Devlet Memuru (Öğretmen) Ltd. Şti. Ortağı Olabilir mi?

umutgibi23

Katkı Sunan Üye
merhaba. devlet memuru (öğretmen) ltd.şti.ortağı olabilir mi?
yeni kurulacak bir ltd de kurucu ortak olarak (müdür değil) 2 öğretmen de ortak olmak istiyor. milli eğitim ve t.ticaret kanunu açısından sorun olur mu?

657 sayılı kanunda memurların tacir olamayacağı yazılıdır.Tacirlik ise şahıs işlermelerinde söz konusudur.Bence yönetim kurulu başkanı olmamak şartı ile 657 ye tabi bir kişi, şirket ortağı olabilir.

merhaba 657 sayılı kanuna göre devlet memuru hiçbir şekilde kazanç getirici bir görevde yer alamaz.yani bu öğretmen çalıştığı müddetçe şirket ortağı olamaz.ancak devlet kendi kurduğu örneğin kooperatif gibi işlerde atama yoluyla görevlendirebilir.bunu milli eğitim de fark ettiği zaman problem çıkar.kolay gele

ben forum a yazdıktan sonrada kapsamlı araştırdım ve anladığım kadarıyla yönetim de bulunmamak koşuluyla olabiliyorlar.

ama yinede gözden kaçan bişey varsa paylaşmanızı bekliyorum

ilgili görüş ve kararları yolluyorum.
iyi çalışmalar

T.C.
DANIŞTAY
Onikinci Daire

Esas No: 2002/03538

Karar No: 2003/01197

kaynak
http://www.dpb.gov.tr/mutalaa/haklar/gorus1.doc

KONU- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur statüsünde görev yapanların limited şirket ortağı olup olamayacağı.
GÖRÜŞ- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 28 inci maddesinin birinci fıkrasında; “Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirketlerde komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç).” hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasında; “Bir ticari işletmeyi, kısmen dahi olsa kendi adına işleten kimseye tacir denir” hükmü yer almaktadır. Aynı Kanunun 18 inci maddesinin birinci fıkrasında ise; “Ticaret şirketleriyle, gayesine varmak için ticari bir işletme işleten dernekler ve kendi kuruluş kanunları gereğince hususi hukuk hükümleri dairesinde idare edilmek veya ticari şekilde işletilmek üzere devlet, vilayet, belediye gibi amme hükmi şahısları tarafından kurulan teşekkül ve müesseseler dahi tacir sayılırlar” hükmü yer almaktadır. Söz konusu hükümden açıkça anlaşılacağı üzere, anonim ve limited şirketler tüzel kişi tacir sayılmakta fakat bunların yöneticileri ve pay sahipleri bu sıfatlarından dolayı tacir sayılmamaktadır.

Ayrıca, 6762 sayılı Kanunun 540 ıncı maddesinde ise, limited şirketlerde; “Aksi kararlaştırılmış olmadıkça, ortaklar hep birlikte müdür sıfatıyle şirket işlerini idareye ve şirketi temsile mezun ve mecburdurlar.
Şirket mukavelesi veya umumi heyet kararı ile şirketin idare ve temsili ortaklardan bir veya bir kaçına bırakılabilir.
Kuruluştan sonra şirkete giren ortaklar bu hususta umumi heyetin ayrı bir kararı olmadıkça idare ve temsile mezun ve mecburi değildirler.” hükmü yer almaktadır. Bu hükme göre, şirket ana sözleşmesinde veya genel kurul kararı ile şirketi idare ve temsil edeceklerin belirtilmesi durumunda, diğer ortaklar 657 sayılı Kanunun 28 inci maddesi ile getirilen yasaklamanın dışında kalmaktadır.

