Devreden Sigorta Matrahı

muh1111

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar

bu konu daha önce defalarca tartışıldı. ve bende yakından takip ettim. ancak şimdi bişey sormak istiyorum.mart ayı içinde ücret farkları ödedik bu tutarla birlikte tavanı aşan personeller oldu. nisan ayında bunun farkını devam ettirecekmiyim yoksa ücret farkı olduğu için herhangibir işlem yapmayacakmıyım.
teşekkürler..
syg..

Ynt: devreden sigorta matrahı

Ödenen ücret farkları toplu sözleşme nedeniyle mi oluştu?

aradaki farkı diğer aylarda tavanın altında kalması durumunda ekleme yapacaksınız .

AyAşAr ' Alıntı:
aradaki farkı diğer aylarda tavanın altında kalması durumunda ekleme yapacaksınız .
ücret farklarından ne kasdedildiğini anlamadan nasıl bu şekilde net bir cevap yazabiliyorsunuz?

özel sektörde faaliyet gösteren bir şirket personellerinin ocak ayında olması gereken zamları mart ayında yapıldı ve normal şartlarda tavanı geçmemesine rağmen bu ayda 2 aylık farklarla birlikte tavanı aşan ücretler oluştu.

ücret farkı sizce nedir bu ödeme yapıldıgı zaman matraha ilave olmayacak mı ?

artışı ücret dışı matrah olarak değerlendirdim. asıl ücret tavanı aşsa bile fark diğer aylara devretmez bunu biliyoruz. bu yapılan ödeme asıl ücret ise bu konuda hem fikiriz .

sayın turko

eklemiş olduğunuz tebliğde farklara ilişkin bir açıklama göremedim. zaten ne zaman bir konuda uygulama sıkıntısı olsa o kunuda açıklama olmaz alıştık. yinede teşekkür ederim. ancak ne yapmam gerektiğini hala bilmiyorum.

asıl ücretin dışında yapmış oldugunuz ek ödemeler (prim, ikramiye. fazla çalışmalar tavanı aşıyor ise fark 2 ayı geçmemek suretiyle diğer aylara ilave yapacksınız sorunuzda asıl ücret anlaşılıyor
konuda herhangi birşey yapmayacaksınız .

şimdi ssk ile görüştüm 2 aya yaymanız gerek diyor. ne yapcağımı şaşırdım valla.

ücret farkları diye ayrı bir yer yokki zaten e-bildirgede. prime esas kazanca dahil ettim. zaten ssk daki işveren şefide ne olursa olsun tavanı geçiyorsa dahil edilmeli diyor.aynı kanunu okumuyormuyuz anlamadım.personeller net ücretle çalışmaktalar. aslında düşününce ben onu ocaktan itibaren verseydim zaten zamlı tutar üzerinden prim ödemem gerekecekti. martta verince fark tutarından prim alınması normal geliyo aslında ama uygulama nasıl olmalı bilmiyorum daha öncede karşılaşmadım açıkcası bu durumla.şimdi ben bu fark tutarlarını olması gereken brütün üstüne eklicem ama bu seferde neti yüksek çıkmıcakmı ? hiçbişey anlamadım valla ekimden beri nasıl uygulanıyor bu.

Siz uygulama hatası yapmışsınız. Son aya dahil ettiğiniz için bu ödemeler prim/ikramiye gibi ek ödeme olarak görülmüş.
Son aya dahil etmeyip ücretlerin ait olduğu aylara ek vermeli idiniz. 380 nolu genelgede ne şekilde verileceği açıklanmış ve ilk likte de geçmişe dönük eklerin ödenme zamanı belirtilmiş.

toplu iş sözleşmeleri ile ilgili olunca hiç dikkate almamıştım ben onu açıkcası. doğru o şekilde uygulanabilirdi. peki şimdi eklicem mecburda forumdaki açıklamalardan çok da bişey anlayamadım açıkcası. şimdi aradaki farkı ücretin brütüne ekliyorum. yine tavanı geçiyor. tavandan yine prim ödicem ama gelir vergiside değişmeyecekmi? ve zaten ben o vergiyi mart ayında ödemiştim. personelin net ücertini bu durumda nasıl tutturmak gerekiyor?
teşekkür ederim.

Tavsiyem farkları prim,ikramiye adı altında gösterip veridiği ayda bordoya dahil edip primlerini ödemeniz.Eklerle uğraşmayın,bizim de bu sene aynı şekilde oldu ,bu şekilde yaptık.Tavanı aşan tutarları da 2 ay devrettirirsiniz,bordro programınız yapıyordur bunu zaten.İlgili aylarda farklar ödenmiş olsaydı da farklar üzerinden artı prim ödeyecektiniz.

Ek ücret ödediğiniz dönemde işten çıkan durumuda olabilir. Fark ücret ikinci devir ayında da tavanı geçerse işler iyice arap saçı olur, sgk incelemesinde büyük cezalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Siz son aya eklediğiniz bildirimde hatalı olan geçmişe dönük artış kısmına iptal vermeli ve ilgili aylara genelgedeki yolu izleyerek ek vermelisiniz.

Sn TURKO, diyelim ki Mart ayında personelin maaşlarına belli oranda prim-ikramiye verdik, Nisan ayında da ücret artışı yapıldı. Buna bir engel var mıdır.Ücret artışının belli olduğu ay itibariyle işten ayrılan varsa ücreti değişmeden işten ayrılmış oldu,fark alamadılar.

Ynt: Devreden Sigorta Matrahı

sayın turko

uygulamyla ilgili herhangi bir tebliğ yayınlandımı bilginiz varmı acaba 5510 un tebliğlerine baktım ama göremedim. forumdada çok net açıklamalar yok açıkcası. bu konuda hala sıkıntının olduğu anlaşılıyor.