fonradar

Dershane Öğretmenlerinin İşe Girişi ve Ücretleri

nihaldn

Katkı Sunan Üye
Özel dershanede öğretmenlik yapan öğretmenlerin ücreti kamu kurumlarındaki ek ders ücreti kadar olup iş kanunundaki süre ile sınırlıdır diye bir yazı okudum. Burdan çıkarmam gereken sonuç Ek ders ücreti X 45 saat midir? Yalnız ek ders ücretinin nekadar olduğu ile ilgili bir konu bulamadım. Birde Dershane öğretmenlerinin ücretleri üzerindeki kesintilerin farklı olduğunu söylediler. Öğretmenin emekli olması durumunda hesaplamada değişiklik olurmu? Dershane yeni kurulduğu için yanlış yöblendirme yapmak istemiyorum. bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim . herkese iyi çalışmalar.

Ynt: Dershane Öğretmenlerinin İşe Girişi ve Ücretleri

merhaba.bizdeki dershane müşterilerimizde öğretmenlerin ücretlerini asgari ücretin altında olmamak üzere öğretmenlikte geçen senelerini göz önüne alarak belirliyoruz.çünkü işe başlayan öğretmenle 15 yıllık öğretmen bir değil...ek ders konusuna gelirse eğer anlaşmanızda belli saatler girecekse ona göre saatlik ücretini belirliyosunuz işte bu noktada milli eğitimin ders saati ücretinden aşağıda olmayacak ücret.emeklilere gelince gene sgdp hesaplanıp ödenecek farklı bişey yok mesela bizdeki emekliler asg.ücr.üzerinden gösteriyoruz.ücretler üzerindeki kesintilere gelincede farklı bi kesinti yok herşey normal..kolay gelsin

Mrb cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Benim takıldığım konu şurası. Ek ders ücreti geçen yıl için saatlik 5 ytlymiş. Bir dershane öğretmeni haftada 20 saat ders+ 10 saat ek ders olmak üzere toplam 30 saat derse girebiliyor. Bu durumda verilmesi gereken ücret 5 ytl x 30 saat haftalık yani. Dershanelerle ilgili kanunun 9, maddesinde iş kanunundaki çalışma süresinden az olmayacak diyor. işkanunundaki sürede haftalık 45 saat. bu durumda arada haftalık 15 saatlik eksik çalışma oluşuyor. bunu birkaç arkadaşla görüştüm Yaptıklarının doğru olup olmadığını bilmemekle beraber şöyle yaptıklarını söyledir

30 saat(1 haftadaki çalışma süresi) x 4 hafta / 7,5 saat (günlük çalışma süresi)=16 iş günü

üzerinden ssk bildirimi yapıldığı geri kalan gün içinde eksik gün bildirimi düzenlenip ekine de her ay meb ile yapılan sözleşme örneği koyulduğu. yalnız böyle yaptığınızda hafta sonu tatili hesap edilmemiş oluyor. Ve bazı öğretmenlerin eksik gün sebebiyle sorun çıkarıdğını da duydum. Asgari ücret üzeirnden 30 gün gösterilemsi durumunda ise ücretin öğretmenlere verilen ders saati ücretinden eksik olması dolayısıyla ssk tarafındanda ceza yazılıyormuş. Sosyal yardımlara gelince cocuk ve eş yardımı veriliyormuş kamu kurumunda yani maaşa bunu da eklemem lazım. Yalnız bu sosyal yardımlardan gv kesintisi yapılmıyormuş. Lütfen bu konu hakıkıda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olsunlar

evet bizde saatlik derse girenlere böyle uygulama yapıyoruz.eksik kalan gün içinde o dediğiniz evraklara ek olarak puantaj defteri düzenleyip veriyoruz.diğer yardımlara gelince o çalışanla anlaşmaya bağlı bişey eğer öyle anlaştıysanız evet o yardımlardan gv kesintisi oluyor.

teşekkür ederim yardımlarınız için.

defterini tuttuğum bir dersanenin ek ders saat ücretinin2007 yılı için 6,60 ytl olarak gösterdik.