fonradar

Devamsızlık Nedeniyle Gelen Tebligata Cevap

Merhaba,
1 hafta önce işverene işten çıkacağımı bildirdim ve işvereninde onay vermesiyle işten ayrıldım.(tartışma olduğu içinde bilinçli olarak istifa dilekçesi de yazmadım) ama işveren ben işten ayrıldığım tarihten itibaren tutanak tutup devamsızlık yapıldığını gerekçe gösterip tebligat göndermiştir. Devamsızlık nedenini bildirmemi ve aksi halde 25/II maddesiyle çıkış yapılacağını bildirmiştir. tebligata nasıl bir cevap yazmam gerekiyor (kendimi haklı çıkarmak için). yada cevap vermesem benim için şimdi ya da daha sonra bir dezavantaj oluşturur mu ? Acil bilgi vermenizi rica ediyorum.

Teşekkürler

Sözlü olarak yapılan beyanlar kanun önünde geçersiz olduğundan yazılı belge olarak bu işlemi yapmışlardır.Ya işyerine gidip istifanı vereceksin yada devamsızlık nedeniyle işten çıkarılacaksın.Her iki durumda da çıkış gerçekleşir.Sadece işten çıkış nedenin değişir.

03 ile 25/II ile çıkış arasında bir fark varmıdır. yani ilerde memurluk olur yada başka bi durumda bu 25/II çıkışının bana bir zararı dokunmaz değilmi. Mesela başka biryerden çıkarılsam işsizlik maaşına engel olurmu

a-"03"den neyi kasdettiğiniz tam anlaşılamasada,sgk ya göre bu kod'un işten çıkış nedeni olarak karşılığı, sözleşmenin işci tarafından feshi(yani istifanız
b-25/II ile çıkışın iş den çıkış nedeni olarak karşılığı kod':29,sözleşmenin işveren tarafından feshi demek
"a"halinde sorun olmaz,"b"halinde yeni/başka işyerinde işbaşı yapacağınız işveren bu durumu öğrenebilir

Merak ettiğim bir husus işçinin hangi işten ayrılış kodu ile işten çıkarıldığını yeni işe başlaayacağı yerdeki işveren nasıl öğrenebilir ?

Sonraki işverenler genelde bu konuda araştırma yapmaz/yapmıyor ama kurumsal işyeri/işletmeler,işbaşı öncesi işcisi olacak/istihdam edeceği kişiden İş Başvuru Formu"almaktadır(biz alıyoruz)bu formda önceki işyerlerine ait iş süreçleri hakkında soru sütunları var,son ayrıdığı işyerinin ünvanı-adresi,ayrılma nedeni,ayrılış tarihi ve iletişim bilgileri vs. mevcut,buna göre beyan alıyor,işciye imzalatıyor ve buradan araştırma yapıyoruz.
Formun en sonunda işcinin "yukarıdaki bilgilerin gerçeğe uygun,doğru ve şahsıma ait olduğunu beyan ederim"şeklinde beyanı ve imzası mevcut.Zira,bu bilgiler iş yasasının M.25/II-a bendine göre ayrıca önem taşır,buna göre sonradan aykırılık olduğu tespit olunursa ( deneme süresi içinde) fesih de gündeme gel(ebil)ir.

Son düzenleme:
Kişinin kendisi dışında bir yerden de araştırılabiliyor mu merak ettiğim buydu sağolun.

arkadaşlar kolay gelsin benim sorum şu elemanın ağustos ayında 2 tam gün ve bir hafta boyunca toplam 9 saat geç gelmesi var ben bu çalışanı 25/II g devamsızlık dan tazminatsız çıkış yapabilirmiyim?