fonradar

Defter devrini nasıl yapmalıyız? (Önemli)

stajyeradayi

Katkı Sunan Üye
Değerli üstadlarım merhaba, bi sorum ve sorunum var. Bir arkadaşım defterini yeni yılda benim stajımı yaptığım büroya verecek. Eski muhasebecisinden şikayeti yok, destek olmak için. Ortada barış havası hakim :) Şimdi bu benim ilk defter devrim olacak, eski muhasebecisiyle nasıl devir işlemini gerçekleştirmeliyiz. İlk o mu görüşmeli defterimi almak istiyorum diye, birliktemi gidip görüşmeliyiz bu arkadaş yeni yılda muhasebeyi tutacak diye, prosedürü nasıl gerçekleştirmeliyiz? Hiçbir fikrim yok :( o yüzden söyleyeceğiniz herşey benim için önemli. Şimdiden çok teşekkür ederim :)

Ynt: Defter devrini nasıl yapmalıyız? (Önemli)

bu sorunun cevabını bende merak ediyorum

Öncelikle mükellefiniz eski muhasebecisine söylesin daha sonra mükellefinizle beraber gidip alın defterleri faturaları v.s. beraber gidin ki mükellef bilmez ne alınacağını büyük oranda :)

gcatar ' Alıntı:
Öncelikle mükellefiniz eski muhasebecisine söylesin daha sonra mükellefinizle beraber gidip alın defterleri faturaları v.s. beraber gidin ki mükellef bilmez ne alınacağını büyük oranda :)

Haklısınız :)

Peki eski meslek mensubuyla görüşmemize gerek varmı mükellef hakkında?

gitsin kendisi alsın.. getirsin evrakları eksik bieşy olursa söylersin... mükellef güven vermediyse telefon ederek sorabilirsin...

Tabi görüşün ödemelerini yapıyormu sonra size destek olacağı yerde köstek olmasın.

01.01.2012 tarihinde devraldığımız defterler için

2011 yılı aralık kdv,muhtasar, aphb,
2011 4. dönem geçici vergi
2011 yılı gelir veya kurumlar vergisi

bu beyannameleri biz mi vereceğiz yoksa eski muhasebeci mi verecek
burda nasıl bir yol izlemeliyiz

Selamlar
Yıl bitimine az zaman kalmışsa defter almak akıllı bir iş değildir.
1- Yıl bitene kadar bekleyin.2011 yılına siz hiç beyan vermeyin.(gelir veya kurumlar dahil)Tüm beyanlar önceki muhasebeci tarafından verilsin.Aralık ayını ve yıllık beyanı siz verirsiniz o yılın sorumluluğu size ait olur.Bunu ister miydiniz? (olayı bu açıdan hiç değerlendirmiyorsunuz nedense)
2- 2012 defter tasdiklerini siz yapın.1 ocaktan itibaren sorumluluk size geçsin.
3- Kayıtları açılış fişi olmadan yapın,şirketse geçici mizan isteyin.(kesin mizan beyandan önce verilmeyebilir)
4- Karşı meslek mensubu ile sürekli irtibatta olun.Herşeyi mükellefinizle istetmeyin.Gerekirse ofise birlikte gidin.Aynı şeyi kendi açınızdan düşünün.Bu kadar iyi ve sorunsuz bir ortamda biri gelip sizden defterini alsa,siz yeni müşavirinin sizinle görüşmesini istemez misiniz?

Saygılar

twolf ' Alıntı:
Selamlar
1- Yıl bitene kadar bekleyin.2011 yılına siz hiç beyan vermeyin.(gelir veya kurumlar dahil)Tüm beyanlar önceki muhasebeci tarafından verilsin.Aralık ayını ve yıllık beyanı siz verirsiniz o yılın sorumluluğu size ait olur.Bunu ister miydiniz? (olayı bu açıdan hiç değerlendirmiyorsunuz nedense)
2- 2012 defter tasdiklerini siz yapın.1 ocaktan itibaren sorumluluk size geçsin.
3- Kayıtları açılış fişi olmadan yapın,şirketse geçici mizan isteyin.(kesin mizan beyandan önce verilmeyebilir)
4- Karşı meslek mensubu ile sürekli irtibatta olun.Herşeyi mükellefinizle istetmeyin.Gerekirse ofise birlikte gidin.Aynı şeyi kendi açınızdan düşünün.Bu kadar iyi ve sorunsuz bir ortamda biri gelip sizden defterini alsa,siz yeni müşavirinin sizinle görüşmesini istemez misiniz?

