D.İ.İ.B.NEDİR

D.İ.İ.B.NEDİR. SERBEST BÖLGEYE YAPILACAK SATIŞLAR İÇİN OLMASI GEREKEN BİR BELGEMİDİR. AYRICA İTHALATTA SAĞLADIĞI FAYDALAR NELERDİR.
SAYGILARIMLA

Sayın, O.B.

DİİB , Gümrük muafiyetli ithalat ve /veya yurtiçi alımlara imkan sağlayan Dış Ticaret Müsteşarlığınca düzenlenen belgedir.

Sadece Serbest Bölgeyle sınırlı değildir.

İki çeşit DİİB vardır.

1.Şartlı Muafiyet Sistemi (İhracat Taahhüdü Karşılığı Askıya Alma)

2. Geri Ödeme Sistemi

Genellikle şirketler kendilerine en uygun olanı tercih ederler ve 1. daha ilgi görmektedir (Benim gördüğüm kadarıyla)

İthalatta Sağladığı Avantajlar

- Ödenmiş vergilerin geri alınması.

- İhracat sayılan satış ve teslimler ile ilgili olarak gümrük vergisi muafiyetli ithalat.

- Eşdeğer kullanımına olanak vermesi.

- Dış Ticaret Standardizasyon ve Teknik Düzenlemeler mevzuatına tabi olmama.

- AB ülkelerinden ithalde KDV ve diğer vergi, resim ve harçlardan muafiyet.

-İhracat taahhüdünü 3. ülkere yapılan ihracatla yerine getirmek koşulu ile ithalatta kota ve gözetim önlemlerinden muafiyet.

- 3. ülkelerden yapılan ithalatta Gümrük Vergisi, KDV ve diğer vergi resim ve harçlardan muafiyet.

Umarım sorunuza kısa da olsa cevap verebilmişimdir.

Nedense forumda bu konuda 2 sorum olmasına karşın, hiç bir şekilde değerli meslektaşlarımdan görüş alamadım.

Saygılarımla

BEN ŞUNU ANLIYORUM DOĞRUMU ACABA..
SERBEST BÖLGEYE SATIŞ YAPMAM İÇİN D.İ.İ.B. NE İHTİYACIM YOK. AMA SERBEST BÖLGEYE YAPTIĞIM SATIŞLARIN HAMMADDESİNİ YURTİÇİNDEN KDV SİZ ALMAK İSTİYORSAM OZAMAN D.İ.İ.B. NE İHİTİYACIM VAR DOĞRUMUDUR??

Sayın O.B.

Evet Serbest Bölgeye ihracat yapabilmeniz için DİİB ihtiyacınız yok. Sizin de söylediğiniz gibi Alışlarınız da KDV ödemek istemezseniz DİİB sahip olmanız ve bunun gereklerini yerine getirmeniz gerekli.

Saygılarımla,

İyi Çalışmalar

VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER..
SİZİN SORUNUZU DA OKUDUMÇ AMA SANIRIM VERGİ DAİRESİYLE DİREKT HALLETMENİZ GEREKEN BİŞİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM. YANİ TAHAKKUKLA GİDİP İLGİLİ TECİL TERKİN İŞLEMİNİ TAHAKKUKTAN DÜŞÜRMENİZ GEREKLİ SANIRIM..

Sayın OB

Verdiğiniz öneri için teşekkürler.
Ancak terkin işlemi için YMM Raporunu beklemem gerekiyor. Ve onu da ancak malın yurtdışı edildiği tarihten itibaren 3 ay beklemem gerekli.

Teşekkür Ederim.

D.İ.İ.B. DE PEK İYİ DEĞİLİMDİR AMA BU İŞLEM İKİ AŞAMALI SANIRIM DEĞİLMİ BİRİNCİSİ TECİL İKİNCİSİ TERKİN. MALIN SATIŞI YAPILDIĞI AN TECİL OLUYOR VE SATIŞIN YAPILDIĞI AY BEYANNAMEDE İNDİRİM KONUSU YAPILABİLİYOR. İKİNCİ AŞAMA İSE TERKİN İŞLEMİ MALI SATTIĞINIZ FİRMA 3 AY İÇERİSİNDE SİZE BU MALI İHRAÇ ETTİĞİNE DAİR BELGELERİ GÖNDERİYOR SİZ BUNLAR Y.M.M. ONAYI İLE VERGİ DAİRESİNE BİLDİRİYORSUNUZ. MESELA HAZİRAN AYINDAKİ DİLEKÇEYLE NİSAN AYINDA İNDİRDİĞİNİZ İHRAÇ EDİLEN MALIN KDV Sİ DİYE ) YANILIYORMUYUM

Sayın O.B.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Biz belge sahibi değiliz. Belge kapsamında mal satışı yapıyoruz.

Ancak belge sahibi şirket için işlem söylediğiniz gibi.

İyi çalışmalar