fonradar

Deneme Süreli İşçi Çalıştırma

kaan070608

Katkı Sunan Üye
arkadaşalr işveren işletmeye 3-4 tane işçi almak istiyor fakat önce birbuçuk iki ay deneme süreli çalıştırmk istiyor.deneme süreli bile olsa sgk ya girişi yapılması ve en az asgari ücretten ücretlendirilmesi gerekmezmi yasal olark.yada işverene önerilecek başka bir çözüm yolu varmıdır.muhasebecisi işverene konunun önemi hakkında yazı ile bildirim yaptığında herhangi bir iş kazası yada işçinin şikayeti durumunda sorumluluktan kurtulurmu.tşk.

Ynt: Deneme süreli işçi çalıştırma

Sn.KAAN070608
Elbette işbaşı yaptırıldıkları tarih itibariyle,SGK girişleri ve asgari ücretten aşağı olmamak üzere aylık ücretlerinin belirlenmesi ,sözleşmelerinde de belirtilmesi şarttır.
Deneme süresi azami 2 ay ,ama birbuçuk ay olarakta belirlenebilir.
NOT.başka çözümden kastınız ve son cümleyi anlayamadım..!

başka çözüm derken yani deneme süresinde asgari ücretten daha az ücret ödemek için mesela part tıme çalıştırmak gibi.son cümlede ise herhangi bir cezai durumda yada işkazası gibi durumlarda işverenin, muhasebeci beni bilgilendirmedi bilgim yok falan dememesi için.piyasada bir çok işletme denem süresini sigortasız çalıştırma hakkı gibi görüp bu şekilde birkaç aylık elemanlar çalıştırmakta.

Sn.Kaan070608
a.İş kazası ve meslek hastalıkları yönünden,işverenin sorumluluğu kaçınılmazdır.(burada 3cü şahıslar yönünden kaçınılmazlık ilkesi olabilir tabi bununda şartları olmalı)normalde muhasebeci yada işveren vekili bana haber-bilgi vermedi dese bile bu durum işvereni kurtarmaz.
b. iş sağlığı ve güvenliği açısından ,tüm önlemlere rağmen olay gerçekleşmişse, belki kusur oranı değişebilir,düşebilir.

c.Asgari ücretin altında işciye (aylık-günlük-tekabül edecek şekilde saatlik) ücret ö d e n e m e z.

Anladığım, siz kısmi süreli olarak işci çalıştırmak istiyor,çalışacağı saat-gün kadar da ücret ödemek ,ayrıca sözleşmesine deneme süresi kaydı koymak istiyorsunuz. Mümkündür.
Ancak,bu işcinin ücreti "c" de belirtildiği gibi hesab edilmelidir.
Bu işcinin ücreti bizim işyerimiz de ne olmalıdır diye sorarsanız,işyeri personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklarda aykırı (tahsil-kıdem vs.gibi) hükümler yok ise , doğrusu bu işyerinde çalışan emsal işciye ödenen aylık ücret ve ücrete ilişkin haklar neyse, o aylık ücret ve haklar dikkate alınarak hesaplama yapılmalıdır.

Muhasebecinin , işverene yükümlülüklerini bildirme zorunluluğu yok. ;)

Sn.Keremcem
Gülünecek ne var burda, lütfen biraz ciddiyet,bilinemeyen bir şey var ise burada soruluyor, bilenlerde cevap vermeye çalışıyor.Bu "Forum"dakilerde,var ise bilgi eksiğini tamamlıyor,dolayısıyla bu forum sayesinde bilgi paylaşımı oluyor ve herkes bu durumdan istifade ediyor.

BİZE BU İMKANI SAĞLAYANLARA TEŞEKKÜR EDERİM.

Sn.şerefaydemir,
dikkat ederseniz, gülme değil, gözkırpmadır yaptığım işaret. Ben de bildiğimi paylaştım, muhasebecinin işverene çalıştırdığı kişileri 1 günlük te olsa SGK kaydı yapmadan çalıştıramayacağının bilgisini vermesi gerekmiyor. Yok böyle bir zorunluluk.
Her işyeri sahibi , çalıştırdığı kişileri SGK kayıtlı olarak çalıştırmak zorunda olduğunu '' doğal olarak'' bilmek zorunda.
Sonuçta sorunun geliş şekline bakıldığında, deneme süresi içinde de olsa sigortasız çalıştırılan birinin tesbit edilmesi, durumunda bir bir ceza uygulanacağı biliniyor. ( gibi geldi bana ;) )

Bazen işverenede hak veriyorum. Bazıları işe başlıyor 2. veya 3. günü haber vermeden gelmiyor.Hadi onu geçtim telefonla bile bildirmiyor biz aradığımızda telefonlarını açmıyor.Deneme süresi olarak kısmi çalıştırabilirsiniz.Hiç sigortasız çalıştırmamaktan iyidir.

Muhasebecinin sorumluluğundan bahsediyorsunuz.. neden muhasebeci sorumlu olsun ki.. işverene sen işe aldığın kişilere sigorta yapmamı diyorki. hem günümüzde işverenler her çalışanın sigortası olması gerektiğini SGK işe girişlerinin yapılması gerektiğini sizden bizden daha iyi biliyorlar.. fakat işlerine gelmiyor bazi işverenlerin prim ödemek. Deneme süresi içersindede olsa işe girişlerinin yapılması gerekli. Deneme süresinden amaç belirtilen süre içersinde işçiden verim almadığınızda bildirimsiz tazminatsız işten çıkartabilmeniz için bir dayanak.

Sn.Lrtysh

Son cümleniz (Hiç sgortasız çalıştırmamaktan iyidir)fadenizle cümleden anlaşılan ;zaten çalışmıyor dolayısıyle sgortasız.Şayet "sgortasız çalıştırmaktan iyidir." demek istemişsseniz, sgortasız işci çalıştırmak,kanunun himaye etmeyeceği ve bu duruma bağlı olarak da cezai müeyyidesi olan bir konudur ( bunu sizde bilirsiniz) ki,dolayısıyle mukayese dahi edilmemeli.Yanlış anlamam var ise lütfen düzeltiniz.saygılarımla...

şeref aydemir ' Alıntı:
Sn.Lrtysh

Son cümleniz (Hiç sgortasız çalıştırmamaktan iyidir)fadenizle cümleden anlaşılan ;zaten çalışmıyor dolayısıyle sgortasız.Şayet "sgortasız çalıştırmaktan iyidir." demek istemişsseniz, sgortasız işci çalıştırmak,kanunun himaye etmeyeceği ve bu duruma bağlı olarak da cezai müeyyidesi olan bir konudur ( bunu sizde bilirsiniz) ki,dolayısıyle mukayese dahi edilmemeli.Yanlış anlamam var ise lütfen düzeltiniz.saygılarımla...

Evet orada "ma" hecesinin biri fazla olmuş. . Hiç yoktan iyidir yani kısmı olarak çalıştırmanız demek istiyorum..

iş yerıme bugun bir maliyeci geldı denetleme sırasında 7 elemanımdan sadece 4 kişinin sıgortası vardı dıger 3 ü dün başladı ancak muhasebecim sgk girişlerini bugun yapdı çalıştıkları bir gün sıgortasız gözüküyor sadece bir gün sigortasız çalışmalarından dolayı her hangi bir cezai işlem uygulanabilirmi