Devlete Ödenen Harçlar Gider Olarak Gösterilir mi?

Üyelik
23 Tem 2016
Mesajlar
12
Konum
İstanbul
Merhaba

Şahıs şirketi sahibiyim. Devlete ödenen harçlar mesela ehliyet ya da pasaport yenileme için ödenen harçlar gelir vergisinden gider olarak düşülebilir mi?

Saygılar
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
Gelir Vergisi Kanunu’nun 40. maddesinin birinci fıkrasında, ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderlerin, aynı fıkranın 6 numaralı bendinde ise, işletme ile ilgili olmak şartıyla bina, arazi, gider, istihlak, damga, belediye vergileri, harçlar ve kaydiyeler gibi ayni vergi, resim ve harçların gider olarak indirilebileceği belirtilmiştir.
İşyerinizin işleyişinin devamını sağlamak için ödeyeceğiniz harç vs. yi vergiden düşebilirsiniz, ehliyet-diploma harcı, pasaport harcı vs yi işletmenizin giderleri arasında göstermezsiniz.
 
Üst