Devamsızlık Durumunda İhbar

Üyelik
26 Şub 2013
Mesajlar
30
Konum
istanbul
Merhaba,

işçimiz 3 gün üstüste devamsızlık yaparak işe gelmedi. Biz de yasal hakkımızı kullanarak prosedüre uygun bir biçimde işten çıkışını yaptık.

Fakat işçi bizim için önemli bir konumda çalıştığından dolayı, yerine gelecek personele işleri devretmeden ayrıldığından firmamızın maddi ve manevi zarara uğrama riski var.

İşçi istifa ederken veya işveren fesih bildiriminde bulunurken bildirim sürelerine uyulmaması halinde karşı tarafa ihbar tazminatı ödemek zorunda.

Peki biz bu işçiden ihbar tazminatı talep edebilir miyiz? veya yasal olarak başka bir yaptırım hakkımız bulunuyor mu ?
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,829
Konum
izmir
Sözleşmeyi siz devamsızlık nedeniyle feshettiyseniz, '' haklı sebeple fesih '' olsa da sözleşmeyi fesheden tarafın ihbar tazminatı hakkı olmaz.
Çıkışı yaptıysanız, uygulayabileceğiniz herhangi başka bir yaptırım bulunmamaktadır.
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,757
Konum
ankara
Fakat işçi bizim için önemli bir konumda çalıştığından dolayı, yerine gelecek personele işleri devretmeden ayrıldığından firmamızın maddi ve manevi zarara uğrama riski var.


İş sözleşmesi ve eki niteliğindeki kaynaklarda(örneğin Personel Yönetmeliğinde)"personelin herhangi bir şekilde işyeri/görevinden ayrılması halinde görevi ile ilgili üzerine kayıtlı bilgi belge araç-gereç,malzemeleri işverene teslim eder"şeklinde bir hüküm var ise bu hükme istinaden yazılı olarak teslim etmesini isteyebilirsiniz,yok ise de teslim etmesini isteyebilirsiniz.Tabi baştan yazılı şekilde zimmetli teslimat yapılmamış ise kendisine teslimatı yapılmayanların teslimi noktasında işveren tarafından da fesih sözkonusu olduğu için sorun çıkartabilir.
 
Üyelik
6 Mar 2013
Mesajlar
75
Konum
istanbul
Sözleşmeyi siz devamsızlık nedeniyle feshettiyseniz, '' haklı sebeple fesih '' olsa da sözleşmeyi fesheden tarafın ihbar tazminatı hakkı olmaz.
Çıkışı yaptıysanız, uygulayabileceğiniz herhangi başka bir yaptırım bulunmamaktadır.

aynı olay bizde oldu. personel önemli bir görevde çalışıyordu. ve o işi yapan tek personeldi. ihbar öneli süresini işletmeden istifasını yazdı ve hemen şirketi terk etti. şimdi ben 4857 nin 17. maddesi uyarınca ihbar süresi kadar ücret talep edebilirim. aynı zaman da duyduğum kadarıyla bizim sektörden bir firmaya geçmiş. bunun içinde 4857 nin 23. maddesini ( yeni işverenin sorumlulukları ) uygulatmayı düşünüyorum.
 
Üst