zirve

Damga Vergisi " Belli Parayı İhtiva Etmeyen Kağıtlar "

Üyelik
4 Şub 2013
Mesajlar
69
Konum
istanbul
Merhaba,

bir firma ile ortak bir iş sözleşme yapıldı. Sözleşmenin damga vergisi bölümünde; "bu sözleşme 2 nüsha olarak düzenlenmiştir. taraflarca damga vergisi eşit olarak ödenecektir." denilmiş. Sözleşmede rakam sadece aykırı durumda ya da 3. kişilere bilgi aktarılması durumunda 10.000 USD ceza ödeyecektir deniliyor. rakam olarak sadece bu var. burda ben binde 9,48 oranında sözleşme imza tarihinden bir önceki merkez bankası alış kurundan tl ye çevirerek damga vergisi mi hesaplamam gerekiyor? yada 39,65 tl mi ödemem gerekiyor? ayrıca ödenmemesi durumunda nasıl bir sıkıntı olur bu sözleşmenin resmi nitelik kazanması için ben damga vergisini ödemem mi gerekiyor?

şimdiden çok teşekkürler,
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
1-Sözleşmenin hukuki ispat kabiliyeti ile damga vergisinin ödenmesi arasında her hangi bir illiyet bağı yoktur.

2-Sözleşmede cezai şart var, bu da belli para kavramına girer, DVK GT NO.35 madde 4 uyarınca sözleşmenin imzalandığı tarihteki TCMB döviz satış kuru
( alış kuru değil) üzerinden damga vergisi matrahının hesaplanarak binde 9,48*2 olarak damga vergisi tutarının hesaplanması gerekir.
 

Benzer konular

Üst