fonradar

DAHİLİ İŞLEMLE İLGİLİ..

• Konbuyu başlatan NEDİM
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
N

NEDİM

Ziyaretçi
iyi günler,Dahili işlem belgemiz var.Biz bu dahili işlem belgesiyle yurtdışından kdv siz malzeme (pirinç çubuk)almak istiyoruz.Aldığımız bu malzemeleri nekadar süre zarfında yurt dışı etme süremiz var?Dahili işlemle alınan malzemeyi ben başka bi şirkete ihraç kayıtlı satıp o Şirkette ihracatını yapabilirmi?yaparsa ben kdv "mahsup işlemleri yapabilirmiyim.Teşekkürler.

DİİB kapsamında alınan bir mal aksi bir durum ibra edilmemişse belge üzerine belgenin canlı olduğu 1 yıl içerisinde işlenerek yurtdışı edilmelidir. Belge tarihi 5 haziran 2005 olan bir DİİB in süre sonu 30/06/2006 olacaktır. Ancak bu tarih ilk ithal tarihi belge tarihinden sonra yapılmışsa örneğin Temmuz 2005 de , başvuru yapılarak belge tarihini 1 ay uzatabilirsiniz. İlk ithal tarihine kadar en fazla uzatma 3 ay için olmaktadır. Yani belge tarihinden 4 ay sonra ithalata başlasınız bile alınabilecek uzatma 3 aydır.

Aldığınız malı ihraç kayıtlı olarak satamazsınız. DİİB kapsamındaki bir malın işlenmeden ticareti yapılamaz.

Ynt: Dahİlİ İŞlemle İlgİlİ..

ilerya ' Alıntı:
DİİB kapsamında alınan bir mal aksi bir durum ibra edilmemişse belge üzerine belgenin canlı olduğu 1 yıl içerisinde işlenerek yurtdışı edilmelidir. Belge tarihi 5 haziran 2005 olan bir DİİB in süre sonu 30/06/2006 olacaktır. Ancak bu tarih ilk ithal tarihi belge tarihinden sonra yapılmışsa örneğin Temmuz 2005 de , başvuru yapılarak belge tarihini 1 ay uzatabilirsiniz. İlk ithal tarihine kadar en fazla uzatma 3 ay için olmaktadır. Yani belge tarihinden 4 ay sonra ithalata başlasınız bile alınabilecek uzatma 3 aydır.

Aldığınız malı ihraç kayıtlı olarak satamazsınız. DİİB kapsamındaki bir malın işlenmeden ticareti yapılamaz.
Merhaba ,

KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO: 71)

2. DAHİLDE İŞLEME VEYA GEÇİCİ KABUL REJİMİ KAPSAMINDA İTHAL EDİLEN MADDELERLE ÜRETİLEN MALLARIN İHRAÇ KAYDIYLA TESLİMİ

Katma Değer Vergisi Kanununun 11 inci maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak, geçici kabul ve dahilde işleme izin belgesi kapsamında ithal edilen ham veya yardımcı maddeler kullanılarak üretilen malların ihracatçılara ihraç kaydıyla teslimlerinde tecil-terkin uygulanması Bakanlığımızca uygun görülmüştür.

Bu uygulama, yukarıda belirtilen belgeler veya ihracatı teşvik belgesi kapsamında ithal edilip işlenen malların bu Tebliğin yayımından önce gerçekleştirilen ihraç kaydıyla teslimleri için de geçerlidir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...