fonradar

Devreden Kdv' de Hata

2006 Şubat ayında yapılan beyannamemde sonraki döneme devreden kdv rakamım ile mart ayı önceki dönemden devreden kdv rakamım arasında 150 Ytl fark var.Mart Ayında sehven 150 Ytl Fazla bildirilmiş.Dolayısıyla Mart Nisan Mayıs KDv lerimde 150 YTl Lik fazladan devreden kdv gözüküyor.Şu andada işletmenin 45.000 ytl lik devreden kdvsi var.Herhangi bir vergi ziyanı yok.Bu konuyla ilgili vergi dairesine düzeltme beyannamesi vermem mi gerekir yoksa bir dilekçeyle bu sorunu düzeltebilirmiyim.(Düzeltme beyannamesi verilecekse Mart Nisan Mayıs Ayları için tek tek mi verilecek )
İyi çalışmalar...

fatih' Alıntı:
2006 Şubat ayında yapılan beyannamemde sonraki döneme devreden kdv rakamım ile mart ayı önceki dönemden devreden kdv rakamım arasında 150 Ytl fark var.Mart Ayında sehven 150 Ytl Fazla bildirilmiş.Dolayısıyla Mart Nisan Mayıs KDv lerimde 150 YTl Lik fazladan devreden kdv gözüküyor.Şu andada işletmenin 45.000 ytl lik devreden kdvsi var.Herhangi bir vergi ziyanı yok.Bu konuyla ilgili vergi dairesine düzeltme beyannamesi vermem mi gerekir yoksa bir dilekçeyle bu sorunu düzeltebilirmiyim.(Düzeltme beyannamesi verilecekse Mart Nisan Mayıs Ayları için tek tek mi verilecek )
İyi çalışmalar...

bence düzeltme baynnamesi verilmesi gerekir... ve evet hatanın olduğu aydan başlayarak yani mart , nisan

düzeltme beyanı hatanın başladığı ilk aydan itibaren verilir. Ancak bazı vergi daireleri düzeltme sonucu matrah azalır veya indirilecek kdv artarsa kontrol için defter ve belge isteyebiliyorlar .

haziran ayı beyannamesini düzenlerken, "bu dönem ind.kdv tutarını 150,00 ytl eksik yazabilirsiniz" en azından devreden kdv tutarını artırmamış olursunuz. vergi dairesine düzeltme beyannamesi verdinizmi başınız dertten kurtulmaz .defter getirin inceleyelim falan dı filandı.

düzeltme verirsen yanlış yapmamış olursun. Maliye her düzeltme beyanı vereni incelemez. Türkiye genelinde %3 ünü anca inceliyor ki sizin 150 ytl için incelemeye alınmazsınız. İçiniz rahat olsun.

Hakan YILMAZ' Alıntı:
düzeltme verirsen yanlış yapmamış olursun. Maliye her düzeltme beyanı vereni incelemez. Türkiye genelinde %3 ünü anca inceliyor ki sizin 150 ytl için incelemeye alınmazsınız. İçiniz rahat olsun.

Bir vergi dairesinde 100 YTL'lık düzeltme için mükellefi çağırdıklarını gözlerimle gördüm, hemde 2 gün önce
Arkadaşlar bazı vergi daireleri düzeltme beyanı konusunda çok hassas (özellikle matrah eksilmesi, indirimler toplamının artması vb.hususlarda)
ancak yapılan hata usulsuz değil ise korkulacak birşey zaten olmaması gerekir,
vergi dairesi sadece matrahları ve indirimleri evraklar ile fiziki ve sayısal olarak karşılaştırma yapıyor. Duruma göre düzeltmeyi kabul ediyor
Saygılar

sayın gökmen, ben bu mesleğe başlayalı 10 yılı tükettim. bu süre içerisinde sayısını hatırlayamadığım kadar düzeltme beyanı verdim. 100 ytl değil 10 milyar bile maliye aleyhine düzeltme verdiğimde olmuştur. sizin verdiğiniz düzeltme beyannamesinin dilekçesine sebebini açıkça yazarsanız ve ilgili faturanın veya belgenin fotokopisini eklerseniz incelemeye alacaklarını sanmıyorum. İstisnalar herzaman vardır. Bence doğrusu ne ise onun yapılması gerekir. İncelemeden de korkmaya gerek yok. kolay gelsin...

Hakan bey aynı görüşü paylaşıyoruz,
sadece bazı vergi dairelerinin konudaki hassasiyetini başımdan geçen olayla örnekleyerek anlattım.
saygılar