Defter tutma kotası var mıdır?

değerli meslekdaşlarım bilindiği üzere haksız rekabetin önüne geçebilecek en doğru ve en güzel yöntem olan defter sayılarına kota getirilmesidir. bununla ilgili bir çalışmaların olup olmadığı hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmı.

Ynt: Defter tutma kotası

sanırım böyle bi çalışma yok olsada eşitsiz olabilir.. 40 mükellef olduğunu düşün 20 şirket 20 işletme diğer tarafta 40 mükellef olsun 20 işletme 20 basit usul.. böyle birşey yapacaklarını sanmam..

müşteri müşavir arar hale gelir böyle olsa.
dolayısıyla böyle bişey yapılmaz diyebiliriz heralde :)

böyle bir çalışma yapılırsa meslek itibar kazanır müşavirler mükellef seçer hale gelir herkes tarifenin üzerinde fiyat talep etmeye başlar ve adil bir defter dağılımı olur. bu maliyenin başlatmış olduğu aracılık sözleşmeleri bunun için çok güzel bir zemin . örnek olarak il deki mükellef sayısı / bağımsız müşavirler çıkanrakama %10 luk bir marj konularak adil bir dağıtım yapılabilir. böylelikle meslek ile ilgili sorunların büyük bir çoğunluğu önlenmiş olur. 2013 yılında gelecek olan bağımsız denetimdeki amaç firmaların daha sağlıklı ve doğru mali tablo düzenlemesi ile ilgili. haliyle doğru mali tablo için doğru muhasebe gerekir şuan 400-500 civarında mükellefi olanlar var bunun yanı sıra 80 civarında sadece büyük defter tutanlar var bunuda max 5 çalışanla yapmaya çalışıyorlar nasıl doğru mali tablo çıkacak ortaya bi düşünmek lazım.

Ynt: Defter tutma kotası var mıdır?

smmm_damat ' Alıntı:
değerli meslekdaşlarım bilindiği üzere haksız rekabetin önüne geçebilecek en doğru ve en güzel yöntem olan defter sayılarına kota getirilmesidir. bununla ilgili bir çalışmaların olup olmadığı hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmı.
Saçma bir uygulama olur ilk bakışta,

Belki benim klavyem daha hızlı? Siz 100 sayfa banka işlerken belki ben teknolojiyi daha iyi kullanıp bankadan günlük veri çekiyorum, belki ben yanımda iki tane daha müşavir çalıştıyorum? Belki benim defterimin iş yoğunluğu az, belki benim defterimin ön muhasebesi ile genel muhasebesi entegre çalışıyor vb....

Şöyle bir şey olabilir, defterin önceki mali yıldaki yevmiye satır sayısı bir belirleyici olabilir, bunun gibi ortalama işçi sayısı, ancak bu bilgileri istemeye hangi kurumun hakkı var? Belki bunlara göre belirli katsayı uygulamaları olabilir, yanıdna çalışan her müşavir için tam sayı %70, lisans mezunu için %50, ticaret lisesi mezunu için %30 arttırılabilir vb... Bu açıdan bakınca çok da saçma değil

Yani iyi bir yöntem ve kararlılıkla çoğu kişi karşı çıkmaz ki zaten karşı çıkma gücünü elinde bulunduranlar istediğinden çok farklı bir şey de çıkmaz.

O zaman ünvanın başındaki "serbest" kelimesin ne anlamı kalıyor. Eğer piayasa ekonomisi varsa böyle bir sınırlama olamaz.

Böyle bir uygulama olmaz,defter sayısına kota getirmekle haksız rekabet önlenmez.
Belki şu yapılabilir.Her meslek mensubunun yanında belli sayıda stajyer(hem lise hem üniversite) çalıştırma zorunluluğu gelebilir. Ya da defter sayısına oranla belli sayıda işçi çalıştırma zorunluluğu gelebilir.Bunlarda haksız rekabeti (konu özü bu olduğu için) önleyici unsurlar mıdır tartışılır.
bilemiyorum ilk aklıma gelenler bunlar.

nguroy ' Alıntı:
O zaman ünvanın başındaki "serbest" kelimesin ne anlamı kalıyor. Eğer piayasa ekonomisi varsa böyle bir sınırlama olamaz.

serbest e aykırı olan şuanda bizim mükellef seçme lüksümüzün olmayışı defter kaçacak korkusundan mükellefin elamanı gibi çalışmamız serbest kelimesine ters düşmüyormu sence

Kotaları kim koyarsa ücretleri de o belirler ve öder o zaman hepimiz onların çalışanı oluruz. Bu kadar basit.

