Derneklere Fatura Kesilir mi ?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Organizasyon firmamız, İktisadi İşletmesi olmayan bir tıp derneğine hizmet verdi, bunun karşılığında fatura kesecek.
Fatura kesmeli midir? Kdv olmalı mıdır?
Kamu yararına faydalı derneklerden mi olmalıdır kdvsiz kesebilmek için?
Belgesini istememiz gerekir dernekten? Var mıdır?
Bilgisi olan var mı arkadaşlar?

Teşekkürler.

Merhaba çok uzun yasal açıklama yapılabilir bu konuda ama ben tek bir cümle ile özetleyeyim, evet derneklere fatura kesilir. Örneğin bir gerçek kişiye düğün organizasyonu yapılsa fatura kesilmeyecek miydi, kesilecekti. Aynı şekilde derneğe de kesilir. Tek fark derneğin tüzel kişiliği olması. Onun haricinde iktisadi işletme olup olmaması, derneğin kamuya yararlı olup olmamasının hiç bir önemi yok.

ayrıca dernek bağlantısı ile yapılan işlemlerde yapmış olduğunuz işten derneğe ödeyeceğiniz kar tutarını dernek hesabına gönderdiğinizde dernekten tarafınıza gönderdiğiniz tutara ilişkin fatura ve/veya makbuz düzenlenmesine gerek yoktur derneğe ödediğiniz banka dekontu ile hesabınızı kapatabilirsiniz.

İyi Günler.

Sayın Demiral, "dernek bağlantısı ile yapılan işlemlerde yapmış olduğunuz işten derneğe ödeyeceğiniz kar tutarını dernek hesabına gönderdiğinizde"ibu cümleden kast ettiğiniz husus nedir, biraz detaylı olarak yazar mısınız?

Sayın Demiral, "dernek bağlantısı ile yapılan işlemlerde yapmış olduğunuz işten derneğe ödeyeceğiniz kar tutarını dernek hesabına gönderdiğinizde"ibu cümleden kast ettiğiniz husus nedir, biraz detaylı olarak yazar mısınız?

Sayın Koraykarakaya Diyelim bir dernek ile anlaşma yaptınız ve elinizde sözleşme mevcut dernek bağlı iştirakcilere hizmet verdiniz ve bu hizmet karşılığı yapmış olduğunuz kar üzerinden belirli bir tutarı derneğin hesabına gönderdiniz bu durumda dernek banka hesabına göndermiş olduğunuz tutarın karşılığı olarak dernekten fatura ve/veya makbuz tarafınıza düzenlenmesine gerek bulunmamaktadır dernek banka hesabına ödenen tutarın banka dekontu ile hesabınızı kapatabilirsiniz.

İyi Günler.

Yani bu durumda dernek üyelerine dernek aracılığı ile ulaşıyorum, onlara bir mal satıyorum veya hizmet veriyorum. Sonra da elde ettiğim gelir üzerinden belli bir yüzdeyi derneğe ödüyorum, doğru mu anladım?

Yani bu durumda dernek üyelerine dernek aracılığı ile ulaşıyorum, onlara bir mal satıyorum veya hizmet veriyorum. Sonra da elde ettiğim gelir üzerinden belli bir yüzdeyi derneğe ödüyorum, doğru mu anladım?

Doğru anladınız koray bey fakat buradaki ince çizgi dernek üyelerine satılan mal ve/veya verilen hizmet karşılığı fatura düzenleniyor olması gerekiyor.

İyi Günler.

Tamam, zaten dernek üyelerine hizmet/satış karşılığında yapılan teslimlerde fatura düzenleneceğine dair bir tereddüttümüz yok. Benim asıl kafama takılan derneğin yaptığı bu aracılık hizmetinin ticari faaliyet olması ve aslında fiilen derneğin iktisadi işletmesinin oluştuğuna dair bir karine teşkil etmesi.

Sayın koraykarakaya,

Arada dernek ile yapılan sözleşme olduğu için bir sorun teşkil etmez bu durumda iktisadi işletmenin fatura düzenlemesi gerekir.

İyi Günler.

Tamam ama bu aracılık hizmeti verilene kadar ortada mükellefiyet tesis ettirmiş bir iktisadi işletme yok zaten. Kim fatura düzenleyecek bu durumda? Derneklerin bu gibi işlere girerken vergisel boyutunu ihmal etmemesi gerekir.

değerli arkadaşlar,
soru değişik mecralara doğru gitti. derneklere yapılan her türlü mal ve hizmet teslimi fatura ile belgelendirilir. Bunda bir tereddüt yoktur. Kamuya yararlı olmaktan dolayı vergi muafiyeti alımlarla ilgili değil derneğin yaptığı hizmetlerle ilgilidir.

