turkcell

Defter Tasdiki

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,956
Konum
İSTANBUL
Merhaba arkadaşlar, mali müşavirlik olarak bize defterlerini onaylatmak isteyen mükelleflerimizden bunun için 750,00 tl. alıyoruz. 400 tl. gibi noter ve kırtasiye masrafı oluyor. Geri kalan miktar için ne kesmeliyiz acaba?
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,789
Konum
İSTANBUL
Merhaba arkadaşlar, mali müşavirlik olarak bize defterlerini onaylatmak isteyen mükelleflerimizden bunun için 750,00 tl. alıyoruz. 400 tl. gibi noter ve kırtasiye masrafı oluyor. Geri kalan miktar için ne kesmeliyiz acaba?

Sayın mes_ar

Bu konuya daha önce cevap yazmıştım. Formda bulabilirsiniz. Kısaca belirtmek gerekirse ;

GVK Madde 67'nin dördüncü fıkrasında yer verilen “Vergi, resim, harç, keşif, şahitlik, bilirkişilik ve ekspertiz gibi hususlara harcanmak üzere müşteri veya müvekkilden alınan ve tamamen bu hususlara sarf edilen para ve ayınlar kazanç sayılmaz. hükmündeki işlemler kapsamındaysa zaten serbest meslek kazancı sayılmayacağından, serbest meslek makbuzuna dahil edilmesine de gerek bulunmamaktadır. Bir diğer söyleyişle, bu mahiyetteki ödemeler için serbest meslek erbabı ile müşterisi arasında “iş avansı'' uygulaması yapılabilir.

SONUÇ :

Şirketin muhasebe kayıtlarının ofisinde tutan S.M.M.M, defter tasdikleri için ödenmesi gereken noter harcı için müşterisinden 300 TL almıştır. Bu para GVK 67/4 'de yer verilen “harç'' kavramı içinde olduğundan serbest meslek kazancı içinde değerlendirilmeyecektir.
 

URUM79

Tanınmış Üye
Üyelik
11 Mar 2014
Mesajlar
1,183
Konum
İSTANBUL
Sn. ferhat konunun kafamda tam oturması için sormaktayım. “Vergi, resim, harç, keşif, şahitlik, bilirkişilik ve ekspertiz gibi hususlara harcanmak üzere müşteri veya müvekkilden alınan ve tamamen bu hususlara sarf edilen para ve ayınlar kazanç sayılmaz. cümlesinden hareketle (bu cümleden müşterisi adına evrak karşılığı üçüncü kişi yada kurumlara yapılan ödemeler olarak algıladım.) burada meslek mensubu bir emek sarfedilmiş ve karşılığında bir kazanç sağlamış olduğundan ve bu kazancıda ticari vesika ile yansıtması gerekmezmi.?
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,420
Konum
İstanbul
Selamlar
Eğer makbuz kesmeniz icap ediyorsa tamamına kesmelisiniz.(Genelde kesmezler o bakımdan söylüyorum)
Ferhat'ın bahsettiği diğer unsurlar,yapılan harcamaların müşteri adına belgelendirilebildiği durumlardır.
Yani siz bahsettiğiniz 400 TL farkı yine müşteri için harcandığını ve yine kendi ünvanlarına düzenlenen belgelerle ibraz edebiliyorsanız ayrıca makbuz kesmenize gerek yoktur.
Ancak örneğin yıllık kırtasiye masraflarına istinaden alıyorum dediğinizde ve bu masraflarda kendi adınıza belgelendirildiğinde haliyle kasanızdan bir para çıkmayacak bu avanslardan karşılanacaktır.Dolayısıyla bu masraflar bir yandan giderinizde gösterilirken (parası cebinizden çıkmayacağı için) bir yandan da gelir sayılşmalıdır.Haliyle bu geliri de düzenleyeceğiniz makbuzla kayıtlara alacaksınız.
Görüşüm bu yöndedir.
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,789
Konum
İSTANBUL
Vergi, resim, harç, keşif, şahitlik, bilirkişilik ve ekspertiz gibi hususlara harcanmak üzere müşteri veya müvekkilden alınan ve tamamen bu hususlara sarf edilen para ve ayınlar kazanç sayılmaz. Bu cümleyi şöyle algılayın .Defter tasdikleri için Notere ne ödüyorsunuz. Makbuzda harç yazmıyor mu ? Yazıyor. O parada tamamen buna harcanıyor mu ? harcanıyor. O zaman kazanç sayılma diyelim ki Siz 400.-tl aldınız defterler 200.-Tl tuttu. O zaman 200.-tl harç kazanç sayılmaz diğer 200.-tl kazanç sayılır.
 

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,956
Konum
İSTANBUL
Vergi, resim, harç, keşif, şahitlik, bilirkişilik ve ekspertiz gibi hususlara harcanmak üzere müşteri veya müvekkilden alınan ve tamamen bu hususlara sarf edilen para ve ayınlar kazanç sayılmaz. Bu cümleyi şöyle algılayın .Defter tasdikleri için Notere ne ödüyorsunuz. Makbuzda harç yazmıyor mu ? Yazıyor. O parada tamamen buna harcanıyor mu ? harcanıyor. O zaman kazanç sayılma diyelim ki Siz 400.-tl aldınız defterler 200.-Tl tuttu. O zaman 200.-tl harç kazanç sayılmaz diğer 200.-tl kazanç sayılır.
o halde o kazanç sayılan kısma stopaj ve kdv ye tabi serbest meslek makbuzu kesmeliyiz, değil mi?
 

