fonradar

Defter Belge Düzeni Hk

sayın üstatlar bir petrol bayisi var. 2010-2011-2012 yıllarına ait envanter ve yevmiye defterleri mevcut kebir defteri tasdik ettirilmemiş.
1- kebir defteri zorun değil diye tastiki yapılmamış deniyor.
2- 2010 yılı envanter defterine herhangi bir kayıt yapılmamış. ancak 2011 ve 2012 yılları envanter defterine açılış mizanı, kapanış mizanı ve stok mali envanteri yazdırılmış.
3- yevmiye defteri hesap kodu ve adı, açıklama müfredat borç alacak şeklinde yazdırılmış. açılış ve kapanış fişleri yazdırılmış.
4- 2012 yılı defterlerine kapanış tastiki yaptırılmış.
bu bilgilere göre defter ve kayıtların usulüne uygun tutulduğunu söylemek mümkün mü? yada başkaca bilgi ve belgelere ihtiyaç var mı?
5- hesap planına uygun davranıldığını nasıl ölçebilirim?
yardımlarınız için şimdiden tşkler

Sayın stajer42,

Aslında biraz yasal araştırma yapsanız bunların cevabını çabucak bulur, hukuk sistemimiz hakkında da daha çok bilgiye sahip olursunuz.

1. VUK'a göre değil ancak TTK'ya göre zorunlu. Onaylatılmalıydı. Herhangi bir mahkeme olayında davayı doğrudan kaybedersiniz.
2. Kayıt yapılmamış envanter defterine gerekenleri yazıarsınız tamamlanır. Ancak Envanter defterine açılış mizanı ve kapanış mizanı yazmak mesleğe ihanet olmuş. Stok dökümü doğru. Genel tanımla tüm varlıkların dökümünü yapmak gereklidir.
3. Başka neler yazdırılacaktır ki. Ancak bunlar maddelerin doğru olduğunu göstermez.
4. Kapanış onayı bir usul şartıdır, doğruluğunu ve "ihticaca salih " olduğunu göstermez.
5. Tüm kayıtları hiç değilse örnekleme yoluyla tetkik etmenizi gerektirir.

Saygılar,
Kevork

sayın ksimkesyan üstadım cevabınız için tşkler yevmiye defteriyle ilgili döküm şeklinin doğru olup olmadığını öğrenmek için sordum. hani bir inceleme esnasında döküm şekli şöyle olmalıydı denir mi?? birde defteri kebirle alakalı eski yeni ttk ayrımı yok değil mi? eski ttk da da yeni ttk da da zorunluydu.
zamanınızı alıyorum ama özellikle hesaplardan örnekleme almam gerekeni tavsiye edebilir misiniz?
envanter defterine eğer stok yoksa demirbaşların dökümüyle bilanço ve gelir tablosu yazdırılır mı? teşekkürler