Değer Artış Kazancı Daire Hak Edişi Hangi Tarihte Başlar?

Ben Tokiye (TOPLU KONUT İDARESİ) 23.12.2008 yılında bankaya daire peşinatını yatırdım. 26.08.2009 yılında toki ile sözleşme imzaladım.Borcumum tamamını toplu olarak kapatarak 03.06.2013 yılında (135.000TL) tapumu aldım. Daireme benim sahip olduğum tarih hangisidir?Dairemi bu gün itibari ile (19.10.2014) 300.000TL. satarsam değer artış kazancı çıkarmı? Çıkarsa ne kadar ödeme yaparım? Vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Burada iktisap tarihi olarak tapuya tescil tarihi olarak baz alınır diye düşünüyorum. Ve bu durumdada iktisap tarihinden 5 yıl geçmdediğnden beyana tabisiniz. Fakat bununla ilgili bir özelge almanızı yada maliyeye danışmanızı tavsiye ederim. Şayet beyan verecek isenizde alış tarihinden bir önceki ayın üfe endeks oranı ile satış tarihinden bir önceki ayın üfe endeks oranını şu formülle buluyoruz. Satış Üfe Endeksi-Alış Üfe Endeksi/Alış Üfe Endeksi. Çıkan sonuç alış tutarınıza endeksliyoruz. Ve bu tutardan satış fiyatınızı çıkarıyorsunuz. Elde edilen tutar değer artış kazancıdır. İstisna rakamı olan (9,400-tl) 2013 yılı için düştükten sonra gelir vergisi matrahına göre vergiyi beyan ediyorsunuz.
Örnek : 100-TL Alış fiyatı
Satış Fiyatı : 200-TL
100-Tl endekslenmiş oranı formüle göre 140-tl çıktığını varsayarsak 200-140 : 60-tl matrah çıkar gibi...

Bende Tapu tescil tarihi olarak biliyorum. Çünkü Ödemesi bitene kadar Sözleşme yapılıyor. Sözleşmeye göre Evin sahibi Toki Kullanım hakkı bedeli ödeyende. Yani sizin sadece Kullanım hakkkınız vardı tamamını ödeyene kadar.