ÇAĞLARR

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Eyl 2009
Mesajlar
495
Konum
TR
2017 YILI DEFTER TUTMA VE SINIF DEĞİŞTİRME HADLERİ İLE İLGİLİ EK AÇIKLAMA21.12.2016/144 sayılı “Özel Sirküler : 2017 Yılında İşletme Hesabı Esası veBilanço Esasına Göre Defter Tutma ve Sınıf Değiştirme Hadleri” ile ilgili MevzuatSirkülerine ek açıklamadır.Vergilerin yasallığı ve hukuki güvenlik ilkeleri gereği mükelleflerin 2017 yılındatutacakları defterlere ilişkin hadler, 2016 yılı iş hacimlerine ve dolayısıyla 2015yılı sonunda 260 sıra No’lu VUK Genel Tebliği ile 2016 yılı için açıklanan hadleredayanmaktadır.Aynı şekilde bu ay (Aralık 2016) sonunda açıklanacak hadler, mükelleflerin2017 yılı iş hacimlerine göre 2018 yılında tutacakları defterlerin belirlenmesindegeçerli olacaktır.Buna göre 2016 yılı sonunda yayımlanacak VUK Genel Tebliğinde yer alanhadlerin, 2016 yılı iş hacimlerine göre 2017 yıl defterlerinin belirlenmesindedikkate alınması mümkün değildir. Söz konusu Tebliğde yer alacak hadler,1.1.2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacaktır.Saygılarımızla…21.12.2016/144 sayılı “Özel Sirküler :

Türmob dan çılgın bir açıklama geldi.
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,420
Konum
İstanbul
Bende yıllardır böyle biliyordum ve bunu savunuyordum ve böyle de uyguluyordum.Hatta bu konuda forumda bazı üyelerle görüş ayrılığında olduğumuz da doğrudur. :)
 

ÇAĞLARR

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Eyl 2009
Mesajlar
495
Konum
TR
21.12.2016 tarih ve 144-1 sayılı özel sirkülerde yazılı 2015 ve 2016 yılında ki hadlere göre defter tasdikini yaptırıyoruz.2015 ve 2016 yılında ard arda 2 yıl %20 ye kadar olan hadler ve 2016 daki %20 yi aşan hadlere göre 2017 yılı defterlerine karar veriyoruz.Sirküde ki ifade
Aynı şekilde bu ay (Aralık 2016) sonunda açıklanacak hadler, mükelleflerin2017 yılı iş hacimlerine göre 2018 yılında tutacakları defterlerin belirlenmesindegeçerli olacaktır demesi kafa karıştırıyor.Koyu kısım yorumumda bir yanlışlık yanlış anlama varmıdır.

Saygılarımla....
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,250
Konum
Manisa
VUK 289 nolu tebliğde (19/12/2000 rg yayımlanmış) açık ve net bir şekilde kısaca 2001 defterleri için ekli listeye bakılacak yazmaktadır. Dolayısı ile bugün (27/12/2016) açıklanan rakamlara göre 2017 yıl defterlerine karar verilecektir. (her ne kadar artış yapılmamış olmasına rağmen.)
 

URUM79

Tanınmış Üye
Üyelik
11 Mar 2014
Mesajlar
1,183
Konum
İSTANBUL
Arkadaşlar Türmob da bu şekilde hazırlamış olduğu tablonun sonuna dikkat edilirse 2017 yılından itibaren vurgusu yapmıştır. Sirküler 21.12.2016 / 144-1 Aksi halde 2018 tutulacak defterlerine 2016 senesinden neden şimdiden atıfta bulunulsun. Aksi taktirde yapılacak yanlış hesaplama ve sonucunda yapılacak (yanlış defter türü tutulması sebebi ile) uygulama müşterilerinizle ciddi sorunlara neden olabilir. Bilgilerinize,
Sn. merkür2 2014-2015-2016 dönemlerine ait rakamlar periyodik artış yapılmıştır. Artış olmamıştır cümlenizi anlayamadım.
 
Son düzenleme:

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,250
Konum
Manisa
27/12/2016 rg açıklanan rakamlara göre sadece alım ve hizmet+alım/satım rakamları 2.000 TL artmış diğer rakamlar sabit kalmış.
-/-
Bazılarımız 12/2015 açıklanan rakamları 2016 defter kayıtlarımızdaki rakamlarla karşılaştırarak 2017 df için karar verilmesi gerektiğini söylemektedirler. Bunun yanlış olduğunu 27/12/2016 rg açıklanan rakamları 2016 defter kayıtlarımızdaki rakamlarla karşılaştırarak 2017 df için karar verilmesi gerektiğini yukarıda belirtiğim tebliği emsal alarak söylemekteyim.
 

Benzer konular

Üst