Yukarıdaki hükümler çerçevesinde;personelin çalıştığı kurumunun kuruluş kanununda özel bir düzenleme olmaması halinde, şirket ana sözleşmesinde kuruluş sırasında şirketi idare ve temsil edecek olanlar arasında belirtilmemiş olması ve yönetim ve denetimde görev almaması kaydıyla personelin limited şirket ortağı olmasının mümkün bulunduğu değerlendirilmektedir.

olabılır

657 sayılı devlet memurlerı kanununda 4.bölum madde 28 de ıstedıgınız bılgı var
yanı ortak olabılır yonetıcı olamaz sırket ortaklıgı araba ev almak gıbı bırsey yanı bırıkımını burada degerlendıre bılır boyle degerlındırmekte fayda var

Ynt: Devlet Memuru (Öğretmen) Ltd. Şti. Ortağı Olabilir mi?

sayın Kara bu konu gayet açık tacir olunamaz hükmü var.Şirket ortağı olamaz değil o zaman hehangi A.Ş dende hisse almak bir tür katlılım ortaklığı değilmidir?

arkadaşlar benim calıştıgım şirket ortaklarından biri devlet hastanesindee doktor yani her hangi bir sorun arzetmiyo yani sadece kurucu ortak olabilir.

yönetim kurulunda yer almamak şartı ile şirket ortağı olabilir.

Ynt: Devlet Memuru (Öğretmen) Ltd. Şti. Ortağı Olabilir Mi?

Merhaba ;

Bu konu hakkında kesin olan durum nedir acaba ?

1- Kurucu ortak olabilir ,müdür olamaz.

2-
umutgibi23 ' Alıntı:
.............Yukarıdaki hükümler çerçevesinde;personelin çalıştığı kurumunun kuruluş kanununda özel bir düzenleme olmaması halinde, şirket ana sözleşmesinde kuruluş sırasında şirketi idare ve temsil edecek olanlar arasında belirtilmemiş olması ve yönetim ve denetimde görev almaması kaydıyla personelin limited şirket ortağı olmasının mümkün bulunduğu değerlendirilmektedir.

Kurucu olamaz daha sonra devir alarak şirket ortağı olabilir ama görev alamaz.

ya da başka bir seçenek.

Halen 657 ye göre görev yapmakta olan doktorlar bir araya gelerek yeni bir oluşum içinde olmak istiyorlar.( Özel hastane,tıp merkezi ya da poliklinik gibi tam netleşmedi )

Ltd ya da A.Ş. olarak düşünülen bu oluşum için düşüncelerinizi öğrenmek isterim.

DEVLET MEMURLARI KANUNU 657
DİSİPLİN CEZALARINI GEREKTİREN HALLER;
MADDE 125

D - Kademe ilerlemesinin durdurulması : Fiilin ağırlık derecesine göre memurun, bulunduğu kademede ilerlemesinin 1 - 3 yıl durdurulmasıdır.

Kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:

a) Göreve sarhoş gelmek, görev yerinde alkollü içki içmek,

b) Özürsüz ve kesintisiz 3 - 9 gün göreve gelmemek,

c) Görevi ile ilgili olarak her ne şekilde olursa olsun çıkar sağlamak,

d) Amirine veya maiyetindekilere karşı küçük düşürücü veya aşağılayıcı fiil ve hareketler yapmak,

e) Görev yeri sınırları içinde herhangi bir yeri toplantı, tören ve benzeri amaçlarla izinsiz kullanmak veya kullandırmak,

f) Gerçeğe aykırı rapor ve belge düzenlemek,

g) (Mülga: 17/9/2004 - 5234/33 md.)

h) Ticaret yapmak veya Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak,

bence ticaret ile iştigal etmek isteyen memurlar,doğabilecek sonuçlarıda göze almalılar.

657'ye tabi doktorlar, il sağlık müdürlüğü ve başhekimlik görevini yürütenler hariç, bazı haklarından yararlanamayarak serbest çalışabilirler.

