Devreden Kdv

Merhaba
Bir mükellefimizin 2002 yılı defterlerini incelemeye aldılar. Bu mükellefimiz 2000 yılı aralık ayı için vd verilmiş olan kdv beyannamesinde gözüken sonraki döneme devreden kdv sütunundaki rakam 9.457,00-YTL 'dir. Fakat 2001 Ocak dönemine ait verilen kdv beyannamesinin önceki dönemden devreden kdv sütununa bu rakam yazılmamış ve vd'sine bu şekilde beyan etmiş. 2001 Aralık ayında defter üzerindeki 190 devreden kdv hesabının bakiyesi 16.303,00-YTL olmasına karşın beyanname üzerinde gözüken kdv ise 6.848,00-YTL'dir. Bu hata 2002 yılının aralık ayında fark edilmiş ve vergi dairesine ilgili dönemlere ait herhangi bir düzeltme beyannamesi verilmeden direkt olarak 2002/aralık dönemi kdv'sinde önceki dönemden devreden kdv sütunu arttırılarak düzeltilmiş. Şimdi defter ve kayıtların incelenmesi neticesinde 2002 aralık ayında beyan edilen önceki dönemden devreden kdv yi kabul etmiyorlar ve bundan dolayı da 2003 yılı kdv beyannamelerinide idarece tekrar düzeltip mükellefimize 19.300,00-YTL civarında vzcz ve kdv ödemesi çıkartıyorlar.
Bu durumda benim sormak istediğim Defter ve kayıtlarda 190 Devreden kdv hesabımız doğru fakat beyannamelerimiz yanlış. Eğer vergi dairesine dava açsak kazanabilirmiyiz. Bununla ilgili danıştay kararına rastlayamadım acaba böyle bir durumla ilgili danıştay kararı varmı, bu durumda bizim yapmamız gereken işlemler neler bu konuda yardımlarınız için şimdiden teşekür ederim.

Kesilecek cezalara karşı tek itiraz yolu maalesef mahkemeye müracaat etmek.
Anladığım kadarıyla kdv bey.de hesap hatası yapılmış vergi ziyaı yok, okuduğum danıştay kararlarında benzer durumda mahkemeler genelde olumlu karar verıyorlar.

devreden kdv

kdv beyannamenize devreden kdv'yi eklerken vergi dairenize dilekçe verdiniz mi düzeltme kdv diye. verilmediyse daire bunu kabul etmez..
dilekçe ile yaptıysanız düzeltmenizi inceleme sonucunda zaten doğruluğu çıkar ortaya ..

devrenden kdv

pardon yazmışsınız düzeltme vermedik diye...bu durumda işiniz biraz zor..
inceleme memurunu ikna edebilmeniz önemli bu durumda..

sanırm mahkemeye gitmekten başka çareniz yok, mahkeme sonucu ne olur, bence kazanmamanız için bir sebep yok.

İdarece tarhiyat aşamasına niye geldiniz onu anlamadım..
yani madem hatayı tespit ettiniz inceleme sürerken vergi inceleme memuruna durumu izah edip düzeltme verilebilirdi. diye düşünüyorum.

Ama şu anda bence yapmanız gereken düzeltilmesi gereken beyannameleri durumu izah eden detaylı bir dilekçe ekinde (altına defter kayıt dökümlerini de koyarak) vergi dairesine vermeniz ve adınıza salınan vergi ve cezalar için mahkeme yoluna başvurmanız..

Haklı olan kazanır..