Ayrıca dernek üyelerinin yönlendirilmesi karşılığı derneğe menfaat sağlanması ticari gelir sayılırsa iktisadi işletme oluşabilir. Bana göre dernek için bağış/yardım, ama veren kurum için yerine göre bağış yerine göre de kkeg olabilir.

selamlar

Merhaba arkadaslar
metro gros marketten kupun karşılığı alınan çatal kasık bıcak takımı ıcın metro gros market bıze kdv siz fatura kesmıs mal tutarı 142 tl kdv si sıfır ve sonunda taolam tutarada sıfır denılmıs
bunu şırketımıze muhasebe kaydı nasıl ocak
yardımcı olursanız sevnırım

Sayın İbalcim "dernek üyelerinin yönlendirilmesi karşılığı derneğe menfaat sağlanması ticari gelir sayılırsa" ifadesini kullanmışsınız ancak, zaten derneğin elde ettiği bu gelir ticari kazançtır bağış değildir. Zira bağış karşılıksız olur, oysa burada bir karşılık (müşteri bulma hizmeti) var.

sayın mehmet,
metro için bu fatura pazarlama ve satış gideridir. sizin ise malı kullanımınıza göre satacaksanız 153'e işyerinde kullanacaksanız 255'e kayıt yapılır. Yok siz de işverenlere veya çalışanlara verecekseniz ilgili hesaplara borç kaydedilir. karşılık olarak da her halükarda 649 hesaba alacak kaydedeceksiniz.
selamlar

değerli arkadaşlar,
soru değişik mecralara doğru gitti. derneklere yapılan her türlü mal ve hizmet teslimi fatura ile belgelendirilir. Bunda bir tereddüt yoktur. Kamuya yararlı olmaktan dolayı vergi muafiyeti alımlarla ilgili değil derneğin yaptığı hizmetlerle ilgilidir.

Ayrıca dernek üyelerinin yönlendirilmesi karşılığı derneğe menfaat sağlanması ticari gelir sayılırsa iktisadi işletme oluşabilir. Bana göre dernek için bağış/yardım, ama veren kurum için yerine göre bağış yerine göre de kkeg olabilir.

selamlar

Sayın ibalcim,

Benim bahsettiğim konu farklı yapılan hizmet karşılığı oluşan gelir üzerinden kar payı iadesi.Bu durumda ortada bir sözleşme var ise bu sözleşmeye karşılık derneğe kar payı olarak yapılan ödemeye karşılık dernek fatura ve/veya makbuz düzenlemesine gerek yok ödeme dekontunuz ile hesabı kapatabilirsiniz.

Derneklere bağış kısmı çok ayrı bir uygulamadır.Dernek adına bir alım ve harcama yapmışsanız ve şirket adına alınmış ise harcama yada alım faturası bunu direk kkeg hesabına izlemeniz gerekir ince ayrıntı ise dernek adına yukarıda belirtiğim harcama ve alımları yapmışsanız ve şirket adına alınmış harcama yada alım faturalarını dernek'ten alacağınız ...... harcama tutarı yada ....... mal alımı ...şirket tarafından dernek adına alınmıştır şeklinde bir yazı yapmış olduğunuz harcama ve mal alım faturasınızı gider ve kdv yönünden kullanacağınız anlamına gelir.

önce stoklar hesabında takip eder kdv sini hesaplamazsınız yazı ile birlikte gider hesabında izlersiniz.

İyi Günler.

Sayın Demiral benim aklıma pek yatmadı bu işlemin özü nedir ?

Benim bahsettiğim konu farklı yapılan hizmet karşılığı oluşan gelir üzerinden kar payı iadesi.Bu durumda ortada bir sözleşme var ise bu sözleşmeye karşılık derneğe kar payı olarak yapılan ödemeye karşılık dernek fatura ve/veya makbuz düzenlemesine gerek yok ödeme dekontunuz ile hesabı kapatabilirsiniz.

Türk Borçlar Kanunu (Yeni) MADDE 19 :Bir sözleşmenin türünün ve içeriğinin belirlenmesinde ve yorumlanmasında, tarafların yanlışlıkla veya gerçek amaçlarını gizlemek için kullandıkları sözcüklere bakılmaksızın, gerçek ve ortak iradeleri esas alınır.

Vuk-3

B) İspat: Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya, ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır.

Sayın Demiral benim aklıma pek yatmadı bu işlemin özü nedir ?

Türk Borçlar Kanunu (Yeni) MADDE 19 :Bir sözleşmenin türünün ve içeriğinin belirlenmesinde ve yorumlanmasında, tarafların yanlışlıkla veya gerçek amaçlarını gizlemek için kullandıkları sözcüklere bakılmaksızın, gerçek ve ortak iradeleri esas alınır.

Vuk-3

B) İspat: Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya, ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır.

Sayın Day-Dream,

aklınıza yatmayacak bir durum yok her türlü açıklamayı yaptım iktisadi işletme olur ise belirttiğim gibi belgelendirmek durumunda fakat dernek kayıtlarında farklı uygulama bu yönde inanıp inanmamak sizlere kalmış.:)

İyi Günler.