fonradar

Demirbaş Faturası nda İşlem Değişikliği!

Merhaba,
Yabancı firmada çalıştığım üzere çok enteresan isteklerle karşılaştığımdan bazen ne yapacağımı kime soracağımı bilemediğimden tekrar son çare fikirlerinize başvurmak istedim.

Şirket için kullanılmak üzere 18 kişilik Office 2010 programı alındı.
ve iki kişilik kısmını yurtdışından istenmek üzere direk ayrı göstermem istendi. yani amortismana tabi tutulmadan gider yazmak gibi.
bu mümkün mü doğru mu bilemiyorum!
değerli bilgi birikimlerinizi paylaşmanızı bekliyorum.

teşekkürler.
Zehra

Ynt: Demirbaş Faturası nda İşlem Değişikliği!

Eğer lisans tescili şirketiniz adına yapılacaksa direkt gider yazamazsınız, VUK md.269/4 uyarınca maliyet bedeli ile aktifleştirip, amortisman yoluyla itfa etmeniz gerekir. Diğer taraftan 2 adet lisans için yurt dışına yansıtma faturası keserseniz, bunu da tahakkuk ettiği dönemde gelir olarak dikkate almanız gerekecek.

biz bazı harcamaları yurtdışından istiyoruz yani aylık olarak yurtdışına fatura kesiyoruz yapılan harcamalar adına.

fatura şirket adına kesildi. 18 adet kutu da ayrı ayrı lisans tescili yokmuş. ama fatura da unvanımız yazıyor.
2 tanesini ayrı fatura düzenlettirselermiş demirbaş haddini geçmeyeceğinden direk gider yazardım fakat bu şekilde olunca düşündürüyor.

Hayır yine de direkt gider yazamazdınız, çünkü bu lisanslar kendi içlerinde iktisadi ve ticari bütünlük arz ediyor. 18 tanesini topluca değerlendirerek VUK md.313'teki sınırı test etmeniz gerekir.

evet haklısınız. ikna oldular duruma, demirbaşlar kaydına alıyorum :)
teşekkürler.

alakasız olacak ama bir sorum daha var.
7 li hesaplara gider kaydettiğimiz tutarları bilanço hesaplarına nasıl alırız?
yine yurtdışından istenecek kalemleri kar zararda görmemek adına bu işlemi yaptırmak istiyorlar.

Çok istisnai bazı haller hariç olmak üzere alamazsınız, 7'li hesap grubu maliyet hesaplarıdır ve yansıtma hesapları ile gelir tablosu hesaplarından 620-621-622-623-630-631-632'den birine devredilir.

Diğer taraftan yurtdışına kestiğiniz faturaları da 602 veya 649'a kaydedersiniz, böylece her ikisi ayrı ayrı görünür. Bu sadece muhasebe tekniği açısından değil, transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı işlemlerinin takip edilebilmesi için de gerekli bir uygulamadır.