fonradar

Damga Vergisi Kanunu

önmuhasebeci

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,

Bir mukavele hazırlıyorum.
Mukavelenin konusu işgücü temini,
Elektronik proje hazırladığımız firmalara destek olması için teknik servis yönlendiriyoruz danışmanlık vs. hizmeti diyebiliriz kısaca fakat personelin cismen işin yapıldığı lokasyonda olması gerekiyor.

Bu mukaveleyi hazırladığım firma ile önceki yıllarda da benzer sözleşmelere imza attık ve geçmiş yıllarda bir talepleri olmadı.

Bu senede imza edeceğimiz mukavelenin içinde, 1 Teknisyen 200 tl. 1 Mühendis 350 tl. şeklinde ücretlendirme yapıyorum fakat firma kaç gün kaç personel istek yapacak belli değil, dahası bir kaç yıldır yaptığımız mukavelelere istinaden hiç personelde istememiş.

Bu koşullar altında damga vergisi nasıl hesaplanır ?

Teşekkür ediyorum.

sorunuzda 1 teknisyen 200 TL 1 mühendis 350 TL şelinde ücretlendirileceği fakat personel sayısı ve çalışma günü belirtilmediği için ve iki şirket arasında (imzalanır ise) sözleşme belli parayı ihtiva eden bir sözleşme niteliğinde olmadığından damga vergisine tabii tutulmaması gerekir.

İyi Günler.

Sayın Demiral size kesinlikle katılmıyorum. İşçi sayısı ve işgünü sayısı belli olmayan parametreler ama ücretler belli. Bu nedenle sözleşmesinin ihtiva ettiği belli para 550.-TL'dir ve damga vergisi matrahı da bu tutardır.