fonradar

Davayı Kazanan İşçiye Ödenecek Ücretler

Tüm forumdaşlara selamlar,

Mahkeme 2011 yılında işten çıkarılan bir işçinin işverene karşı açmış olduğu davayı işçinin lehine neticelendirerek; kıdem tazminatı, net fazla çalışma ücreti alacağı ve genel tatil alacağı gibi ödemelere hükmetmiştir.

Söz konusu kararla ilgili; kıdem tazminatı ödemesine ilişkin damga vergisi muhtasarla beyan edilecek. Net fazla çalışma ücreti ve genel tatil alacağı ödemeleri de gelir vergisi ve damga vergisi hesaplanarak gene muhtasarla beyan edilecek bildiğim kadarıyla? Merak ettiğim husus net fazla çalışma ücreti ve genel tatil alacağı ödemelerinin aylık hizmet bildirgesine dolayısıyla sgk primine tabi olup olmadığıdır.

İyi çalışmalar

Tabi bu ödemelerden dolayı sigorta primide ödenmesi gerekiyor. Bu artı kazançları işçi şu an çalışmadığı için en son çalıştığı ayın bildirgesine dahil etmeniz gerekiyor. En son çalıştığı aya ait geriye dönük elden ek bildirge vermeniz gerekecek. Ya da fazla çalışmalarla ilgili kazançların işçinin çalıştığı dönem bildirgesinde gözükmesini isteyebilirler bu sefer geriye dönük fazla çalışmasının ekleneceği her ay için ayrı ayrı bildirge vermeniz gerekebilir. Mahkeme kararını bekleyin. Ek bildirgeden dolayı son çalıştığı döneme ait asgari ücretin 8 de 1 i oranında ceza çıkacak. Sigorta primleride gecikme zamlı olarak ödenecek.

Sayın Rievtveld öncelikle vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim. Mahkeme kararını vermiş ve icra emri işverene tebliğ edilmiş durumdadır. Biz mahkemenin hükmettiği söz konusu ücret ödemelerini işçinin son çalıştığı ay bildirgesine tek seferde ek olarak mı verelim? Bunlar işçinin çalıştığı dönemlerdeki ilgili aylara dağıtılırsa çok fazla ek ve ceza ile muhattap oluruz.

O konuda kesin birşey diyemiyorum. Mahkeme kararını alarak SGK'ya gidin ve görüşün. SGK ne şekilde yapılmasını isterse öyle olacak mecbur.

Bende bu konuda yardım istiyorum.Kazanılan işe iade davası sonucunda işe başlatmama tazminatı olarak 4 aylık ücret ödenmesi kararı çıkmıştır. İş yeri net ücretle çalışan bir iş yeridir. Bu 4 aylık ücreti işten ayrılmadan önceki aldığı son aylık ücret üzerinden net olarak mı ödeyeceğiz? Agi ödeyecek miyiz? Herhangi bir kesintiye tabi olacak mı? Bildiğiniz diğer detaylar varsa yardımcı olur musunuz? Teşekkürler

O konuda kesin birşey diyemiyorum. Mahkeme kararını alarak SGK'ya gidin ve görüşün. SGK ne şekilde yapılmasını isterse öyle olacak mecbur.
mahkeme kararlarında sgk ceza uygulamıyor. Fakat geç ödediğiniz için faiz alıyor.Sgk ile görüşün bence son dönem olursa sizin lehinize olur çünkü tavan ücret var. Tavanı geçen kısmına ait sgk primlerinden kurtulmuş olursunuz.
Ayrıca tüm ücretleri için muhtasarda gelir ve damga vergisi ödeyeceksiniz.

Son düzenleme:
Merhaba
İşe başlatmama tazminatından gelir vergisi hesaplamıyoruz, damga vergisi hesaplıyoruz. Bu ödemeyi muhtasar beyannamede hangi kod altında göstermeliyiz?