Özel hastane, poliklinik, tıp merkezi gibi oluşumlarda gerekli yasal düzenlemeleri yerine getirme bakımından sorun olacağından/olabileceğinden kendi adlarına muayenehane şeklinde çalışmaları uygun olur düşüncesindeyim.

ticaret yapmak derken TTK'ya göre tacir olmayı gerektiren hususları yasaklanmış olması lazım.Limited veya A.Ş'lerde pay sahibi olabilirler yalnız limited şirketlerde Müdür, yönetici , anonim şirketlerde yönetim kurulu üyesi, murakıp olamazlar.

bu yorumunuzu neye dayanarak yaptığınızı bende öğrenebilirmiyim?
A.Ş. yada LTD.ŞTİ de ortak olanlar kazanç elde etme amacıyla çalışmış olmuyormu ?

smmmkaraman ' Alıntı:
657'ye tabi doktorlar, il sağlık müdürlüğü ve başhekimlik görevini yürütenler hariç, bazı haklarından yararlanamayarak serbest çalışabilirler.

Özel hastane, poliklinik, tıp merkezi gibi oluşumlarda gerekli yasal düzenlemeleri yerine getirme bakımından sorun olacağından/olabileceğinden kendi adlarına muayenehane şeklinde çalışmaları uygun olur düşüncesindeyim.

Merhaba ; özel muayenehane de zaten sorun yok. Düşünülen; ilgili yönetmeliğe ( özel hastaneler yönetmeliği ) göre işlem yapmaktır.

smmmaday_37 ' Alıntı:
ticaret yapmak derken TTK'ya göre tacir olmayı gerektiren hususları yasaklanmış olması lazım.Limited veya A.Ş'lerde pay sahibi olabilirler yalnız limited şirketlerde Müdür, yönetici , anonim şirketlerde yönetim kurulu üyesi, murakıp olamazlar.

Ticaret sicili hatta bir kaç sicil ile görüştüm. Kendi özel statülerini göz ardı etmemek gerekiyor.

Sn KIZILOT'un başka bir yazısı;

Şükrü KIZILOT
Devlet memuru şirket kurabilir mi?

[email protected]

DEVLET memurlarının şirket kurup kuramayacakları, hangi şirkete ortak olabilecekleri, en çok merak edilen ve sorulan konular arasında.

Devlet Memurları Kanunu'nun 28. maddesine göre;

??Memurlar Türk Ticaret Kanunu'na göre tacir veya esnaf sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak ya da komandit şirketlerde, komandite ortak olamazlar.??

Türk Ticaret Kanunu'na göre ise; bu yasağa rağmen ticari işletme işleten memur tacir sıfatını kazanır ve tacir olmaya bağlı yasal sonuçlarla karşılaşır (TTK Md. 16/1).

YASAKLANAN ŞİRKETLER

1- Kollektif Şirketler: Devlet Memurları Kanunu'nun 28. maddesinde, memurların kollektif şirketlere ortak olamayacakları açıkça belirtilmiştir.

2- Komandit Şirketler: Devlet Memurları Kanunu'nun 28. maddesi, memurların komandit şirketlere ortak olması konusunda ayrım yapmakta ve ??komandite?? ortak olmalarını yasaklamaktadır.

Bilindiği gibi, şirket borçları nedeniyle, sorumlulukları şirkete koydukları sermaye ile sınırlı tutulan ortaklar ??komanditer ortak??, tüm mal varlıkları ile sınırsız biçimde sorumlu tutulan ortaklar ise ??komandite ortak?? adını almaktadır.

Buna göre, memurların komandit şirketlere ??komanditer ortak?? olmalarında yasal bir engel yoktur.

3- Adi Şirketler
: Adi şirketlerde, şirketin idaresi ve temsili, kural olarak bütün ortaklara aittir (Borçlar K. Md. 525, 533, 534). Bir ticari işletmeyi kısmen de olsa kendi adına işleten kimsenin ??tacir?? sayılması, memurların bu şirketlere ortak olmalarını imkansız kılmaktadır.

