turkcell

Derneklerde Ba-Bs

Üyelik
21 Ağu 2009
Mesajlar
16
Merhaba arkadaşlar benim sorum şu derneklerde Ba-Bs formu verilirmi.Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Derneklerde Ba-Bs

Dernekler bılanco usulune gore mı defter tutar ? Eğer o Şekilde ise veriyorsunuz bence
 
Üyelik
24 Eyl 2009
Mesajlar
23
Ynt: Derneklerde Ba-Bs

Derneklerde Bilanço usulü defter tutulduğu için ba-bs gönderilmesi gerekir.Bizde de iki dernek var ve gönderiyorum.
 
T

Türk_bey

Ziyaretçi
Ynt: Derneklerde Ba-Bs

Kurumlar Vergisi mükellefi olmayanların (İktisadi işletmeleri olmayan dernekler) BA BS formlarını vermelerine gerek yoktur.
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Derneklerde Ba-Bs

Kurumlar vergisine tabi olmayan kooperatiflerde biz veriyoruz (Bilanço usulune göre tuttuğu için)
 
T

Türk_bey

Ziyaretçi
Ynt: Derneklerde Ba-Bs

Ant Z ' Alıntı:
Kurumlar vergisine tabi olmayan kooperatiflerde biz veriyoruz (Bilanço usulune göre tuttuğu için)



VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ

(SIRA NO: 381 )

4.13. Kurumlar vergisinden muaf olanlar 2007 yılı ve takip eden yıllarda Ba ve Bs bildiriminde bulunmayacaklardır.



Tebliğin 4.13 maddesi açık. Derneklerin Kurumlar vergisi mükellefiyeti yoktur. Bu nedenle Ba Bs formlarını vermelerine gerek yoktur.
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Derneklerde Ba-Bs

381 sıra nolu genel tebliğ ile bilanço usulune göre defter tutan mükelleflere 2008 yılı ve müteakip yıllarda düzenleyecekleri ba bs bildirim formlarını aylık dönemler halinde vermeleri hususunda zorunluluk getirilmiştir

örneğin kdv mükellefiyeti olmayan bir kooperatifin bialnco usulunde defter tutuyor olmasından dolayı ba bs verme yukumluluğu vardır

Vergi denetmenın gorusu bu.

Ayrıca kdv si acık olmayan zaten kurumlar mukellefı degıldır. Kdv sı acık olmayan konut olabilir sadece onlarında kurumları kapalı. Ayrıca ortak dısı ıslem vb seylerden dolayı ınceleme gecırıp su donemden ıtıbaren kurumlar vergısı mukellefı olmanız gereklıydı dıye yazı gelırse zaten ba bs lerı ısteyecekler

Bılıyorum bır cok gorus var bu konuda

ama bız saglamcı davranıp Vergi dairesi ile mukteza savasına gırıp ugrasmak ıstemıyoruz
 
Üyelik
7 Tem 2009
Mesajlar
16
Ynt: Derneklerde Ba-Bs

bilanço esasına göre defte tutuyorsa vermek zorunda

213 sayılı Vergi Usul Kanunu?nun 148, 149 ve Mükerrer 257 nci maddelerinin verdiği yetkiye dayanılarak çıkarılan ve bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin belirli bir haddi aşan mal ve hizmet alımlarını "Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)" ile; mal ve hizmet satışlarını ise "Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Bs)" ile bildirmeleri hususunda yükümlülük getiren 362 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğidir
 

Benzer konular

Üst