Defter Tasdikleri Yaklaşıyor.

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Malum Yıl sonu geliyor. Bazı bilgileri paylaşmak istedim.:
Özellik Arzeden Durumlar

3.1. Damga vergisi defteri; Damga vergisi defterinin tasdike tabi olup olmadığı Vergi Usul Kanununda yer almamakla birlikte 16, 32, 43 sayılı Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliğlerinde sürekli damga vergisi mükellefi olması gerekenler belirtilmiştir. İlgili tebliğde sayılan kurum ve kuruluşlar damga vergisi defteri tutmak ve tasdik ettirmek zorundadırlar.

Örn: (Makbuz mukabili ve istihkaktan kesinti suretiyle damga vergisi ödemeyi gerektiren bir işlemi bulunmadığından damga vergisi defteri tasdik ettirmediğini belirten mükellef kurumun konuya ilişkin görüş talebi üzerine;

...

Buna göre, 16 ve 43 Seri Nolu Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliğleri kapsamında sürekli damga vergisi mükellefiyeti tesis ettirmek zorunda olan şirketinizin, damga vergisi defteri tutması ve bu defteri notere veya ticaret sicil memurluğuna tasdik ettirmesi gerekmektedir. Söz konusu defterin Vergi Usul Kanununa göre tasdiki mecburi olan diğer defterler gibi tasdikinin zamanında yapılmaması durumunda adınıza Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca işlem tesis edileceği tabiidir, açıklaması yapılmıştır. GİB, 31.05. 2010 tarih ve 1 sayılı Özelge).

3.2. Ara tasdik; Tasdik ettirdikleri defterlerin yıl içinde tamamen dolmamış olması halinde isteyen mükellefler bir sonraki hesap döneminde de aynı defterleri kullanabilirler. Bu durumda defterlerini ertesi yılda da kullanmak isteyenler Ocak ayı, hesap dönemleri Maliye Bakanlığınca tespit edilenler bu dönemin ilk ayı içinde tasdiki yeniletmeye mecburdurlar.

Örn: (Mali müşavir tarafından; ... İlçesindeki noterlerden yeterli hizmet alamadığı nedeniyle, müşterilerine ait ticari defterlerin ara tasdiklerini ... İlçesinde bulunan notere yaptırıp yaptıramayacağı konusunda talep edilen görüş üzerine;

213 sayılı Vergi Usul Kanununun "Tasdik Makamı" başlıklı 223'üncü maddesinde; "Defterler, iş yerinin, iş yeri olmayanlar için ikametgahın bulunduğu yerdeki noter veya noterlik görevini ifa ile mükellef olanlar, menkul kıymet ve kambiyo borsasındaki acentalar için borsa komiserliği tarafından tasdik olunur..." hükmü bulunmaktadır.
 
Son düzenleme:

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
9,134
Konum
İstanbul
Şu aşamada 1-2 soru sorayım arkadaşlar..
1- Müdürler kurulu karar defteri olan bir limited şirkette,müştereken müdürlük olmasına rağmen,defter kullanılmamakta,kararlar genel kurul müz.defterine kaydedilmektedir.2013 yılında ilk kuruluş tasdiki yapılan müdürler kurulu defterinde 2014 yılı için devam tasdiği yapılmıştı.2015 yılında bu defteri hiç kullanmak istemiyorum ve haziran ayında kapanış tasdiki yaptırarak kapatmak istiyorum.Ocak sonuna kadar yine bu deftere 2015 yılı için devam tasdiği yaptırmak zorundamıyım?
2- Aynı limited şirket sürekli damga vergisi mükellefiyeti için damga vergisi defteri de kullanıyor.2 yıldır bir sayfayı bile dolduramadı henüz.Bazı aylar beyanı gerektiren damga vergisi olmadığından beyan verilmediği de olabiliyor. Bu deftere de devam tasdiği yaptırmam gerekiyor mu?
Tşk.ederim.
 

bulent249

Fenomen Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
4,172
Konum
ADANA
Limited şirketlerde iki defteri birlikte kullanma zorunluluğu yok. Bütün kararlar genel kurul müzakere defterine yazılabilir, bununda açılış ve kapanış onayı yaptırma zorunluluğu yok. Bahsettiğiniz gibi müdürler kurulu defterinin kapanış tasdiki yaptırıp bir daha kullanmayabilirsiniz.
Damga vergisi defterinin bugüne kadar sorulduğunu görmedim ama sürekli mükellefiyet olduğuna göre ocak ayında ara tasdik yapılması gerekir.
 
Üyelik
2 Ara 2014
Mesajlar
3
Konum
DENİZLİ
Arkadaşlar kooperatiflerde yevmiye kebir envanter dışında diğer defterler tasdikli ve sayfası varsa yeni defter tasdikletmeye gerek yok mu ?
 

Benzer konular

Üst