fonradar

Damga Vergisi Düzeltme Beyannamesi

2012/08 dönemine ilişkin damga vergisi hesaplanmamış bir evrak için düzeltme beyannamesi vereceğim. Ancak o tarihe damga vergisi defterine kayıt etmem mümkün değil. Sizce evrağı damga vergisi defterine hangi tarih ve hangi no ile kayıt etmeliyim. Yardımcı olur musunuz?

Misal olarak (Sıra No: 2013/12, Tarih: 25.08.2012) gibi olsun dediniz herhalde. Teşekkürler iyi günler.

ben de damga vergisi ile ilgili bir soru sormak istiyorum.11.10.2012 tarihine ait 2 nüsha düzenlenmiş taşeron sözleşmesine ait damga vergisi beyannamesini vermeyi atlamışız.sözleşmedeki bedeller toplamı 589.000,00+kdv iş bitimi 31.01.2013 iş sonunda hakediş faturası kesilecek.bu durumda nasıl bir işlem yapmam lazım.acil bilgi verirseniz memnun olurum.

Damga vergisinin ödenmemesi Hakedişinizi almaya engel midir?

Vergi Dairesine giderek D.V.Beyannamesi ile ödeyebilirsiniz.Beyannameyi dilekçe yazarak pişmanlık ile verin, süresi içinde vermediğiniz için ufak bir öucz keserler, onu da indirimli ödersiniz.

Gecikme zammı çıkacaktır birde.

tabiki engel değil.hesaplama nasıl olması gerekiyor oran nedir bilgi verebilir misiniz?

o zaman 11.167,44 gibi bir vegi çıkıyor bunun yanında öuc.ve gecikme zamları 2 sayfa kağıt parçasına bu kadar vergi olurmu ya sabah sabah içim sıkıldı.

Sayın Zindan 2013 oranlarını vermiş. 2012 yılında sözleşme damga vergisi oranı %0,825 idi. İkinci husus sözleşmede özel madde yoksa, 2 nüsha sözleşmenin birisi sizde diğeri karşı tarafta kaldıysa siz sadece kendinize ait kısmını ödeyebilirsiniz. Diğer nüshası sizi ilgilendirmez.

Damga Vergisi Kanununda "damga vergisi" nin hangi taraf tarafından ödeneceğine dair bir ibare yok.Her iki taraftan da isteyebilir.Önemli olan ödenmesidir, kimin ödediği değil.Maliye her iki taraftan da ister bunu.Ancak sözleşmeye eklenecek bir madde ile damga vergisinin iki nüsha yapılacağı ve tarafların kendinde kalan nüshaların damga vergisinden sorumludur diye yazılabilir.Bu da damga vergisinin tahsili için karşı tarafa rücu etme hakkı verir size, ödememe hakkı değil.

benden bişi sormak istiyorum. Personelin raporu işleme almayı unutuğum için sgk'dan eksik gün bildirim uyarı kağıdı geldi bende düzeltme yaptım. bunun karsısında düzeltme icin damga vergisi ödeneği cıktı bunun kaydı nasıl oluyor. ? şimdiden cok teşşekürler