fonradar

Deneme süreli personelin işten çıkışı

merhaba
deneme süreli personelin çıkışında iş akdi fesih imzalatmaya gerek varmı?ibraname imzalattım.deneme süreli olduğuda şifahen yapılmıştır..

Ynt: deneme süreli personelin işten çıkışı

Deneme süresini kaç ay uyguladınız.?

Ynt: Deneme süreli personelin işten çıkışı

Şifaen olmaz :) Yazılı olarak yapmak gerek. Birde bişi yazmaya gerek yok sözleşmede 2 aylık deneme süreli imzalattıysanız çıkışını yaparken deneme süreli iş akdinini işverence feshi maddesinden çıkarrsınız..

deneme süresi 2 ay diye konuşuldu..ama dediğim gibi yazılı bişey yok...bizde1 ay sonra ilgili maddeyle çıkışını yaptık..lakinn ibraname imzalattım sadece..

Sözlü hiçbir şey kabul görmez siz şunu söylemiştin diye kendinizi yormayın yazılı yapın bırakın belgeler konuşsun :)

fesih bildirimi yapmak her durumda en garanti yol, yani yapılması gerekir. ancak sizin durumunuzda problem çıkacağını zannetmem.

kenanacur ' Alıntı:
Şifaen olmaz :) Yazılı olarak yapmak gerek. Birde bişi yazmaya gerek yok sözleşmede 2 aylık deneme süreli imzalattıysanız çıkışını yaparken deneme süreli iş akdinini işverence feshi maddesinden çıkarrsınız..
turkasia ' Alıntı:
iş kanununda asgari deneme süresi belli zaten, problem çıkmaz işe girş tarihi belli, işten ayrılış bildiriminde de denem süresi işaretlediyseniz. ama fesih bildirimi yapmak her durumda en garanti yol, yani yapılması gerekir. ancak sizin durumunuzda problem çıkacağını zannetmem.

Arkadaşlar İş kanununda dikkat edin 2 deneme süresi bütün herkes için geçerli demiyor sadece sözleşmede 2 ay belirtebilirsiniz diyor bu yüzden yanlış bilgi vermeyelim lütfen her şey yazılı olacak tamam çalışma süresi uzun değil ama yinede herşey yazılı olmak zorunda

İş sözleşmesinde
sevgiA ' Alıntı:
merhaba
deneme süreli personelin çıkışında iş akdi fesih imzalatmaya gerek varmı?ibraname imzalattım.deneme süreli olduğuda şifahen yapılmıştır..
Şifahen yapıldı ise, yani sn.shemarik in de belirttiği gibi, yazılı iş sözleşmesinde deneme süresi belirtilmedi ise, deneme süresi içinde diye dir şey sözkonusu olmayacaktır.
Normal belirsiz süreli sözleşme feshidir ve ihbar süresine uyulması gerekir.
Ayrıca her ne şekilde olursa olsun, fesih bildiriminin yazılı yapılması gerekir, yazılı yapılmayan fesih usulsüz fesihtir.

Arkadaslar yeni kanunda deneme süresi 4 aya çıktı mı yoksa degisiklik olmadı mı

Ant Z ' Alıntı:
Arkadaslar yeni kanunda deneme süresi 4 aya çıktı mı yoksa degisiklik olmadı mı

değişiklik olmadı. (sendikaların itirazı sonucu) sadece 25 yaş altı olanlar 4 ay.

maddeyi bulamadım üstad

Torba yasanın içerisinde ilk aşamada vardı ancak sendikaların baskısı sonucu 4 ay deneme süresi torba yasadan çıkarıldı.
Dolayısıyla deneme süresi 2 ay olarak devam ediyor şuanda.