fonradar

Defter Tasdik Ücretleri Muhasebe Kaydı

rotten1982

Katkı Sunan Üye
yeterlilik sınavında da böyle bir soru vardı. 2013 defter tasdik ücretlerinin muhasebe kaydı nasıl olmalı arkadaşlar. ben 770e attım.dehanın cevap anahtarında 180 nolu hesabı kullanmışlar. üniversiteden muhasebe hocama sordum o da 180 veya 280 dedi.ama bana mantıksız geliyor. sonuçta tasdik ücreti, tasdiğin yapıldığı döneme ait bir giderdir. ama mesela defterleri kırtasiyeden aldık diyelim,2013 yılında kullanacağımız için bunların bedeli 180 veya 280e atılabilir.

kardeş bu yevmiye maddesini bende 770 yaptım ama 180 olacakmış. defter tasdiği gelecek dönemleri ilgilendirdiği için ama tesmer açıkladığında göreceğiz hepberaber :)

sanıyorum herkes 770 e attı :) ama cevabın 180 olduğunu gördüğümde hak verdim doğrusu, gelecekteki işlemlerde kullanılacak defterlerin tasdiki olduğu için mantıklı bence

280 Gelecek Yıllara Ait Giderler Hesabı peşin ödenen ve gelecek yıllara ait olduğu için, çalışılan dönemdeki hesaplara kaydedilmemesi gereken giderleri izlemek için kullanılır. yani cevap 280 :)

280 kullanamazsınız. 180 olmadan 280 olmaz. ilgili kalemin süresi bir yılı aşıyorsa eğer kalan tutar için 280 yapılabilir. takvim yılı 180/280 ayrımı için belirleyici değildir.