fonradar

denetim kurulu üyeliği acil

Dinçer KUM

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar S.S.* kooperatifinin denetim kurulu üyesiyim.
Ancak koopetif faaliyetini yapmamaktadır.Yönetim ortada yoktur. Adresde bulunmamaktadır.
Denetim kurulu üyesi olarak sorumluluklarımdan nasıl kurtulmam gerektiği konusunda bilgi ve deneyimi olan arkadaşlardan görüş bekliyorum.

Denetim kurulu

Sayın KUM,

Kooperatif denetim kurulu kooperatif tüzüğü ve 1163 sayılı kooperatifler kanunu gereği 3 ayda bir denetim yapmak zorundadır. Denetim yapmak için kooperatifin yasal adresine ihtar çekerek bir süre verin ve yönetim kurulundan gerekli belgeleri hazır etmelerini isteyin. Bu süre içerisinde size cevap vermezler ve gerekli belgeleri hazır etmezler ise

1- Sizin denetim kurulu üyesi olarak genel kurulu olağan yada olağanüstü toplantıya çağırma yetkiniz var onu kullanın. Kooperatifler tüzüğünün 54/5 maddesi gereğince. (Eğer ortakların adı soyadı yada adres bilgileri yoksa çağrı da yapamazsınız.)

2- Bulunduğunuz yerdeki Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğüne yazılı olarak müracaat edin, durumu izah edin ve görevinizi yapamadığınızı yönetim kurulunun da görevini yapmadığını belirterek yönetim kurulu hakkında suç duyurusunda bulunun. Böylelikle sorumluluk sizden gitmiş olur.

Antalyadan selamlar.