fonradar

Defter Tastik 2014

elifbe

Katkı Sunan Üye
Merhabalar 2014 yılı defterlerini tasdik ettireceğiz. Bununla ilgili olarak bu sene herhangi bir değişiklik var mı? Yani ticaret odasından falan herhangi bir evrak falan almalımıyım.

Damga
Ortaklar pay
Genelkurul ve müzakere
Yönetim kurulu karar defteri

bu defterlerin onaylarını geçen sene de yaptırmıştım. Hangilerini bu sene de kullanabilirim ?

Ortaklar pay ve genel kurul müzakere defterlerini her yıl onay yaptırmanız gerekmez. Defter sayfaları dolana kadar kullanabilirsiniz.

Peki sayfası dolmadığı için tekrar kullanmak istediğim defterleri yine noterden onaylatmam gerekiyor mu? Gerekiyorsa bunun da yine aralık ayında mı onaylanması gerekli.

Sayın Arkadaşlar,

Defterlerin kapanış tasdikleri için farklı tarihler var. Yaprakları olduğu için "Devam veya Ara" tasdiği yaptırmak istiyorsanız bunları "OCAK" ayında yaptırmalısınız. ( Yevmiye Kebir Envanter )

Damga
Ortaklar pay
Genelkurul ve müzakere
Yönetim kurulu karar defteri

için eğer yeteri kadar yaprak varsa kullanmaya devam edebilirsiniz. Benim tavsiyem her yıl yeni defter onaylatmaktır.

Sicil tasdiknameleri için ise Odalarla değil değil konu Noterler Birliğinin kararı var her yıl yenisini istiyorlar. Bilginize.

Pay defteri ve karar defteri geçen yıldan onaylatılmış sayfa da var onaylatmıyorum. Yönetim kurulu defteri sayfa var ama yeni defter mi almam lazım yoksa olan defteri mi onaylatacağım. Yönetim kurulu defterinin sayfası olsa da yeni defter alıp onaylatmanız gerekiyor dediler bana ama emin değilim yardımcı olursanız sevinirim.

Varolan YKK defterinize ait, ocak ayında ara tasdik yaptırabilirsiniz.

Sayın gkcn33,

Aslında yazdım ama tekrarlayayım.

TTK sadece iki adet defter için kapanış tasdiğini zorunlu tutuyor.

1. Yevmiye Defteri........................Kapanış tasdiği kısaca Haziran ayında. Hesap Dönemi takvim yılı varsayılarak.
2. Yönetim Kurulu Karar Defteri......Kapanış tasdiği kısaca Ocak ayında. Hesap Dönemi takvim yılı varsayılarak. Bu defteri kapanış tasdiğinden sonra yeteri kadar yaprak varsa kullanmaya devam edebilirsiniz.

Teşekkür ederim evet fazlaca sayfam var ama aralıkta yeni defter alacaksın onu onaylatacaksın ocakta 2013 ykk defterinin kapanışını yapacaksın dediler o yüzden emin olamadım. Sayfam oldukça fazla var ocak ayında noterden kapanışı yaptırırım. Kafam rahatladı

Son düzenleme:
Ben mi yanlış biliyorum. Yönetim kurulu karar defterinde sayfanız varsa ve kullanmaya devam edecekseniz; ocak ayında ara tasdik yaptırmalısınız dedim.

arkadaşlar kolay gelsin

yani yaptığım bir ltd şirket kuruluşu için envanter be kebir defterleri için kaç sayfalık a4 tastik ettirmeliyim ortalama olarak.

yada daha doğrusu a4 mü tastik ettirmeliyim yoksa matbuu defter mi almaıyım sizce

Kaç sayfa derken?
Faaliyetin türü ne?Yoğunluğu ne,iş hacmi ne?
belki 100 bile yeter belki 500 bile yetmez.
Ben defterleri hep A4 tasdik ederim.Envanterleri hep 30 sayfa yaparım.Ücret değişmiyor ama en azından kağıttan tasarruf :)

300+300+30 yeterli sanırım.
Ekim-Kasım ayı gibi sayfa kontrolü yaparsınız,yetmeyeceğine kanaat getirirseniz, ek defter tasdik edersiniz.

Arkadaşlar ana konu üzerinden yaptırımlarının çok ağır olacağının belirtilmesine rağmen yeni dönem defter tastiklerini yaptırmayacağını (herhangi bir sebeple) dile getiren mükellefler için meslek mensubu tarafından uyguladığınız prosüdürler nelerdir.? Yaşadığınız bu tarz olaylar karşısında ne gibi önlemler alınabilir?

Merhaba
Pek karşılaşmadım ama karşılaşsam ne yapardım,şöyle bir düşünüyorum.Mükelleften yazılı bir beyanat alırdım herhalde.ya da maille bildirmişse,çıktı alıp dosyasına eklerdim.
Ancak defter tasdik etmeyeceğini beyan eden bir mükellefin dosyasını da teslim eder,işini yapmazdım ve 2018 le ilgili hiç bir beyanını da vermezdim.
yani bence en büyük önlem,derhal muhasebeyi teslim etmek ve sözleşmeyi feshetmek olacaktır.