Defter kotası değilde en azından bir sayı üstünde atıyorum 50 defter üzerine çıkan büroya 1 adet smmm çalıştırma zorunluluğu getirirsin olur biter. Piyasada 1 tane işsiz smmm kalmaz.
Aslındaolay serbestliklede alakalı değil olay ufacık bürolarda 300-400 defter tutmasıyla alakalı. Her sektörde güçlü zayıf muhabbeti var ancak bizdeki güçlü o kadar güçlü ve sistem onun gücünü o kadar koruyor ki bırak piyasada var olmayı adamlar nefes aldırmıyor.
Yeni mükellef görüşmesi soruyorum adam defteri YMM tutuyor eee nasıl beceriyorsa birde YMM tuttuğu defteri tastikliyor vergi dairesi falan karışamıyor diyor bunun üstüne adama diyecek birşey kalmıyor sana YMM nle mutluluklar deyip geçiyorum yani şu adamlar her şekilde parayı kazanıyor bari şu defter tutmaya karışmasa diyorum ama yok arkadaş yaptıkları kanunsuzluğa bile kulp bulmuşlar biz danışmanlık anlaşması yapıyoruz diyorlar

rooniin ' Alıntı:
smmm_damat ' Alıntı:
Saçma bir uygulama olur ilk bakışta,

Belki benim klavyem daha hızlı? Siz 100 sayfa banka işlerken belki ben teknolojiyi daha iyi kullanıp bankadan günlük veri çekiyorum, belki ben yanımda iki tane daha müşavir çalıştıyorum? Belki benim defterimin iş yoğunluğu az, belki benim defterimin ön muhasebesi ile genel muhasebesi entegre çalışıyor vb....

Şöyle bir şey olabilir, defterin önceki mali yıldaki yevmiye satır sayısı bir belirleyici olabilir, bunun gibi ortalama işçi sayısı, ancak bu bilgileri istemeye hangi kurumun hakkı var? Belki bunlara göre belirli katsayı uygulamaları olabilir, yanıdna çalışan her müşavir için tam sayı %70, lisans mezunu için %50, ticaret lisesi mezunu için %30 arttırılabilir vb... Bu açıdan bakınca çok da saçma değil

Yani iyi bir yöntem ve kararlılıkla çoğu kişi karşı çıkmaz ki zaten karşı çıkma gücünü elinde bulunduranlar istediğinden çok farklı bir şey de çıkmaz.

şimdi siz bütün defterlerden aynı ücret mantığı ile gidiyorsunuz sanırım benim elaman çalıştırma ihtiyacı duyduğum bir büyüklükte mükellefim olduğu zaman ben bunu zaten ücretime yansıtıyorum piyasa ücretinide yükseltmiş oluyorum mükellefte benim bu hizmetimden memnun olduğu için ücret hususunda bir sorun yaşamıyorum bu ayrıca defter sınırını belirleyici unsur elaman olursa herkes yanında birilerini çalışıyor gibi göstererek piyasayı tekrar bozar. ayrıca siz tek başınıza daha çok iş yapabiliryorsanız veya entegre çalışıyorsanız daha az elaman masrafınız olur bir şekilde denge sağlanır. benim

nguroy ' Alıntı:
Kotaları kim koyarsa ücretleri de o belirler ve öder o zaman hepimiz onların çalışanı oluruz. Bu kadar basit.

defter sınırlamasını koyacak kişi maliye mevcut ildeki mükellef sayısını yine mevcut ildeki smmm ye bölecek ve %10-%20 marj koyacak. zaten ücretleride belirleyen maliye zatende biz maliyenin tahakkuk memurları olarak çalışıyoruz.

yok ama kota uygulaması olmadıkça haksız rekabetin sonu gelmez..

mesleğimiz harici mesleklerde böyle bir uygulama duyan bilen var mı?ben hiç duymadım ..açıkçası uygulamada mümkün değil bana kalırsa..nedenleri çeşitli..yukarıda arkadaşlar üzerinde yorumlarda bulunmuşlar..saptamalarına katılıyorum.kotanın konulması gereken bir yer var ise eğer; o da sınavlara kabul aşamasında olmalıdır.her yıl verilecek ruhsatın sayısını belirlemek daha kolay sonuçta,ülke genelinde faaliyet gösteren işletme sayısı belli,bunların nevi,faaliyet alanları,personel sayısı hepsi maliyenin sgk nın veri tabanlarında mevcut..aslında kaç tane meslek mensubuna ihtiyaç olduğunu saptamak bu verilerin ışığında gayet kolay olsa gerek?
bütün olay türmobun eline bakıyor yine..sınav dönemlerinde bu yıl için benim şu kadar meslek mensubuna ihtiyacım var diyecek not sıralamasına göre kotasını dolduracak..
yoksa isteyen istediği kadar iş kabul eder,altından kalkabileceği yükün altına herkesin girme hakkı var derim ben..

