fonradar

Devreden Ssk Matrahı

merhabalar benim sormak istediğim
personel ayın 1 i itibarı ile işten ayrılıyor. istifa ederek. herhangi bir tazminatı yok.
2010 yılı kullanılmamış izini 9 gün. bordrosu düzenlenirken 1 gün normal çalışma + 9 gün için izin parasası
maaşına ilave ediyorum. brüt maaşı neticesinde toplam kazanç 544,10 tl oluyor ama ssk matrahı 164,78 tl yi geçemediğinden 379,32 tl üzerinden %14 ssk primi kesilmiyor. bu arkadaş gittiği yeni iş yerine bunu bildirmesi
gerekiyor mu?

Bu konuya uzun zamandır cevap veren olmamış. Şu an ben de aynı sorunla karşı karşıyayım. Bilgi verebilecek arkadaşlara teşekkürler.

SGK matrahı aylıktır. Başka yere devredilmesi söz konusu değildir. Gittiği yerde yeni giriş verilecek. Aylık bildirge o girişe göre düzenlenecek.

Ancak şöyle bir durum söz konusu!
Çalışanın yıllık gelir vergisi dilminin belirlenmesi açısından önceki işyerinden "Kümülatif gelir vergisi matrahı" için alacağı belgeyi yeni işyerine vermesi gerekmektedir.

Merhaba;

Sn prisoner ,bu konu forumda en çok görüşülen konulardan birisidir. Önceki işyerinden bahsettiğiniz belgeyi alıp yeni işverene verme söz konusu değil.Yeni işveren sıfırdan başlayarak vergi hesaplaması yapması gerekmektedir.

Ama maalesef halen bu belgeyi isteyen firmalar da bulunmaktadır.Gelişmiş arama'yı kullanarak forumda görüşülen ve özelgeleri de içeren mesajlara ulaşabilirsiniz.

Merhaba;

Sn prisoner ,bu konu forumda en çok görüşülen konulardan birisidir. Önceki işyerinden bahsettiğiniz belgeyi alıp yeni işverene verme söz konusu değil.Yeni işveren sıfırdan başlayarak vergi hesaplaması yapması gerekmektedir.

Ama maalesef halen bu belgeyi isteyen firmalar da bulunmaktadır.Gelişmiş arama'yı kullanarak forumda görüşülen ve özelgeleri de içeren mesajlara ulaşabilirsiniz.

Teşekkür ederim ;
http://forum.alomaliye.com/sgk-mevzuati/47571-kumulatif-vergi-matrahi-hk.html

Haklısınız, şimdiye kadar uygulamış olmamakla beraber yanlış bildiğim bir konuyu düzeltiniz.