turkcell

Damga Vergisi

  • Konbuyu başlatan rasmmm80
  • Başlangıç tarihi
R

rasmmm80

Ziyaretçi
iyi günler diliyorum; bilindiği gibi damga vergisinin mükellefi kağıtları imza edenlerdir, acaba bi iş yapım sözleşmesine bi madde konularak; mesela ' bu sözleşmeye ait vergi,resim,harçlar yükleniciye aittir' denilmek suretiyle damga vergisi ödemekten kurtulabilirmiyiz, yani ödememiz gereken damga vergisini karşı tarafa yükleyebilirmiyiz,bunla ilgili tebliğ sirkü v.s.mevzuatta bi yazı varmıdır? iyi çalışmalar
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,304
Konum
İstanbul
Ynt: Damga Vergisi

Bildiğim kadarıyla bu şekilde bir yazı, madde vs.. yok.Damga vergisi kanununda düzenlenip imzalanan her sözleşme için damga vergisi hesaplanır ve kaç kişi olurlarsalar olsunlar taraflar hep birlikte damga vergisini ödemekle yükümlüdürler ve vergi daireside kimin ödiyeceğine karışmaz deniyor.

Siz eğer bu maddeleri koyupta karşı tarafa ödettirebiliyorsanız sorun yoktur derim.




Kolay gelsin.
 
Üyelik
30 Mar 2007
Mesajlar
109
Konum
istanbul
Ynt: Damga Vergisi

vergi kanunları hakkında tarafların birbirleriyle yaptıkları anlaşmalar devleti bağlamaz
kanun kime mükellefiyet ve sorumluluk yüklemişse mükellef ve sorumlu kişi odur
siz onu sözleşmeyle değiştiremezsiniz
ancak, damga vergisinin tamamını karşı taraf ödemişse sizin adınıza da ödeme yapılmış demektir
 
Üyelik
16 Tem 2006
Mesajlar
9
Ynt: Damga Vergisi

vergi dairesi tarafların her ikisininde ayrı ayrı damga vergisi ödemesi gerektiğini bildiriyor.
 
Üyelik
13 May 2007
Mesajlar
81
Ynt: Damga Vergisi

Madde 3
Mükellef
Damga Vergisinin mükellefi kağıtları imza edenlerdir.
Resmi dairelerle kişiler arasındaki işlemlere ait kağıtların Damga Vergisini kişiler öder.

Yabancı memleketlerle Türkiye`deki yabancı elçilik ve konsolosluklarda düzenlenen kağıtların vergisini, Türkiye`de bu kağıtları resmi dairelere ibraz eden, üzerlerinde devir veya ciro işlemleri yapanlar veya herhangi bir suretle hükümlerinden faydalananlar öderler. Ancak bunlardan ticari veya mütedavil kağıt mahiyetinde bulunanların vergisini, bunları en evvel satan veya kabul veya başka suretle kullanan kişiler öderler.
 
Üst