turkcell

Danışmanlık hizmeti gider pusulası

Üyelik
19 Kas 2011
Mesajlar
24
Konum
antalya
Merhabalar,
Bir üniversite hocasından birkaç ay danışmanlık hizmeti alacağız,
şubat ayı için gider pusulası kesmem gerekli stopaj oranı %20 sanırım ama %18'de kdv kesmem gerekiyor,ancak gide pusulasında kdv kalemi bulunmamaktadır. Bu tür hizmetlerde kdv uygulaması doğru mudur?
net 2000 tl ödeme yaptık ,stopajı ve kdv 'yi uygularsam matrahı nasıl hesaplamam gerekiyor yardımcı olabilirseniz sevinirim ,daha önceden böyle bir tecrübem yok,ayrıca gider pusulasına mauel olarak kdv sütunu ekelyebilir miyim?

Teşekkürler şimdiden...
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: danışmanlık hizmeti gider pusulası

221 Nolu Gelir Vergisi Kanunu Genel Tebliğinin 30'uncu maddesi aşağıdaki gibidir.

Serbest meslek faaliyetini arızi olarak yapanların defter tutma ve belge düzenleme zorunlulukları bulunmamaktadır. Ancak, bu kimselerin yaptıkları hizmetler karşılığında kendilerine yapılan ödemelerin Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden aynı Kanunun 234 üncü maddesi hükmü çerçevesinde "Gider Pusulası" ile tevsik edilmesi uygun bulunmuştur. Diğer yandan, Vergi Usul Kanununun 242 nci maddesi uyarınca, arızi olarak yapılan serbest meslek faaliyeti ile ilgili giderleri ispat edecek belgelerin muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan söz konusu öğretim üyesi serbest meslek faaliyetini gerçekten arızi olarak yapıyorsa KDV hesaplamaya gerek yok, ancak gördüğüm kadarıyla bir takvim yılı içerisinde birden fazla kez serbest meslek faaliyeti icra ediliği için arızilik kalmamış sürekli hale gelmiş. En doğrusu hocanın serbest meslek mükellefiyeti tesis ettirip size serbest meslek kazanç makbuzu düzenlemesidir. Ancak bu mümkün değilse sizin gider pusulasında KDV hesaplayıp, sorumlu sıfatıyla 2 nolu KDV beyannamesi ile beyan etmeniz daha akılcı bir çözüm olur ve sizi müteselsil sorumluluktan kurtarır. Buna göre gider pusulasında aşağıdaki bilgilerin yer alması gerekir;

Net Ödeme=2.000
Brüt Ödeme=2.500
KDV=450
 
Üyelik
19 Kas 2011
Mesajlar
24
Konum
antalya
Ynt: danışmanlık hizmeti gider pusulası

yardımcı olduğunuz için teşekkürler,Stopaj oranı %20 mi uygulanacak,brüt tutar üzerinden.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: danışmanlık hizmeti gider pusulası

Rica ederim,net tutarı brüte iblağ edeceksiniz 2.000/0,8 formulü ile,KDV'yi de brüt tutarın %18'i olarak hesaplayacaksınız, 2 nolu KDV beyannamesinde beyan ettiğiniz tutarı 1 nolu beyannamede indirim konusu yapacaksınız.
 
Üst