fonradar

Dershane ve Kestiği Faturalar

Merhaba,
Bir kaç sorum olacaktı. Ben Türkiye genelinde tanınan bir dershanenin Trabzon şubesinde öğrenciyim. Sizlere izninizle bir kaç sorum olacak. Konuyu yanlış yere açtıysam şimdiden özür diliyorum.

1) Dershane öğrenciye fatura kesmek zorunda mıdır? Kestiği fatura tutarı, öğrencinin ödediği tutarın tamamını içermeli midir? Bunu sormamın amacı örneğin ben dershaneye 350 TL ödüyorum fakat bana kestiği faturada her zaman 190 TL yazıyor. Bunu yapmasının nedeni vergi kaçırmak mıdır? Bana kestiği faturaya göre mi vergi öder? Eğer böyle ise nasıl ihbar edebilirim? Ne gibi sonuçlar alırım? Bir ceza ile karşılaşırlar mı yoksa olan tek şey benim şikayet ettiğimin belli olması mı olur?
2) Kayıt açmadan özel ders de veriyor gittiğim yer. Yani sadece matematik için ders alan öğrenciler alıyor ve bunlar için hiç bir şekilde kayıt açılmıyor. Dolayısıyla hiç fatura vs. de kesilmiyor. Bunun vergisi ödenmek zorunda mıdır? Yapılan suç mudur?
3) Şikayet edersem nasıl bir inceleme başlatırlar? Yani bir öğrenci velisi olarak kayıt etmek istiyorum vs. gibi mi denetime giderler yoksa direk maliye memuru olduğu anlaşılır mı? Eğer direk incelemeye geldiğini belli ediyorlarsa eminim ki bir kulp uyduracaktır dershanedekiler.
Eğer ülke adına hayırlı bir sonuç alacaksam şikayet etmeyi (kimliğim gizli kalmak şartıyla) düşünüyorum.

Teşekkürler , saygılar.