DİİB Sahibi Mükellefler Mağdur Olmamak İçin Ne Yapmalı ?

DİİB belgemiz var. Hem ihracat yapıyoruz hemde ihraç kayıtlı(yurtiçi firmaya aracılığı ile) Şimdi biz ne yapacaz. Bu kanunla zarara uğruyoruz

Nasıl bir zarara uğradığınızı açıkça ifade edebilir misiniz?

Nitekim DİİB ve ihraç kayıtlı sistem mükellefin yararına olan, daha doğrusu olması amaçlanan sistemlerdir.

Yeni gelen sistemle değişti. Çok avantajlı olmuyoruz anladığım kadarıyla. Devreden kdv düşülecekmiş. İstediğimi iadeyi alamayacakmışız. Bu yüzden kafam karıştı. Okudum ama tam net anlamadım. bu konuda bilgilendirme istiyorum lütfen.

Yeni gelen tebliğ "9. Dahilde İşleme ve Geçici Kabul Rejimleri Kapsamında İhraç Edilecek Malların Üretiminde Kullanılan Girdilerin Temininde Tecil-Terkin Uygulaması" maddesi yaklaşık 4 sayfa açıklayıcı şekilde anlatıyor.

Şöyle söyleyeyim, biz firma olarak önceki mevzuattan ötürü DİİB'den ağzımız yandığı için 2-3 senedir kullanmıyorduk. Fakat yeni tebliğ'de sizin belirttiğinizin aksine birçok avantaj var ve bizde başlayacağız bir an evvel. Örnek vermek gerekirse;

1. Mal alımı yaptığınız firma imalatçı olmak zorunda değil
2. YMM raporları sadece malı alan tarafından değil satan tarafından da düzenlenebiliyor. Bu sayede satıcı, alıcı ile muhatap olmadan işlemlerini daha hızlı halledebilecek

Ayrıca YMM'miz "yerine sayma" işlemi yurtiçi alımlarda da geçerli artık göz atalım dedi ama onunla alakalı birşey göremedim.

DİİB belgemiz var. Hem ihracat yapıyoruz hemde ihraç kayıtlı(yurtiçi firmaya aracılığı ile) Şimdi biz ne yapacaz. Bu kanunla zarara uğruyoruz

Bu tebliğe kadar DİBB ile alım yaptığınız ve imalatta kullandığınız hammadde ve imalata esas mala isabet eden ödemediğiniz KDV tutarını devreden KDV niz olması halinde iade alıyordunuz. Ancak bu tebliğ ile DİİB ile KDV ödemeden aldığınız mala isabet eden ihraç kayıtlı satış veya ihracat veya Geçici 17.madde kapsamında satışlarınızda 107 nolu satır ile indirim yoluyla telafi ederek kullanacaksınız .

aslında gözden kaçan bir konu oldu bu son tebliğ ile düzeltilmiş oldu tabii bu arada atı alan Üsküdarı geçti yani devreden KDV sini iade almış oldu