YASAKLANMAYAN ŞİRKETLER

1- Anonim Şirketler: Yasalarımızda, Devlet memurlarının anonim şirketlere ortak olmalarını engelleyen bir hüküm yeralmıyor. Çok kişinin de bildiği gibi, bir anonim şirketin hisse senedine sahip olmakla, o şirkete de ortak olunmaktadır. Örneğin, borsada bir bankanın ya da bir çimento şirketinin hisse senetlerini almakla, bu şirketlere ortak olunmaktadır.

Aynı şekilde, borsaya kayıtlı olmayan bir şirketin, yüzde 5-10 ya da 60 oranında hissesini almakla, şirketin o oranda ortağı olunmaktadır. Kaldı ki, anonim şirketin hamiline yazılı hisse senetlerinin alınması halinde, ortağın kim olduğunun tespiti de, pek mümkün değildir.

Anonim şirket ortaklarının, şirketin idare ve temsili konusunda doğrudan yetkileri yoktur. Bu yetki, anasözleşme ya da genel kurul kararıyla atanan yönetim kuruluna aittir (TTK Md. 317).

Bunun yanısıra, anonim şirket ortaklarının şirket borçları nedeniyle sorumlulukları da ??koymayı taahhüt ettikleri sermaye?? ile sınırlıdır (TTK Md. 269). Tüm bu nedenlerle, devlet memurlarının anonim şirketlerde ??kurucu ortak olmaları?? ya da kurulu şirketlere ??sonradan ortak olmaları?? mümkündür.

Danıştay'ın görüşü de bu yöndedir (Dn. 1. Dairesi, 19.06.1991 Tarih ve E.91/77, K.91/105).

2- Limited Şirketler: Memurların limited şirketlere ortak olup olamayacakları konusunda yasada açık bir hüküm yoktur. Limited şirketlerde, ortakların şirket borçları nedeniyle sorumlulukları, koymayı taahhüt ettikleri sermaye ile sınırlıdır (TTK Md. 503, 532).

Şirketten tahsil olanağı bulunmayan vergi ve SSK borçlarından ise, hisseleri oranında doğrudan doğruya sorumlu olurlar ve yasa hükümleri gereğince, takibe tabi tutulurlar (6183 sayılı K. Md.35).

Bu nedenle memurlar, limited şirkete ??kanuni temsilci?? olmamak koşuluyla, kurucu ortak ya da kurulu şirkete sonradan ortak olabilirler.

Ben de doktorları ortak, dışarıdan konu ile ilgili ama 657 ile bağı olmayan bir sağlıkçıyı da kanuni temsilci olarak gösterip sanırım sorunu çözeceğim.

şu anda bir LTD.şirket kuruluşu işlemi yapacağım..Ortak olmayı isteyenlerden biri öğretmen ve bende ortak olabilirmiyim diye sormuştu?Bende olabilirsin ama imza ve temsil yetkisi alamazsın demiştim..Okuduklarıma göre sanırım doğru söylemişim..Yani hisse oranı ne olursa olsun,kaba tabirle müdür olmadıktan sonra kurucu ortak olabilir..Saygılar..

merhaba,

Babamdan kalan mirasdan dolayı adi ortaklığa girmek zorunda kaldım.Fakat şuanda devlet memurluğu için tercih yapıp atamalarımı beklicem.Adi ortaklığın içinde bulunduğumdan dolayı memur olmamda bir sakınca var mı?
Bazı kişilere sordugumda şöyle yanıtlar aldım ortaklığı baskasına devretmeden olunmuyormuş.
Devredebilceğim kimse yoksa napıcam ? Kesin bilgi sahibi olan biri varsa lütfen yardımcı olabilir mi devretmeden hiç bir sekılde devlet memuru olamazmıym ? Şimdiden teşekkürler...

dvlet memurlarında şirkete ortak olnunabilir sadece yetkili kişi olunmuyor