Dava Sonucu Ödenen Gecikme Zammı

Merhaba arkadaşlar,

Şirketimiz 2004 yılında irtifak hakkı ödemesi gerekmekteydi. Ancak ödemedik ve dava açtık. Dava bu sene aleyhimize sonuçlandı ve ödeme yapmak zorunda kaldık. Tabiki yüklü bir miktar gecikme zammı da bu borçla birlikte doğdu. Bu sene ben bu gideri ve gecikme zammını gider yazabilirmiyim.

Kurumlar Vergisi Kanunda gecikme zammının gider yazılamayacağı açıkça belirtiliyor.

Ancak dava sonucu ortaya çıkan gecikme zammının gider yazılabileceğine dair bir yazı okuduğumu hatırlıyorum.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Sn. savasyalvac;

Çeşitli ceza, gecikme zam ve faizlerinin tazminatların kanunen kabul edilen veya edilmeyen bir gider olup olmasında temel ilke bu ödemelerin 6183 sayılı AATUHK nun 1 ve 2. maddesinde belirtilen kamu alacağı niteliğinde mi yoksa GVK nun 40/3. maddesinde belirtilen AATUHK hükümleri dışındaki kurumlara yapılan ödemeler niteliğinde olup olmadığıdır.

Buna göre belirttiğiniz ödemeler 6183 SK nun 1. ve 2. maddeleri kapsamında ise GVK nun 90. maddesi gereği kanunen kabul edilmeyen gider, GVK nun 40/3. maddesi kapsamında ise kanunen kabul edilen gider niteliğindedir.

Bu giderin mahkeme kararı sonucu yapılıp yapılmaması yukarıda belirlenen kriterlere göre sonucu değiştirmez.

Durumunuzu bu maddelere göre değerlendiriniz.

Sayın savaşyalvaç,

Sayın Taştan'a katılıyorum.İlave olarak İrtifak hakkı tapuya tesçil edilen yani akitle doğan bir haktır ve karşılığında ödenende bir nev'i kiradır ve bu ödemeye ait gecikme zammı Kurumlar Vergisi açısından gider yazılabilir.

İndirilecek Giderler
Madde No 40
Kapsam

3. İşle ilgili olmak şartiyle, mukavelenameye veya ilama veya kanun emrine istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar;

Sayın Onursal TAŞTAN ve M.Kemal `e katılıyorum mahkeme kararı sonucunda aleyhinize istinad eden ödemenizi gider olarak yazabilirsiniz.