fonradar

Devam Eden İnşaattan Alınan Dairenin Faturası İşin Bitiminde Kesilir

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Devam eden inşaattan alınan dairenin faturası işin bitiminde kesilir

Soru: Kaba inşaatı devam eden bir binadan daire satın aldım. Bedelinin yarsını ödedim. Kalan yarısını da inşaat bitimimde kadar ödemek üzere sözleşme yaptım. Ödediğim bedel için müteahhitten fatura istedim. Ancak, müteahhit inşaatlarda faturanın işin bitimimin de, yani dairenin tesliminde kesildiğini söyleyerek faturayı vermedi. Müteahhidin söylediği doğru mu? Devam eden inşaatlarda fatura işin bitiminde mi veriliyor? Yoksa müteahhit fatura vermemek için beni oyalıyor mu?

İnşaatı devam eden binalardan, özel sözleşme veya satış vaadi sözleşmesi ile kat irtifakı kurulmuş arsa payı üzerinden yapılan daire satışlarında, henüz bir daire teslimi söz konusu olmadığından yapılan ödemeler avans mahiyetinde olup, fatura kesilmesi ve KDV hesaplanması gerekmemektedir. Müteahhit inşaatın tamamlanıp, dairenin teslim edildiği tarihe kadar kayıtlarına avans olarak aldığı daire bedellerini inşaatın tamamlandığı ve dairelerin teslim edildiği yılın hâsılatı olarak dikkate alacaktır. Dolayısıyla faturayı da işin bittiği ve dairenin teslim edildiği tarihte düzenleyecektir. Müteahhidin yaptığı işlem doğru. Zaten ödemelerinizi de zorunlu olarak banka kanalı ile yaptığınızdan, ortada çekinmenizi gerektiren bir durum yok.