fonradar

Diğer Ücret Tahriyatı Hk.

zeyneb

Katkı Sunan Üye
değerli üstatlar ;22.06.2010 tarıhinde özel bina inşaatında çalışan 3 işçinin çıkışını verdik.01.07.2010 tarıhınde de bunların işi bırakmalarını vergi dairesine bildirimini yaptık ..vergi dairesi bildirimin 01.07.2010 sarktığı için ikinci döneme isabet eden vergiyi terkin etmeyeceğini söylüyor .vergi dairesi haklı mı?bu işçi 30.06.2010 akşamında işi bıraksa biz bildirimi nasıl yapacaktık .ikinci döneme sarkmadan bildirimi nasıl yapacağız.ilgili kanunda var dediler ama nedense ilgili kanun maddesini söyleyemediler .Değerli görüşlerinize ihtiyacım var tşk.ederim .

Ynt: Diğer Ücret Tahriyatı Hk.

bu konuda yardımcı olabilecek kimse yokmu ?

Vergi Dairesinin Yaptığı işlem doğrudur.
Gelir Vergisi Kanunu

Madde 110
Takvim yılının birinci yarısı içinde işini bırakan diğer ücret sahiplerin den,keyfiyeti Takvim yılının ikinci yarısı girmeden haber verenlerin ikinci taksite isabet eden vergileri terkin olunur.

peki bunu mali tatil kapsamında değerlendiremezmiyiz?

Mali Tatil 1 Temmuzda başlıyor. Ancak İlgili kanun maddesine dikkat ederseniz. 30.06 tarihine kadar keyfiyeti yazı ile bildirmeyi zorunlu tutuyor.

bu işçi 30.06.2010 akşamı işi bıraksa durum ne olacaktı .

Aynı gün akşam keyfiyeti Vergi Dairesine Yazı ile (Posta yolu ile) bildirecekti.

işçi akşam 5 te işi bırakacak muhasebeye gelecek muhasebeci işlemlerini yapacak bir bakmışlar saat 17:00 vergi dairesi kapandı posta kapandı .eeee sonra ne yapacak bu işçi tek suçu 30.06.2010 akşam 5 te işi bırakması

Bana niye kızıyorsunuz... Ben mi yazıyorum kanunları :)

size kızmıyorum ben bu kanunların anlaşılmaz,gerekli araştırılmaların yapılmadan ,sonuçları düşünülmeden alelacele çıkarılmasına kızıyorum. ayreten ilginize alakanıza cevap verme inceliğinde bulunduğunuzdan dolayı tşk.ederim.