örneğin bir çarşıda 50 tane muhasebe bürosu var ise ve 5000 tane de mükellef var ise ve sadece bu büroların üç dört tanesi 500-600 mükellef toplamış ve geri kalanlar da 20-30 ve hatta 60-100 mükellef şeklinde dağılım var ise sizce ne kadar sağlıklıdır? ::)

serbest diyince hep insanın aklına organize işler filminde yılmaz erdoğan'ın asım tiplemesinin süpermen'e kendini tanıttığı sahne akla geliyor ;D

ve ne yazık ki artık korsan muhasebeciler de öyle kılıfına uyduruyorlar ki artık oda bile birşey diyemiyor ne diyebilir ki ruhsat ortada ruhsat sahibi çağrıldığında yok öyle birşey adam sigortalı çalışan diye belirtiyor dosya kapanıyor ;D

kcoskun82 ' Alıntı:
mesleğimiz harici mesleklerde böyle bir uygulama duyan bilen var mı?ben hiç duymadım ..açıkçası uygulamada mümkün değil bana kalırsa..nedenleri çeşitli..yukarıda arkadaşlar üzerinde yorumlarda bulunmuşlar..saptamalarına katılıyorum.kotanın konulması gereken bir yer var ise eğer; o da sınavlara kabul aşamasında olmalıdır.her yıl verilecek ruhsatın sayısını belirlemek daha kolay sonuçta,ülke genelinde faaliyet gösteren işletme sayısı belli,bunların nevi,faaliyet alanları,personel sayısı hepsi maliyenin sgk nın veri tabanlarında mevcut..aslında kaç tane meslek mensubuna ihtiyaç olduğunu saptamak bu verilerin ışığında gayet kolay olsa gerek?
bütün olay türmobun eline bakıyor yine..sınav dönemlerinde bu yıl için benim şu kadar meslek mensubuna ihtiyacım var diyecek not sıralamasına göre kotasını dolduracak..
yoksa isteyen istediği kadar iş kabul eder,altından kalkabileceği yükün altına herkesin girme hakkı var derim ben..

çok doğru.planlamayı baştan yapmak gerekiyor(du).staj başlatmada sonsuz sınav hakkı mesleğin en

büyük handikapı.her isteyen eninde sonuda meslek mensubu olabiliyor.yeterlilikte 60 ortalama çok

düşük,sıradan bir üniversitenin geçme notu bile değil kaldıki uydurma staj tezkiye notuyla herkes 100

alıp ortalama 54-55 le mali müşavir olabiliyor.

e o zaman sınav geçme notunu 100 felan yapalımda mesleğimizin saygınlığıda artsın mevcut meslek mensuplarıda ekmek yesin.bazı arkadaşlar mesleğin tarihçesine kafayı çevirirlerse iyi olur.serbest piyasa şartlarını hiçe sayıp olayı tekelleştirmeye çalışmak bence yanlış.İyiler mutlaka kazanır...

Belki eskiden olsa olablirdi. Eskiden bir ltd veya a.ş. kuruyordun şirkete kuru giıda işi yaptırırken benzin istasyonu kurduyordun veya medikal mazlemeleri sattırıyordun. Ama kanun değişti ve x ticaret pazarlama ltd veya a.ş olan unvanlar omer seyfettinin hikayeleri kadar uzar hale geldi.

Hal boyleyken diyelimki kota var nedir kota 50-100 peki kota 50 diye duşunelim 40 muşteriniz var bir mukellef adayı geldi dediki ben tekstil, petrol,beyaz eşya, temizlik, market vs aklınıza gelen kadar çoğaltın ama bunlarla ben ihalelere girecem ve bu ihalelere aynı firma olarak girmek istemediğimden ayrı şirketler olsun istiyorum diyecek. Adamın istediği işlere kurman gereken şirket sayısı 15 kota 50 mukellef sayın 40 ne diyeceksin adama benim kotam doluyor 10 unun bana ver 5 ini başkasına vermi diyeceksin.

Saçmalamayın.

smmmstajeri ' Alıntı:
e o zaman sınav geçme notunu 100 felan yapalımda mesleğimizin saygınlığıda artsın mevcut meslek mensuplarıda ekmek yesin.bazı arkadaşlar mesleğin tarihçesine kafayı çevirirlerse iyi olur.serbest piyasa şartlarını hiçe sayıp olayı tekelleştirmeye çalışmak bence yanlış.İyiler mutlaka kazanır...
mesleğin tarihçesini herkes çok iyi biliyor.şartlar 1980-90 larin şartlarıyla aynı değil.ne yapılsın yani eskiden olduğu gibi sınavsız ruhsat dağıtmaya devam mı edilsin?