fonradar

Denetimde Sanayi Bakanlığı Dönemi

• Konbuyu başlatan battibalikyangider
  • Başlangıç tarihi
B

battibalikyangider

Ziyaretçi
Merhabalar,

Daha önce burada paylaştığım gibi kanunda denetimin bir çok alanını sanayi bakanlığı yönetmelikleriyle belirleyecek. Bu konuyla ilgili T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Sayın İsmail Yücel'in İzmir ticaret odasında yaptığı sunumu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Özellikle 17.sayfan sonraki kısımda bizim mesleğimizi ilgilendiren konularla ilgili yapacaklarını okuyabilirsiniz.

http://bit.ly/fqcFhV (linki kısalttım)

Saygılarımla

Ynt: Denetimde Sanayi Bakanlığı Dönemi

Aa

yorum yok daha:) ilginç buldum.

Cok onemli bir sunum tesekkurler

tüzük ,yönetmelik ve tebliğ taslakları çıksaydı ortaya da tartışsaydık daha iyi olurdu ::)

Bence mali müşavirler olarak bir araya gelip, bu iş sanayi bakanlığından taslak olarak çıkmadan ortak görüşe sahip olanlar bakımından ilgili yerlerle iletişime geçsek de olur:)

bizde öyle olmaz önce atı alan üsküdar'ı geçer biz sonra vay şöyleydi vay böyleydi deriz ;D ;D ;D

hamdilevent ' Alıntı:
bizde öyle olmaz önce atı alan üsküdar'ı geçer biz sonra vay şöyleydi vay böyleydi deriz ;D ;D ;D

yok şimdiden toplantı planlarını yaptım bile ben:)

Hadi denetimciler tepmo şu konuyu canlandıralım.

Aynı konuda haber almak için girişimde bulunduk.
Beklemedeyiz.
Alınca buraya iletirim.
Saygılar,

Merhaba Arkadaşlar

Bu işin fiilen içinde olan biri olarak kendimce olayın özünden bahsedeyim Biliyorsunuz Turmob, tepkiler üzerine sınavı kapsayan bağımsız denetim merkezi kurulması tebliğini geri çekti Tepki derken açık olursak Ymm üstadlarımız ve İstanbul Smmm odası yönetimi sınav istememektedirler. Açılan davalarla birlikte Turmon tebliği geri çekti. Fakat bu olayın bir yüzü diğer yüzünden de kısaca bahsedeyim Turmob sınavsız ve muafiyetlere yöneldikçe denetim ile ilgili kamu kurumları da Spk standartlarını esas almaktalar Fakat Ticaret kanunu daha geniş kapsamlı olunca en yetkili Kamu kurumu olarak Sanayi Bakanlığı gözüküyor Bu durumda yetkilendirmeyi bu kurum yapacak gibi görünüyor. Yukarıdaki verilerden de anlaşılacağı üzere Turmob sınavı kaldırdıkça kamuoyu otoriteleri seviye düşmesin diye başka düzenleyici kurumlara yöneliyorlar Basitçe ifade edersek bence durum bu şekilde Fikirlerimde eksik veya hata varsa burada tartışıp düzeltelim Mesleki Bilgi paylaşımı her zaman gereklidir Saygılarımla

Değerli Önder Üstad, Değerli Arkadaşlar

Yaklaşık iki ay önce yasanın geçişinin hemen ertesi günü bu forumlarda, Turmob atlanıyor diyen arkadaşlara hitaben aşağıdakini yazmışım.

i]Yeni bir düzenleme ile ne olacağını göreceğiz ancak Bağımsız Denetim Lisansı'nın SPK'nın vermeyeceği görülüyor. Zaten SPK da bu işin meraklısı değil. Onun derdi halka açık şirketlerin denetimi sıhhatli yapılsın. Ancak kim verirse versin bu lisansı Mali Müşavirlere verecek. Dolayısıyla Turmob'un atlandığı filan yok.

Turmob'un binası yıkılmayacak, sadece Turmob'un inşaasını beceremediği üst katları başka müteahhit inşa edebilir.

Tasarıda (pardon kanunda) yazıyor:

II - Denetçi olabilecekler
MADDE 400 - (1) Denetçi, ancak ortakları, yeminli malî müşavir veya serbest muhasebeci malî müşavir unvanını taşıyan bir bağımsız denetleme kuruluşu olabilir. Orta ve küçük ölçekli anonim şirketler, bir veya birden fazla yeminli mali müşaviri veya serbest muhasebeci malî müşaviri denetçi olarak seçebilirler. Bağımsız denetleme kuruluşlarının kuruluş ve çalışma esasları ile denetleme elemanlarının nitelikleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Bakanlar Kurulunca yürürlüğe konulacak bir yönetmelikle düzenlenir. [/i]

Geçen iki aylık süre zarfında durumun yukarda yazdıklarıma paralel ilerlediği ve Önder Üstad'ın isabetle ifade ettiği üzere kaliteli olamazsanız kaliteli olan birileri sizin yerinizi doldurur kuralının işlediği görülmektedir. SPK'ya veryansın edenler golü Sanayi Bakanlığı'ndan yedi, gülerim ona gülerim.

