fonradar

Devlet Memurundan Alınan Fahiş Fark Ücreti

merhaba arkadaşlar ben istanbulda görevli polis memuruyum.eşim geçen yıl sgk ile anlaşmalı özel bir hastanede ameliyat oldu.hastane kurumdan aldığı 971 liradan ayrı olmak üzere benden de 2000 lira tahsil etti.sgk ile konuştuğumda paranın haksız yere alındığını hastanenin % 30 dan fazla fark ücreti alamayacağını parayı kurumumdan geri alabileceğim söylendi.fakat emniyet müdürlüğünü aradığımda böyle bir hakkımın olmadığı ve hastaneye giderek bunu kabul ettiğim söylendi.bana çok saçma geliyor bu.diğer devlet memurları bu şekilde paralarını geri alabilirken biz niye alamıyoruz.her kurum ayrı ayrı mı anlaşma yapıyor.bu konu da bana yardımcı olurmusunuz.eğer böyle bir hakkım varsa yolu nedir?şimdiden teşekkürler.

Ynt: Devlet Memurundan Alınan Fahiş Fark Ücreti

Öncelikle SGK'nın verdiği bilginin doğru olduğunu belrtmem gerekli. Yaptığınız haksız ödeme geri ödenir. Bununla lgili olrak ilgili hastaneye müraacat edin.

Emniyet müdürlüğü SGK ve Sağlık Bakanlığı mevzuatını bilmeden nasıl alamayacaksın dedi anlamadım.

Tabi küçük görünen ince bir ayrıntı var; hastaneye ödeme yapmadan önce içeriğini iyi okumadığınız bir taahhütnameye imza atmışsanız iş değişebilir. Hastane bu nedenle ödeme yapmaz ise taahhütname'yi görmek istediğinizi belirtin. İş çözülmez ise il Sağlık Müdürlüğ'ne müracaat edebilirsiniz.

kesinlikle öyle bir taahhütname imzalamadım.sadece bana kestikleri faturada fark fiyatı olarak alındığını kurumdan geri talep edilemiyeceğini ifade eden bir yazı var.fakat ben bu faturaya herhangi bir belgeye imza atmadım.bana daha açıklayıcı bir yol gösterebilirmisiniz?
teşekkürler.

Fazladan yapılan ödemeler için herhangi bir taahhütnameye imza atmadı iseniz ilgili hastanenin bir yetkilisi ile haksız yere alınan fark ücretinin geri iade edilmesi husunda görüşün. Görüşme sırasında taahhütnameye imzalamadığınızı ve geri ödeme yapılmaz ise İl sağlık Müdürlüğü, Sağlık bakanlığı ve SGK'ya şikayet başvurusunda bulunacağınızı belirtin.

Şayet sonuç alınmazsa ilgili kurumlara başvurun. Elinizde ödemenize ait bir belge (fatura veya k.kartı silibi) varsa ilgili kurumlara başvurduğunuzda yaptığınız ödemeyi ispatlamanız daha da kolaylaşasaktır.

Aldığınız hizmetler sonunda hastanece tarafınızdan tahsil edilecek olan ve önceden belirlenen fiyat farkları sağlık uygulama tebliğinde belirlenen farkın üzerinde ise faturalarındaki ifade zaten hükümsüzdür.