fonradar

Damga Vergisi Beyannamesinin Unutulması

Herkese iyi günler ;

Bilindiği gibi her ayın en geç 20'sine kadar verilmesi gereken damga vergisi beyannamesini bu ay vermeyi unuttum. Normalde her ay boş beyanname veriyordum ve bu ay da boş beyanname verecektim. Bu durumda ne yapmam lazım ve ne kadar ceza tahakkuk ettirirler acaba?

Saygılarımla

Ynt: Damga Vergisi Beyannamesinin Unutulması

Normalde her ay boş beyanname veriyordum
yanlış uygulama.

Sürekli beyannameli damga vergisi mükelleflerinin ilgili ayda d.v.işlemi varsa beyan verirler.Yoksa beyan vermezler.Ayrıca işlemim yok şeklinde dilekçede vermezler.

Bu konu ile igili geçmiş yıllarda yayınlanan tebliğ mevcuttur.

iyi günler bütün meslektaşlara öncelikle...
damga vergisinin verilme süresi her ayın 23 dür.yani bugünde gönderebilirsiniz bir sorun olmaz.
iyi çalışmalar

Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliği
(Seri No: 46)
22 Haziran 2006 Perşembe - Sayı : 26206

488 sayılı Damga Vergisi Kanununun¹ 5281 sayılı Kanunla değişik 15 inci maddesinde; "Damga vergisi makbuz karşılığı, istihkaktan kesinti yapılması veya basılı damga konulması şekillerinden biriyle ödenir. Bu ödeme şekillerinin hangi işlemler için ne suretle uygulanacağını tespite Maliye Bakanlığı yetkilidir." hükmü ile, 18 inci maddesinde de "Bu Kanunda gösterilen haller dışında Damga Vergisi makbuz karşılığında ödenir. Maliye Bakanlığı makbuz karşılığı ödemeye ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkilidir." hükmüne yer verilmiştir.
Yukarıda belirtilen maddelerde yer alan hükümlerin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden, sürekli damga vergisi mükellefiyeti olan veya ihtiyarilik kapsamında olup sürekli damga vergisi mükellefiyeti tesis ettiren mükelleflerin, kanuni süresi içinde beyan etmeleri gereken damga vergisi bulunmaması halinde damga vergisi beyannamesi vermelerine gerek bulunmadığı ancak keyfiyetin bir yazı ile vergi dairesine bildirilmesi gerektiğine ilişkin 12², 32³ ve 434 seri nolu Damga Vergisi Genel Tebliğlerinde açıklamalara yer verilmiştir.Söz konusu bildirim yükümlülüğü ile, damga vergisine tabi bir kağıdın düzenlenmemesi sebebiyle ödenecek damga vergisinin bulunmadığı aylarda, mükelleflerin vergi daireleri tarafından yakından izlenebilmesi amaçlanmıştır.
Ancak, sürekli damga vergisi mükellefiyeti tesis ettiren mükelleflerin vermek zorunda olduğu söz konusu bildirim uygulamasının; gerek vergi dairelerinin gerekse mükelleflerin iş yükünü arttırdığı ve çeşitli ihtilaflara sebebiyet verdiği tespit edilmiştir.

Bu çerçevede bundan böyle, sürekli damga vergisi mükellefleri ile ihtiyari olarak sürekli damga vergisi mükellefiyeti tesis ettiren mükelleflerin, kanuni süresi içinde beyan etmeleri gereken damga vergisi bulunmaması halinde, keyfiyeti bir yazı ile vergi dairesine bildirmeleri zorunluluğu kaldırılmıştır.
Önceki Tebliğlerin bu Tebliğe aykırı hükümleri yürürlükten kaldırılmıştır.
Tebliğ olunur.
????????