekilde 157 hesabın tamamen stok hesabı olduğunu ve alınan altının da hazır değer olduğunu düşünmekteyim.

"154.
155.
156.
157. DİĞER STOKLAR
Yukarıdaki stok kalemlerinin hiç birinin kapsamına alınmayan ürün, artık ve hurda gibi kalemler bu hesap grubunda yer alır.
İşleyişi :
Elde edilen bu stoklar maliyet bedeli ile hesaba borç, satıldığında, devredildiğinde veya kullanıldığında alacak kaydedilir."

Benim bakış açımdan burada önemli olan personele yapılan yardımın niteliğidir.Burada personele dağıtılmak için kömür alımından bahsediyor olsak bunun 157 hesaba alınması ok dir.Neden?Çünkü ben kömürü kendi işletmemin kullanması amacıyla alsam 157 hesaba kaydedeceğimden dolayı.
Bahsekonu altını işletme kendisi için yatırım amaçlı alırsa hangi hesaba alırsınız?Bence 108 hesaba.
Dolayısıyla burada izlenmesi gereken yolun ilk önce işletmenin kendisini göz önüne almak.İlk kayıt işletmenin aktifine olacağına göre ve altın işletme için bir hazır değer olduğuna göre ben 108 hesabın kullanılması gerektiği görüşündeyim.

Ayrıca şunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

157
100
770
360
157

kaydı yapılacaksa 108 hesap olmalı görüşündeyim.

Aynı işlemi benim çalıştığım yerde yapıyor olsam yani personele hediye amaçlı altın alsam ne 108 hesapla ne de 157 hesapla uğraşırım.Direk olarak Personel Ücretlerine atarım.

Selamlar.

Sn.Posedion
Öncelikle son yazdığınız cümledeki direk ücrete yansıtırım kelimenize katılmakla beraber, personele vermek için aldığınız altının kaydını ne şekilde yapacaksınız çok merak ediyorum.Sonuçta personele verilen bir ayni yardım söz konusu yapılacak kayıtlar aşağıdaki gibi olmalıdır.

1-Altının satın alınması
------------/---------------
157
191

320
-----------/---------------

ücrete ilişkin kayıtlar

-----------/--------------
720
360 gelir ve damga vergisi
335 personele borçlar

--------------/---------------
335
157
391
--------------/-------------
Sonuç olarak çalışanlara yönelik özel günlerdeki ayni yardımlar yukarıdaki şekilde kayda alınmalıdır.108 hesabı kullanırsanız ne gibi bir sıkıntı ile karşı karşıya kalırsınız yada bir sıkıntı olmazmı bilemiyorum.Ve ayrıca altınlar personele verilmek üzere alınıyor yatırım amaçlı alınmıyor...

sercan ' Alıntı:
Sn.Posedion
Öncelikle son yazdığınız cümledeki direk ücrete yansıtırım kelimenize katılmakla beraber, personele vermek için aldığınız altının kaydını ne şekilde yapacaksınız çok merak ediyorum.Sonuçta personele verilen bir ayni yardım söz konusu yapılacak kayıtlar aşağıdaki gibi olmalıdır.

1-Altının satın alınması
------------/---------------
157
191

320
-----------/---------------

ücrete ilişkin kayıtlar

720
360 gelir ve damga vergisi
335 personele borçlar

--------------/---------------
335
157
391
--------------/-------------
Sonuç olarak çalışanlara yönelik özel günlerdeki ayni yardımlar yukarıdaki şekilde kayda alınmalıdır.108 hesabı kullanırsanız ne gibi bir sıkıntı ile karşı karşıya kalırsınız yada bir sıkıntı olmazmı bilemiyorum.Ve ayrıca altınlar personele verilmek üzere alınıyor yatırım amaçlı alınmıyor...

Sn.Sercan,
Böyle bir durumda kendimin nasıl kayıt yapacağını zaten belirttim ki siz de buna katılmışsınız.
Burada kullanılacak hesaplar konusunda herhangi bir sıkıntı olmaz.Ne 108 hsp ne 157 hsp ne de başka bir hesap kullanıldığında bir sıkıntı olmaz.Sonuçta bu hesaplarda sadece iz olacak.Alınanlar hesaba girip personele çıkacak.

