fonradar

Değer Artış Kazancı

Merhaba arkadaşlar,

Mükellefimin aldığı iki ayrı gayrimenkulun 1 yıl içindeki satışının birinden kar, diğerinden zarar elde etmiş.
Bu durumda karlı olarak sattığı gayrimenkulun satış kazancından diğer gayrimenkulun satış zararı indirebilirmiyiz.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler,

Değer artış kazançları Yıllık Gelir Vergi Beyannamesi ile beyan edilmektedir. İkisinin satışı da aynı yıl için de yapılmış ise, mahsup edilebilir.

Sayın Zindan teşekkür ederim.

-Yıl içinde birden fazla g.menkul satışı olduğundan Ticari kazanç olarak değerlendirileceği konusunda görüşler aldım.
Bu durumda da sanıyorum yine dediğiniz gibi kar/zarar mahsup konusu geçerli olacaktır.

Tic.Kazanç olarak mı yoksa Değer artış olarak mı beyan etmeliyim. Ne fark olabilir acaba?
Anladığım kadarı ile her ikisinde de iki ayrı işlemden doğan karı ve zararı birbirinden mahsup edebiliyorum.

Teşekkürler,

Ticari Kazanç olduğunda vergi mükellefiyeti tesis ettirip, mükellefiyetin gerektirdiklerini yerine getirmeniz gerekir.
Değer Artış Kazancı olursa hiç bir şey yapmadan yıl sonundaki yıllık gelir vergi beyannamesinde beyan edersiniz.

Ben sorunuzda vergi mükellefi olmayan birinin yatırım amaçlı aldığı iki daireyi satması şeklinde düşündüm. Bunun ticaretini yapıyor, sürekli bundan geçimini sağlıyor ve bu alım satımlar süreklilik arz ediyorsa mükellefiyet tesis ettirip ona göre faturalar kesip, vergilerini ödeyip, ona göre beyan etmelisiniz. Ama benim görüşüme göre bu işi her yıl yapmıyor ise, iki daire aldı sattı diye ticari kazanç kabul edilmez.

Ancak bunu sürekli yapıyor, her yıl 2-3 gayrimenkul alıp satar, geçimini bundan sağlıyor diyorsanız vergi mükellefiyeti açmalısınız diye düşünüyorum.

Teşekkürler Sayın Zindan,

Süreklilik arzeden bir durum değil, bu durumda sanırım değer artış kazancı olarak beyan edeceğim ve kar ve zararı toplayacağım.

Gelir idaresi başkanlığı internet sitesinde nisan 2014 tarihinde yayımlanan gayrimenkullerin elden çıkarılmasında vergisel yükümlülükler rehberi bu konudaki bütün sorularınızı cevaplar diye düşünüyorum.