fonradar

Demirbaş alımı hk.

kaan070608

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar anonim şirket olarak kamu tüzel kişiliğe haiz kuruma ait bir binada kiracıyız.içerisindeki demirbaş eşyalar , cihazlar vs.gibi ekipmanlarıyla beraber kiralamış bulunmaktayız aynı zamanda.kamu tüzel kişiliğin vergiden muaf olması nedeniyle ve fatura kesememesinden dolayı bu demirbaşları ve cihazları gider pusulası ile satın alıp % 5 stopajını ödeyerek almamız doğrumudur.ve aynı zamanda alınan bu demirbaşlar için amortisman ayırabilirmiyiz.teşekkürler.

Ynt: Demirbaş alımı hk.

Sözleşme bitince demirbaşlar orada kalacaksa bu bir satın alma değildir, kiralamadır. Yaptığınız ödemelere KDV2 ile kdv beyan etmelisiniz stopaj yok.

redice ' Alıntı:
Sözleşme bitince demirbaşlar orada kalacaksa bu bir satın alma değildir, kiralamadır. Yaptığınız ödemelere KDV2 ile kdv beyan etmelisiniz stopaj yok.

KDV2 neden ?

İlk olarak; boş bir bina kiralaması olmadığından, gayri menkul kiralaması değildir diye düşündüm. İşletme hakkı kiralaması olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum, bu yüzden kdv'ye tabidir ve 2 nolu beyanname ile beyan edilmesi gerekir. İkincisi kdv2de beyan edilen kdv aynı zamanda 1 noluda indirim konusu yapıldığından işletmenin kaybı yok. Yani gayri menkul müydü, işletme hakkı mıydı tartışması yaşanmadan, riske girilmemiş oluyor...

Demirbaşlar binanın tamamlayıcı parçasıdır. (mütemmim cüz) Bu nedenle işin aslı gayrimenkul kiralamasıdır. KDV yoktur.
Demirbaşları satın alıcam diyorsanız gider makbuzu olabilir.
İşletme hakkı kiralaması bambaşka bir işlemdir. Fabrika , tesis, imalathane vb.

siz zaten kiralarken içindeki eşyalarda kira miktarına dahil edilmiştir. ve siz bu ödemiş olduğunuz kira miktarını zaten gider olarak işliyorsunuz.ikinci bi defa işlemeniz söz konusu değildir.ama satın alacaksanız o ayrı gider pusulası ile bu işi halledersiniz.

sayın c.timur diğer arkadaşlar tam anlayamadı sanırım.söylemek istediğimi siz anlamışsınız şimdiye kadar kira bedeli ödeyip gider yaptık bundan sonrada kira ödeyeceğiz gider kaydedeceğiz fakat yavaş yavaş içindeki demirbaşları kurumdan satın almak şirketin aktifine almak istiyoruz.bu işlemi sordum ben bunu yaparken kurum fatura kesemiyecğinden gider pusulası ile alıp mal alışlarındaki yüzde 5 stopajını ödeyip kaydedebilirmiyz.ayrıca bu demirbaşlar içinde hemen bu yıl için amortisman ayırabilirmiyiz.teşekkürler.

Sayın kaan070608 en başta bu şekilde açık yazsaydınız daha iyi yorumlardık. Sadece merek olarak sorayım kiralanan yerin tam olarak ne olduğunu ve hangi amaçla kiraladığınızı yazabilir misiniz?

hizmet sektörü olup faaliyetimizi gerçekleştirmek üzere cihaz bilgisayar ve diğer ekipmanlar bulunmakta

eyerki satın alacaksanız ilk yorumda yazdık zaten gider pusulası kullanıp alabilirsiniz. sıtopajını verip gider pusulası kullanarak aldığınız tarihten itibaren amortismanda ayırıp kullanabilirsiniz.