Değeri Düşen Demirbaş

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,532
Konum
İstanbul
Arkadaşlar

2009 senesinde alınan demirbaş yenisi alındığı için satılacak ancak alış bedeli 80.000,00 TL şimdi satsak 5000,00 TL vermiyorlar. Normal prosedür işletip zarar yazmak risk oluşturur mu

net defter degeri 56.000,00 TL
sATIŞ:5000

Zarar 51.000,00
bu şekilde risk oluşur mu ?

Yoksa değeri düşen mallar gibi mi düşünmek lazım ama stok değil demirbaş ?

Teşekkür ederim
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,702
Konum
İSTANBUL
Sayın Day-Dream


VUK 313. maddesine göre, amortisman uygulamasının bir diğer koşulu; amortisman uygulamasına dahil edilecek varlıkların yıpranma, aşınma ve değer düşüklüğüyle karşı karşıya bulunmaları gerekmektedir. Zira işletmelerin aktiflerinde yer alan amortismana tabi iktisadi varlıkları, işletmelerin sahip oldukları diğer varlıklardan ayıran en temel fark; söz konusu varlıkların yıpranma, aşınma veya kıymetten düşmeye maruz bulunmalarıdır.

Bir varlığın yıpranma ve aşınma nedeniyle değer kaybetmesi, varlığın işletme faaliyetlerinde fiilen kullanılıyor olması anlamına gelmekle beraber, yıpranma ve aşınma her zaman, işletmelerde fiilen kullanılan amortismana tabi varlıkların gözle görülebilir bir eskimeye uğraması anlamına gelmeyebilir. Hiçbir yıpranma ve aşınmaya maruz kalmadığı halde teknolojik gelişmeler nedeniyle demode olan varlıklarda değer kaybına uğrayabilir veya işletmede fiilen kullanılamaz hale gelebilir.

Kıymetten düşmeye maruz bulunma, yıpranma ve aşınma kavramlarına göre çok daha geniş bir kavramdır. Zira Kanun’da, amortismana tabi varlıklara ilişkin değer kaybının fiilen gerçekleşmiş olması değil, varlıkların değer kaybına maruz bulunmaları yeterli görülmüştür. Bunun anlamı ise, varlıkta herhangi bir değer kaybı olmasa dahi kanuni oran üzerinden amortisman uygulamasını mümkün kılmaktadır.

Buna göre yukardaki verdiğiniz rakamlarda zarar yazmanız bir risk oluşturmaz.Fakat 80.000.-tl olan makinenin 2.el piyasasınında 5.000.-tl olması mümkün değil.Dolayısıyla Bağlı bulunduğunuz Vergi Dairesiin Takdir Komisyonuna başvurarak makinenin değerini tespit ettirip ona göre muhasebeleştirmeniz daha uygun olur

Saygılarımla
Ferhat
 
Üst