önceki tartışmalarda da dile getirilmişti gelişmiş ülkelerde eğitim süreleri uzun(örneğin 300 saat gibi bir kısmı teorik bir kısmı pratik)böylelikle oradaki bir çok kursların reklamında sınav garanti olarak söyleyebiliyor çünkü verdikleri eğitime güveniyorlar bu sebeple sınavdı sınavı yapacak ilgili kurumdu falandı filandı derken zaten seçimlere odaklanılmışken atı alanlar ne yazık ki üsküdar'ı geçmekle kalmayıp yahu bu kaçıncı üsküdar'ı geçişimiz diye hayıflanacaklardır ;D ;D ;D
aslında bu curcunalı dönem bazen olumsuz gibi algılansa da bazen de fırsatları beraberinde getirmekte çünkü birçok meslektaşımız seçimlerde aday olacaklar 8)
türmob'un taraflarla biraraya gelip konu üzerine çalışmaları arttırırsa olumlu şeyler olabileceğini düşünüyorum ::)

Nasıl bir denetim yönetmeliği çıksın konusunda bir kaç cephe oluşsun taraflar belli olsun biran önce de Sanayi bakanlığı nezdinde girişimlere başlayalım:)

kendi işini başkasına bırakmamak lazım:)

Arkadaşlar sınav yada bir kalite kontrol olmadığı sürece halka açık şirketlerin denetiminde olduğu gibi diğer kamu kurumları Turmobu ciddiye almayacaklardır Maalesef durum bu şekilde Saygılarımla

Arkadaşların bağımsız denetim alanında yazdıklarından 'bağımsız denetimle' ilgili hiçbir bilgilerinin olmadığı anlaşılıyor.Sınavı iptal ettiklerine övünenler Sanayi bakanlığı sınav yapmaya karar verirse yine iptal davası açacaklar mıdır?
BAĞIMSIZ DENETİMDEKİ KALİTE VE STANDARTI SINAV OLMADAN NASIL SAĞLAYACAKLAR?
BU DURUM...
İLKOKUL MEZUNLARINA 3 HAFTALIK EĞİTİM VERİP SMMM YAPMAYA BENZEMEZ ...

ALINTI;

Türkiye Katılımcı Muhasebeciler Hareketi Bildirisi
02 Nisan 2011tarihinde Demokratik Değişim tarafından gönderildi.

MESLEK KAMUOYUNA !

06 Mart 2011 tarihinde Türkiye Katılımcı Muhasebeciler Hareketi bileşenleri Edremit, Güre de toplanarak ;mesleğimiz ve meslektaşlarımızın kısa dönemde önünde duran sorunları ve bu sorunlarla bağlantılı olan ülkemiz sorunları ile mesleki görevlerimiz konularında değerlendirmelerde bulunmuşlardır.
Üye sayısı itibarıyla büyük odalar ve Türmob yönetiminde bulunanlar- huzuru- her türden ?hakkı huzurda? arayan anlayışıyla, yeni bir hakkı huzur kapısı olarak dizayn etmeye çalıştığı düşünülen ?Bağımsız Denetim Tebliğini?(mesleğin mevcut gerçekleri ve hukuki yapısına uymadığını dahi göremeyerek) yine bu dönemde yayınladı.

?Ben yaptım oldu? anlayışının ürünü olan söz konusu tebliğ yönetenlerin iş yapma anlayışını da mesleki kamuoyuna göstermektedir.

Yayınlanan bu tebliğdeki hukuksuzlukları ve meslektaşı yok sayan bu tutumları gören ve doğru okuyan biz Katılımcı Muhasebeciler Hareketi kararlı tutumu ile ?ucube? tebliği Türkiye çapında yargıya taşıyarak (birilerinin hainlik unvanı verme çabalarını da aşarak) bu oyunu bozmuş ve kendi yayınladıkları tebliği geri çektirmiştir. Bu durum üzerine, tebliği geri çekerek, bu konudaki haklılığımızı tescil eden anlayışın bu yolla mesleki kamuoyunda ürettiği yersiz beklentiler için ise meslektaşlardan bir özür borcu vardır.

Türkiye Katılımcı Muhasebeciler Hareketi
İLLER BAZINDA SEKRETARYA İSİMLERİ;
ANTALYA; Erdal YEŞİLCİMEN, Seyit KARACAN
BALİKESİR; Metin YALCIN, Murat BADAK
BURSA; Bülent ÇETİN, Hasan UÇAR
İSTANBUL; Mustafa COŞKUN, Hasan Hüseyin KIRMIZITOPRAK, M. Hamdi BALCI
İZMİR; Ali YENİDOĞAN, Beyazıt han GÜNGELEN
MANİSA; İlhan POYRAZ
VAN; Tayyüp CANAN

Son duyum;

Şu an ortada taslak yönetmelik dahi yok.

Sebep: Bakanlığın seçim sonrası sanayi ve ticaret bakanlığı olarak iki bakanlığa ayrılması sözkonusu.
Bu çalışmalar nedeniyle yönetmelik çalışması ağır ilerliyor.

Net ifadeler;

1- Kanun açık bağımsız denetim; YMM ve SMMM'lerin.

2- Denetçilerin sınav veya sertifikasyonu konusu tartışmalı. (beklendiği üzere)
Yüksek ihtimal sınav olacak ve kademeli sertifikasyon olacak.
KOBI ve AŞ ölçeklerinin tanımı bu konuda önem arzediyor.
TDSK oluşturuluncaya kadar TURMOB'un yayınlayacağı denetim standartlarında ağırlık TMSK'nın bu konuda öne çıkması yönünde.
SPK'ya tabi şirketlerin denetimi ayrı bir sertifikaya tabi olacak.
Denetim firmalarında kalite güvence sistemi mutlak unsur.