Saygılar
Bizim görüşmemiz 2012 için o yüzden bir sorun yok, ödeme konusunda ise eski muhasebecisi parasız tutacak bir tip değil birde yakın arkadaşım (taa ilkokul) olduğu için içim rahat doğrusu :) zaten gelir vergisini falan eskisi verecek sonuçta o yıl için sözlşemesi var aksini idda edemez. Biz aralık ayında 2012 için defter tasdikini yapıcaz ve işe başlıycaz. Benim istediğim gürültüsüz patırtısız bir işlem olsun :)

Selamlar
O zaman yazdığım yorum sayın ıhlamur'a yazılmış olsun..Ama genelleme yapmakta yanlış olmaz.Siz 2012'de başlayacaksanız sorun yok.İş başka,dostluk akrabalık başka.Bunu size 20 yıllık bir tecrübe ile yazıyorum.Dikkate alırmısınız bilemem artık :) Size önerim bu olur.
Saygılar

twolf ' Alıntı:
Selamlar
O zaman yazdığım yorum sayın ıhlamur'a yazılmış olsun..Ama genelleme yapmakta yanlış olmaz.Siz 2012'de başlayacaksanız sorun yok.İş başka,dostluk akrabalık başka.Bunu size 20 yıllık bir tecrübe ile yazıyorum.Dikkate alırmısınız bilemem artık :) Size önerim bu olur.
Saygılar
20 Yıllık tecrübenin önünde tabiki şapka çıkartırım. O konuda biraz sıkıntım var iş konusunda ve para konusunda çok profesyonel davranamıyorum, hani iş başka dostluk başka ya gelirse konu insanlar kırılacakmış gibi geliyor. Ama dediğinize katılıyorum ama ne kadar uygulayabilirim görücez :) ama tecrübelerinizi paylaşmak isterseniz sevinirm :)

Bunun belli bir formülü olsaydı keşke,hepimiz uygular kurtulurduk.Ama maalesef çoğu darbe tanıdık ve akrabalardan geliyor.İnanın 40 kat yabancı derler ya öyle biri ile çalışmak daha iyi.yeri gelir rahatlıkla yolları ayırırsınız.Ama tanıdık ya da akraba olursa bunu yapamıyorsunuz.Tabiki bu kişilere normal müşteri gibi davranın demiyorum,elbette bir ayrıcalığı olmalı.Yapabileceğiniz en iyi yardım,ücrette esneklik olacaktır.Karşı tarafında bu konuda ona göre hassas davranması gerekir.Sizin,görevinizi en iyi şekilde yapacağınıza inanıyorum (inanmak istiyorum :) ) karşı taraf ne kadar işin bilincinde olacak artık bunuda zaman gösterecek.Hayırlı olur inşallah..
Saygılar

sayın twolf cevaplarınız için teşekkür ederim

bende gelen mükelleflere yılbaşından itibaren çalışırız diyorum
sorumluluk acısından

yılbaşında devralacağımız müşteri ile sözleşmemiz 01.01.2012 olacak
defter tasdiği için bu müşterilerin defterlerini noterler birliğinin sitesinde
SMMM Defter Bilgi Girişi ni aralık 2011 de biz yaparsak bir sorun çıkar mı acaba

twolf ' Alıntı:
Bunun belli bir formülü olsaydı keşke,hepimiz uygular kurtulurduk.Ama maalesef çoğu darbe tanıdık ve akrabalardan geliyor.İnanın 40 kat yabancı derler ya öyle biri ile çalışmak daha iyi.yeri gelir rahatlıkla yolları ayırırsınız.Ama tanıdık ya da akraba olursa bunu yapamıyorsunuz.Tabiki bu kişilere normal müşteri gibi davranın demiyorum,elbette bir ayrıcalığı olmalı.Yapabileceğiniz en iyi yardım,ücrette esneklik olacaktır.Karşı tarafında bu konuda ona göre hassas davranması gerekir.Sizin,görevinizi en iyi şekilde yapacağınıza inanıyorum (inanmak istiyorum :) ) karşı taraf ne kadar işin bilincinde olacak artık bunuda zaman gösterecek.Hayırlı olur inşallah..
Saygılar
Çok teşekkür ederim... Tecrübe tecrübedir. Kulak kabartmak gerekir.