Maalesef farklı düşünüyoruz.Burada önemli olan yapılan yardımın bordroya girmesi konusunda mutabık kalmak ve vergisel sonucun doğruluğu.Gerisi şekli fikir ayrılıkları ki o da sorun değil.

Bu arada,
alınan altının personele aynı gün verilmezse değerlemeye tabi olduğu ve oluşabilecek olumlu değer artışlarının da vergilenmesi gerektiği konusunda da hem fikirizdir herhalde.

Selamlar.

Evet haklısınız önemli olan aktifte belirtmek ve vergisini ödemek.Ama yinede 157 diyorum :)

108 çok daha mantıklı, poseidona katılıyorum.

evet bencede 108 çünkü istenildiinde nakte çevrilebilen bir değer . cari oranı aynı zamanda net çalışma sermayesini yükseltir ..

Arkdaşlar,
Carin oranla niye ilişkilendiriyosunuz.108 de bir bekleme olmayacakki.Alınan altınlar derhal çıkışı yapılmak suretiyle ücrete dahil olacaktır.Altını alıp o ayki bordroda ücrete yansıtıp ilgili hesaptan çıkışını yapcaktır.Ben hala bu konu ile alakalı olarak 108 veya 157 kullanımıyla alakalı bir sıkıntı çıkmayacağını düşünmekle beraber kesinlikle 157 kullanımından yanayım.

sercan ' Alıntı:
Arkdaşlar,
Carin oranla niye ilişkilendiriyosunuz.108 de bir bekleme olmayacakki.Alınan altınlar derhal çıkışı yapılmak suretiyle ücrete dahil olacaktır.Altını alıp o ayki bordroda ücrete yansıtıp ilgili hesaptan çıkışını yapcaktır.Ben hala bu konu ile alakalı olarak 108 veya 157 kullanımıyla alakalı bir sıkıntı çıkmayacağını düşünmekle beraber kesinlikle 157 kullanımından yanayım.

sercan bey burda olması gereken kaydı konuşuyoruz ister hemen çıksın ister yıllar sonra çıksın sonuçta likiditesi yüksek bir varlıktır hatta özün önceliğini düşünürsek mubadele değeri bile vardır. o yüzden 10 nolu grupta gösterilmesi uygundur diye düşünüyorum.

Pekala,
Personele verilen kumanyanında mubadele değeri vardır.Hatta ticari mal olarak dahi kullanılabilir.Ama örneklere baktığınızda ustadlar 157 kullanımından yanadır.Benim görüşme görede personele verilmek üzere alınan kumanyayla altının hiç bir farkı yoktur.

sercan bey, kumanyayla bunun ne alakası var anlamıyorum.

bakin tek düzen hesap planı uygulama tebliğinde 10-hazır değerler ve 15-stoklar hesabının işleyişi anlatılmaktadır. genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri bilanço düzenleme ilkelerinde varlıkların düzenlenmesi anlatılmaktadır. dolayısıyla sizin mantığınızla hiç bir varlığa yaklaşılmaz varlıklar paraya çevrilebilme sırasına göre kaynaklar ise vadesine göre düzenlenmektedir. ve altın ile verdiğiniz kumanyayı aynı kefeye koyamassınız. bu benim görüşüm.

iyi akşamlar diliyorum.

Dediğiniz gibi herkez kendi görüşünü ortaya koyuyor ve en doğrusunu bulmaya çalışıyoruz.Ben halen personele ücret dışında verilen yardımı ayni yardım olarak kabul edip hertürlü ayni yardımıda 157 hesaba almaktan yanayım.Fakat durum şöyle farklılık arzedebilirki; öğreğin altını alıp kasaya koysak ve birilerine verilir diye bekletsek bu esnada maddi bir değeride olduğundan satılabilir ve mubadele aracıdırda aynı zamanda bu yüzden 108 uygun olur.Yada altına yatırım yapalım yükselince satarız denilse yine 108 uygundur.Ancak 2 tane altın alalım yarın düğünde takarız mantığıyla alındığında 157 den yanayım.