bu yılı eski meslek mensubu ile kapatıp yeni yılın defterlerini almanızı öneririm .

ıhlamur ' Alıntı:
sayın twolf cevaplarınız için teşekkür ederim

bende gelen mükelleflere yılbaşından itibaren çalışırız diyorum
sorumluluk acısından

yılbaşında devralacağımız müşteri ile sözleşmemiz 01.01.2012 olacak
defter tasdiği için bu müşterilerin defterlerini noterler birliğinin sitesinde
SMMM Defter Bilgi Girişi ni aralık 2011 de biz yaparsak bir sorun çıkar mı acaba

sorun olacağını sanmam. ben de aynı şekilde 2012 ocakta mükellef devir alacağım.2012 defterini ben onaylatacağım.

twolf ' Alıntı:
Selamlar

Saygılar
Sizin daha ii bildiğiniz gibi defterin yeni hesap döneminde geçmesi her zaman mümkün olmuyor.01.12.2011 de geçen bir defter için neler yapılması gerekir.Nasıl bir yol izlenmesi gerekir.Yardımınızı rica ediyorum teşekkürler

Selamlar
Defteri illa alacaksanız;
1- Defteri 31.10.2011 tarihine kadar resmi olarak yazdırtın.(kebir dahil) Envanter boş kalsın.
2- 01.12.2011 de siz devralacaksanız kasım ayı kayıtlarını siz yapacaksınız demekki.
3- 31.10.2011 itibari ile vergi,ssk,bağkur,(aklınıza neresi gelirse) hepsinden borç araştırması yaptırın ve dökümleri temin edin.
4-Aynı programı kullanıyorsanız dataları da alabilirsiniz.Geçmiş kayıt ve beyanlara güvenmiyorsanız, mükellef tanıdıksa ve sizinde vaktiniz varsa ve evrak kapasitesi de azsa defter yıl başından itibaren tekrar kontrol edebilir,gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz.Bu durumda defterler yazılmadan alınmalıdır. (Bu seçenek pek tercih edilmez.)
5- (Çoğu kişi pek yapmaz ama ben genelde yaparım) Vergi Dairesinde ki dosya memuru ile gider tanışırım ve defteri devraldığımı gerekirse benimle de irtibata geçebileceğini bildiririm.Bugüne kadar zararını görmedim.
6- Şirketin ticaret odası nezdindeki tüm gazeteleri çıkarılabilir,varsa diğer şubeleri hakkında bilgi edinilebilir.
7- Alacağınız son mizan mükellefle oturulup kalem kalem kontrol edilmelidir. Kayıtlı duran varlıklardan borç-alacak durumlarına varıncaya kadar herşey tek tek görüşülmelidir. Günümüzde maalesef mükellefle mizan değerlendirmesi çoğunlukla yapılmamaktadır.
8- İki aylık kayıt yapmakla geçmiş 10 aylık kaydın sorumluluğunuda almış olduğunuzu ve yıllık beyanla bunu hepten kabul ettiğinizi tekrar hatırlatmak isterim.
Saygılar

bu konu ile ilgili elektronik sözleşme uygulamasına da dikkat çekmek istedim.

Bende yeni yılda ücretimi alamadığım bir şirketin defterlerini kendilerine vereceğim. Yeni bir muhasebeci ile anlaşacaklar.
Ancak e-sözleşmeyi ne zaman iptal edeceğim.
Nisanda kurumlar ve kesin mizanı ben vereceğim için. Karşı taraf nasıl beyanname gönderecek. Bu konuda ne yapmalıyım. Ne zaman e-sözleşmeyi iptal edeceğim.